Koronavírus na Slovensku: Budúca lekárka vysvetľuje prečo sa musíme naozaj správať zodpovedne!

Aj napriek prísnym opatreniam, ktoré sú zavedené na Slovensku si množstvo ľudí neuvedomuje vážnosť situácie. Na Slovensku máme “iba” 186 potvrdených prípadov no ľudia sa sťažujú, že sa nedostatočne testuje. Rovnakého názoru sú aj vedci z University of Padua a Červeného kríža. No aj napriek tomu by bolo na mieste ak by všetci ľudia pochopili, že v týchto časoch musíme byť maximálne zodpovední.

 

Budúca lekárka, ktorá na instagrame vystupuje ako @louisemaria.a, posiela svojim odoberateľom jasnú správu. Vo svojom príspevku jednoducho vysvetľuje ako ľahko sa vírus šíri. 

Instagram post by LOUISE MARIA 👩🏽‍⚕️🍒 * Feb 9, 2020 at 11:36am UTC

138 Likes, 6 Comments – LOUISE MARIA 👩🏽‍⚕️🍒 (@louisemaria.a) on Instagram

“• Lujza bola včera infikovaná, ale musíme rátať s tým, že prvé symptómy sa u nej môžu prejaviť až o 14 dní (u každého je to individuálne ale áno, niekedy prvé klinické príznaky môžu/dokonca ani nemusia prísť až po 2 týždňoch)

  • Lujza si myslí, že je zdravá a infikuje ďalších 10 osôb

  • Týchto 10 osôb si rovnako myslí, že sú zdraví, cestujú, nakupujú, chodia von a infikujú ďalších 100 ľudí

  • Týchto 100 ľudí na sebe nebadá žiadne príznaky ochorenia a nakazia ďalších 1000

  • Nikto nevie kto z nás je chorý symptomatický/asymptomatický nosič a kto je zdravý

  • Šírenie vírusu je tým pádom pomerne rýchle a jednoduché a každý z nás sa musí považovať za potencionálneho nosiča!” píše pod svojou fotkou.

 

V závere prizvukuje, že síce na začiatku zneli nariadenia tak, že rúška majú nosiť iba chorí. No rizikom je aj to, že mnoho ľudí nevykazuje žiadne príznaky choroby a tak sú veľmi nebezpečnými nosičmi. A aj preto je nosenie rúšok tak dôležité a v týchto časoch potrebné. “Najlepšie urobíš, ak si ušiješ vlastné a chirurgické rúška a respirátory prenecháš zdravotníkom, ktorí ich majú zatiaľ naozaj nedostatok (bohužiaľ nielen rúšok). Správaj sa zodpovedne. Chráň seba aj ostatných!” dodáva mladá študentka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Zdieľajte jej príspevok ďalej a možno sa konečne vo všetkých ľuďoch prebudí zodpovednosť, ktorá je v tomto čase viac než potrebná!

Už vieš prečo je dôležité nosiť ochranné prostriedky (rúško/rukavice) a vo zvýšenej miere dodržiavať zásady správnej hygieny?
————
V začiatkoch vzniku pandémie sa síce hovorilo, že rúška by mali nosiť len chorí pacienti, ale momentálne sme v situácii kedy môžeš byť chorý aj TY a ani o tom nevieš! Najlepšie urobíš, ak si ušiješ vlastné a chirurgické rúška a respirátory prenecháš zdravotníkom, ktorí ich majú zatiaľ naozaj nedostatok (bohužiaľ nielen rúšok).
————
Správaj sa zodpovedne.
Chráň seba aj ostatných!

#chranimsebechranimtebe #coronavirus #spojmesaslovensko #budmezodpovedni #medici #pomahaju

Šírenie korona vírusu a potrebu správať sa maximálne zodpovedne vám vysvetlím na jednoduchom príklade: – * Lujza bola včera infikovaná, ale musíme rátať s tým, že prvé symptómy sa u nej môžu prejaviť až o 14 dní (u každého je to individuálne ale áno, niekedy prvé klinické príznaky môžu/dokonca ani nemusia prísť až po 2 týždňoch) – * Lujza si myslí, že je zdravá a infikuje ďalších 10 osôb – * Týchto 10 osôb si rovnako myslí, že sú zdraví, cestujú, nakupujú, chodia von a infikujú ďalších 100 ľudí – * Týchto 100 ľudí na sebe nebadá žiadne príznaky ochorenia a nakazia ďalších 1000 – * Nikto nevie kto z nás je chorý symptomatický/asymptomatický nosič a kto je zdravý – * Šírenie vírusu je tým pádom pomerne rýchle a jednoduché a každý z nás sa musí považovať za potencionálneho nosiča! —- Už vieš prečo je dôležité nosiť ochranné prostriedky (rúško/rukavice) a vo zvýšenej miere dodržiavať zásady správnej hygieny? —- V začiatkoch vzniku pandémie sa síce hovorilo, že rúška by mali nosiť len chorí pacienti, ale momentálne sme v situácii kedy môžeš byť chorý aj TY a ani o tom nevieš! Najlepšie urobíš, ak si ušiješ vlastné a chirurgické rúška a respirátory prenecháš zdravotníkom, ktorí ich majú zatiaľ naozaj nedostatok (bohužiaľ nielen rúšok). —- Správaj sa zodpovedne. Chráň seba aj ostatných! #chranimsebechranimtebe #coronavirus #spojmesaslovensko #budmezodpovedni #medici #pomahaju

265 Likes, 1 Comments – LOUISE MARIA 👩🏽‍⚕️🍒 (@louisemaria.a) on Instagram: „Šírenie korona vírusu a potrebu správať sa maximálne zodpovedne vám vysvetlím na jednoduchom…“