Muž pracoval 20 rokov ako učiteľ a nevedel čítať ani písať. Ako je to možné?

alt=““ Učiteľ sa pozerá na dve žiačky v triede.

Američan John Corcora pracoval ako školský učiteľ takmer dve desiatky rokov, no pritom nevedel čítať ani písať. Jeho kolegovia ani žiaci nemali podozrenie, že skúsený pedagóg trpí zriedkavou poruchou, ktorá mu bráni osvojiť si zručnosť čítania a písania. Ako mohol toľko rokov učiť aj napriek chorobe prezradil sám.

John prežil detstvo v Novom Mexiku, bol vychovaný vo veľkej rodine. Ako si spomína, hovoriť začal neskoro, no vždy vyhľadával vedomosti.

foto: armenia23

‚Keď som chodil do školy, veľmi som chcel vedieť písať a čítať, v ničom som nezaostával za svojimi staršími sestrami.‘

Chlapec pozorne počúval učiteľove slová, ale bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažil, nedokázal pochopiť, ako tieto písmená preložiť do slov. Pri otvorení učebnice mal takmer rovnaký pocit, aký by mal bežný Američan, keby ste pred neho položili papier, kde je všetko napísané po čínsky. John mal osem, deväť, desať rokov a nevedel čítať ani písať.

Dieťa bolo presunuté do zaostalej skupiny a veľmi sa hanbilo. Obavy z toho mali aj jeho rodičia.

John školu nenávidel a stal sa z neho záškolák, pretože sa v triede cítil ako outsider. Úspech však prišiel tam, kde to nikto nečakal.

foto: armenia23

„Vždy som mal rád šport a mal som vynikajúce atletické zručnosti. Úspešne som sa zúčastňoval súťaží, a tak učitelia začali zatvárať oči nad mojimi problémami s učením. Mal som aj matematické schopnosti. Myslel som si v duchu veľmi dobre, ľahko som si zapamätal školský rozvrh.

Okrem toho som našiel skvelý spoločný jazyk so svojimi rovesníkmi.

Dievčatá boli do mňa zbláznené,“ povedal. Postupne sa tento tínedžer vynašiel. Počas školskej inšpekcie jednoducho prepisoval zo zošitov svojich spolužiakov všetko, čo napísali, nerozumel však tomu, čo píše.

Po skončení školy chlapec nastúpil na vysokú . A tam pokračoval v klamaní študentov a učiteľov.

foto: armenia23

Raz počas skúšky odpísal otázky z tabule, pričom nerozumel, čo znamenajú. Jeho priateľ vynikal vo svojej triede a bol zamilovaný do dievčaťa, ale nemal odvahu to priznať. John sľúbil svojmu spolužiakovi, že mu pomôže, ak vyrieši jeho problémy. Nedá sa povedať, že by sa Johnovi jeho podvod páčil. Hanbil sa, bolelo ho to. A v noci plakal ako dieťa.

Treba uviesť, že písať stále vie, ale približne tak, ako to robí žiak prvého stupňa.

S veľkou námahou dostal pár slov na papier a napísal aj svoje meno. Nevedel však čítať. Keď John vyštudoval vysokú školu, v krajine bol nedostatok profesorov.

Zdá sa to šialené, ale išiel pracovať ako učiteľ. Ani raz nebol obvinený z podvádzania a veril, že v práci uspeje.

Na strednej škole John Corcora vyučoval rôzne predmety: telesnú výchovu, spoločenské vedy a dokonca aj písanie na stroji. Ukázalo sa, že je dobrý v pretlačovaní textov. John to urobil rýchlo a bez chýb. Počas vyučovania učiteľ takmer nikdy nepísal deťom na tabuľu, namiesto toho s deťmi sledoval filmy, diskutoval o nich, ako aj viedol debaty. Pre viac zaujímavých článkov si pozrite tento odkaz

zdroj: armenia23.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Muž pracoval 20 rokov ako učiteľ a nevedel čítať ani písať. Ako je to možné?”