Pre homofóbne vyjadrenia ho vyhodili: Teraz poľská IKEA čelí obvineniu z diskriminácie

Poľsko je prevažne katolíckou krajinou čo nasvedčuje aj tomu, že prijatie členov LGBT nie je v tejto krajine ľahké. S opätovnou výhrou Andrzeja Dudu v prezidentských voľbách tento problém iba prehĺbilo.

Svoju kampaň postavil aj na hlásaniach proti tejto komunite, ktorej ideológiu prirovnal ku komunizmu. To sa odzrkadlilo aj na minuloročnej kauze prepusteného zamestnanca reťazca IKEA za hanlivé slová na komunitu LGBT. Poľská vláda má však na vec úplne iný názor a tak zažalovala IKEU za porušenie práv zamestnancov ako informuje portál Pink News.

IKEA Building

Zdroj: pexels.com

 

Porušili zákon

Tomasz K. bol minulého roku prepustený po tom čo odmietal z internej stránky firmy stiahnuť homofóbne komentáre. “Akceptovanie a propagácia homosexuality a iné úchylky sú poburujúce,” napísal Tomasz K. spolu s úryvkami zo Starého zákona. Úryvky z Biblie vyobrazovali koncept smrti a krvi v kontexte aký osud by mal postihnúť homosexuálov. Z toho dôvodu jeho kolegovia kontaktovali personálne oddelenie.

Vedúci tohto oddelenia rozhodol tak, že Tomasz K. už pre IKEU nepracuje. No toto rozhodnutie bolo v rozpore s poľským zákonom týkajúcim sa práce.

The Old Testament In The Bible

Zdroj: pexels.com

 

Žiadna sloboda prejavu

Po prepuknutí škandálu sa do prípadu obula aj poľská vláda, ktorá tvrdí, že prepustenému zamestnancovi boli zamedzené práva slobodného vyjadrovania. Podľa hovorcu varšavského prokurátorského úradu, Marcina Sadusa, mal vedúci personálneho oddelenia voči zamestnancovi predsudky týkajúce sa jeho viery. Jeho názor na homosexuálov má byť tak zakorenený v katolíckej viere. Každá spoločnosť by tak mala

“rešpektovať slobodu prejavu názorov, mravného presvedčenia a viery” a nesmie “diskriminovať zamestnancov na základe ich pohľadu na svet”. Napriek tomu všetkému si však IKEA plne zastáva svojho zamestnanca v celej veci.