Úžasná babská bylinka, ktorá pomáha dlé roky. Zbaví vás chrípky, kašľa a pomôže dýchacím cestám

Všetci vieme, že tymián je korenie, ktoré sa často používa pri varení.

Niekedy slúži ako cenná prísada do čaju, najmä v období jesene a zimy. Tým však vlastnosti tymianu nekončia.

Aktívne sa používa na liečbu chorôb žalúdka, pľúc a nervového systému.

Ale predovšetkým je tymián bylinou, ktorá zmierňuje kašeľ. V ľudovom liečiteľstve sa používa už mnoho storočí. Okrem iného je tiež súčasťou mnohých liekov. V tomto článku sa naučíte, ako si pripraviť odvar a čaj z tymiánu!

clear glass cup with brown liquid insideunsplash

Pre koho je tymián nevhodný?

  • tehotné a dojčiace ženy
  • ľudí náchylných na alergie
  • deti do 4 rokov
  • pacientov s ochorením pečene
  • ľudí s nadmerným množstvom vápnika v krvi a ľudí s hypervitaminózou

Ak nepatríte do žiadnej z týchto kategórií, potom vám striedma konzumácia tymianu len prospeje. Táto bylinka je často súčasťou prevencie a liečby infekcií dýchacích ciest. Je schopná odstrániť pocit pálenia a bolesti v krku, zmierniť záchvatový kašeľ a uľahčiť dýchanie. Ak máte problémy s hlienom v prieduškách a priedušnici, tymian tento problém dokáže efektívne vyriešiť. Na prechladnutie, angínu alebo chrípku je najlepšie pripraviť si z tymiánu čaj.

purple flower on black textileunsplash

Tymián proti kašľu: jednoduché recepty

Vďaka svojim vlastnostiam čaj z tymianu vytvára všetky podmienky na zmiernenie hlienu a odstránenie príčiny kašľa.

Pri prvých príznakoch

Čajovú lyžičku nasekaného tymianu zalejte 250 ml vriacej vody v hlinenej miske. Počkajte 45 minút a pite v 3 rozdelených dávkach. Je dôležité zachovať rovnaké časové intervaly.

woman in white crew neck t-shirt sitting on gray sofaunsplash

Kašeľ a prechladnutie

Ak kašeľ pretrváva a spája sa aj s hlienom, tradičná medicína odporúča piť silný vývar z tymianu. Recept je trochu komplikovanejší:

Odvar pripravte podľa prvého receptu. Potom ho skombinujte s aloe vera a lyžicou medu v pomere 1: 1. Miešajte a konzumujte 2 polievkové lyžice každé 2,5 hodiny. Po 4-6 dní by malo byť viditeľné celkové zotavenie.

Inhalácia

Stačí, ak si pred seba postavíte čerstvo uvarený odvar a budete nad ním dýchať približne 8 minút. Para z odvaru bude pôsobiť protizápalovo na sliznice dýchacieho systému. Vdýchnutie sa môže uskutočniť nielen pri tymiánovom odvare, ale aj použitím esenciálneho oleja z tejto rastliny. Pridajte 5 kvapiek aromatického oleja do horúcej vody a dýchajte nad parou.

 

Zdroj: sovkusom.ru

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Úžasná babská bylinka, ktorá pomáha dlé roky. Zbaví vás chrípky, kašľa a pomôže dýchacím cestám”