Bolo rozhodnuté! Vláda schválila 14. dôchodok a vyplácať sa má už čoskoro! PRILEPŠIA SI O…

Vláda v pondelok schválila novú novelu zákona, ktorá umožní vyplácanie 13. dôchodku penzistom, ktorí na neho majú nárok, až dvakrát. Druhá dávka, alebo tzv. 14. dôchodok, však bude krátená koeficientom 0,7.

„Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok nepostačujúce,“ zdôvodnilo návrh ministerstvo práce.

Rezort ministerstva práce pripomína, že trinásty dôchodok nemal byť prvotne vyplatený vôbec.

Dôvodom sú, dôchodkové dávky, ktoré boli začiatkom tohto roka navýšené o 1,3 %. Takisto bol v júli predčasne vyplatený 13. dôchodok v diferencovanej sume, od 50 do 300 eur.

Táto finančná pomoc mala byť dostačujúca na prekonanie problémov spojených s rastúcou infláciou. V tomto období miera inflácie za domácnosti dôchodcov dosiahla 11,8 %.

„Aj v 2. polroku pokračuje výrazný rast inflácie za domácnosti dôchodcov, pričom na základe makroekonomickej prognózy IFP z júna 2022 sa očakáva 12,4 % miera inflácie za uvedené obdobie.
Za prvých osem mesiacov roka sa spotrebiteľské ceny za domácnosti dôchodcov medziročne v priemere zvýšili o 12,6 %,“ uvádza ministerstvo.
Okrem penzistov sa 13. dôchodok dotkne aj invalidov či sirôt.
Konečné číslo osôb, ktorým bude inflačná pomoc vyplatená je okolo 1,4 mil. Novembrový príspevok je v sume 207 mil eur, a bude sa rozdeľovať podľa výšky pôvodného dôchodku.
Dôchodcovia s dôchodkom 300 eur teda dostanú 193 eur, seniori s priemerným dôchodkom 515 eur dostanú približne 139 eur a pre dôchodcov s príjmom 927 eur navrhol rezort práce príspevok 35 eur.
Minister dodal, že vyplácanie inflačnej pomoci bude pokračovať.
Ďalší balík má smerovať napríklad matkám s deťmi, ktoré majú problém s vymáhaním výživného.

„Najväčšia pomoc vo výške 210 eur bude spadať pre ľudí s najnižšími dôchodkami,“ priblížil Krajniak.

Jednotka dôchodcov Slovenska ale takúto sumu považuje za nedostatočnú.
Namiesto toho navrhujú pravidelné zvýšenie dôchodku o 144 eur.
„Oceňujeme dialóg s ministrom práce aj fakt, že sa nám podarilo presadiť pomoc ešte pred Vianocami 2022. Ide však iba o čiastočné splnenie jednej z požiadaviek petície,“ uviedol predseda JDS Michal Kotian.
zdroj: dnes24.sk

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Bolo rozhodnuté! Vláda schválila 14. dôchodok a vyplácať sa má už čoskoro! PRILEPŠIA SI O…”