Ak chcete pomôcť zachrániť včelstvo, púpavu na svojom dvore nekoste!

Včely sa stávajú čím ďalej ohrozenejšími čo zároveň ohrozuje aj budúcnosť ľudstva. Včely sú zodpovedné za mnoho vecí, ktoré sú veľmi dôležité pre prežitie. No svitá nádej na záchranu! V predošlom článku sme Vás informovali o objave, že priemyselné konope by malo včely zachrániť. Ekológovia však prizvukujú aj to, že púpava je rovnako nápomocná pri zachovaní včelstva.

 

Nechajte trávu rásť

Okrem toho, že púpavu využívajú aj ľudia, je aj “najlepším priateľom” včiel. Púpava spolu s inými bežnými “burinami” sú prospešné aj pre iných opeľovačov ako napríklad vtáky či netopiere a podobne. Britská ekologická asociácia preto informuje o tom aby ľudia odložili prípravky proti burinám a nechali na svojich dvoroch trávu narásť na dlhšiu dĺžku predtým ako ju pokosia. Nová generálna riaditeľka tejto organizácie, Jane Memmott, tvrdí to ak radi konzumujeme aspoň tretinu úrody, ktorá je závislá na opeľovačoch “mali by sme sa naučiť mať radi burinu”. “Tým, že necháte trávu vyrásť do výšky kotníkov, sedmokrásky, púpava a ďatelina má väčšiu šancu vykvitnúť,” vyjadrila sa Jane Memmott pre tlačovú správu.

 

High Angle View of Lying Down on Grass

Zdroj: pexels.com

 

Sama sa týmto riadi a vo svojej záhrade vždy kosí trávu okolo púpav a včelám či motýľom necháva takéto miesta plné kvetov. Púpavy sú tak základnou potravou pre opeľovačov, keď sa v jari zobudia a nič iné vtedy ešte nekvitne. “Opeľovači potrebujú potravu od februára do novembra takže im pomôže niečo čo rastie počas roka. Je to začiatok a koniec obdobia kedy opeľovači majú najväčší problém nájsť nektár,” hovorí Jane Memmott. 

 

Macro Photography of Honey Bee on Petaled Flower

Zdroj: pexels.com

 

Aj keď nemáte veľkú záhradu, malý črepník na balkóne či pri dverách je možnosť ako pomôcť včelám, motýľom či pestriciam pruhovaným. Jane Memmott doporučuje pôvodné druhy kvetov danej krajiny, ktoré majú jeden kvet s viditeľnou peľnicou. Vhodné nie sú rastliny s dvojitými kvetmi, kde je veľmi málo peľu skrytého v komplikovaných formáciách okvetných lístkov. “V kvetoch, ktoré sú vyšľachtené na to aby vyzerali ak brmbolce nie je pre opeľovačov žiadna potrava,” dodáva Memmott.

 

Zdroj: returntonow.ne

 

Nechávate na svojej záhrade miesta s týmito kvetmi? Ak nie, zmenili by ste názor po prečítaní tohto článku? 

zdroj: returntonow.net

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ak chcete pomôcť zachrániť včelstvo, púpavu na svojom dvore nekoste!”