Slovensko má nového špeciálneho prokurátora: Daniel Lipšic získal až 79 hlasov!

Posledné dni na Slovensku prebiehal proces výberu nového špeciálneho prokurátora.

Rozhodnutia tak predchádzalo verejné vypočutie kandidátov pred Ústavnoprávnym výborom NR SR. Do užšieho výberu sa dostali dvaja kandidáti – Peter Kysel a Daniel Lipšic.

Výbor tak nakoniec rozhodol jednoznačne v prospech bývalého ministra vnútra a spravodlivosti.

 

Museli nájsť nástupcu

Až doteraz zastával funkciu špeciálneho prokurátora Dušan Kováčik, ktorý bol však zadržaný a pozbavený svojej funkcie.

Koncom januára mu mandát zanikol kvôli obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, brania úplatkov, spolupráce so zločineckou skupinou “Takáčovci”. Práve kvôli tomu musel Ústavnoprávny výbor NR SR skôr či neskôr vybrať jeho nástupcu.

Nasledovali tak bezpečnostné previerky kandidátov a neskôr aj ich verejné vypočutie.Z verejného vypočutia sa tak do užšieho výberu sa dostal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, Peter Kysel, a bývalý minister vnútra a spravodlivosti, Daniel Lipšic. 

 

 

Jednoznačný výber aj napriek kontroverziám

Hlasovanie vo vláde tak 79-timi hlasmi zo 117 rozhodla, že novým špeciálnym prokurátorom bude najbližších sedem rokov Daniel Lipšic.

Zdá, že aj napriek svojej kontroverznej minulosti presvedčil svojimi kvalitami.

Do októbra 2022 má totiž podmienku za zabitie dôchodcu pri autonehode. Pre výborom musel dokonca vysvetľovať aj údajnú komunikáciu s Alenou Zsuzsovou.

Rovnako musel obhájiť aj ministra práce, Milana Krajniaka, ktorý mu mal údajne veľmi rýchlo vykonať bezpečnostnú previerku.