Fico si nedáva servítku pred ústa: Najprv protestoval proti Matovič a teraz sa “obul” aj do prezidentky!

Roberta Fica po dlhom čase na mieste predsedu vlády vymenil Igor Matovič. Mnoho ľudí tak jásalo, že konečne príde dlhoočakávaná zmena no eufória už opadla. Strane OĽaNO ale aj Igorovi Matovičovi začali klesať preferencie a ľudia sa jemu a jeho rodine dokonca vyhrážajú. Preto sa nespokojní občania stretli opäť na proteste, kde ich podporili aj opoziční poslanci medzi, ktorými bol aj samotný Robert Fico. Ten nekritizuje iba Matovičove kroky ale v najnovšom videu poslal tvrdý odkaz aj našej prezidentke, Zuzane Čaputovej.

Vo svojom videu začal tým, že postoj Smeru ako strany voči testovaniu je verejne známy. Boli proti nemu aj v prvom kole a inak tomu nie je aj teraz pred druhým kolom testovania. Fico teda opäť nezabudol poznamenať, že ak sa bude konať ďalšie testovanie, bude to “atakovať na Ústavnom súde”. Podľa najnovších informácii tak počas decembra prebehne ďalšie testovanie, no táto téma je viac menej zažehnaná. Smerákov však prekvapil úplne iný krok iného verejného činiteľa.

Nemohla s tým vraj nič spraviť

“Nás ale prekvapuje postoj prezidentky Slovenskej republiky,” začal Fico. Kritizoval to, že pre portál pluska.sk sa vyjadrila nasledovne: “Ústava napriek tomu, že som priamo volená hlava štátu, nedáva prezidentovi právomoci exekutívneho charakteru. To znamená, že prezident nemá právomoci manažovať túto krízu. To je kompetencia vlády.

Veľa ľudí sa pritom na mňa v poslednom čase obracia s prosbou, požiadavkou, a dokonca až vyhrážkami, že mám odvolať vládu, že mám zmeniť opatrenia vlády alebo mám stiahnuť armádu z niektorých úkonov. Môžem ľudí uistiť, že veľmi starostlivo vyhodnocujem každý jeden krok z hľadiska ústavnosti aj mojich možností. Na mnohé z toho, čo ľudia žiadajú, však moje kompetencie naozaj nesiahajú.” 

 

 

Iba sa lacno vyhovára

Z jej vyjadrením nesúhlasí a tvrdý, že “pani prezidentka sa iba lacno vyhovára”. Podľa neho jej poradcovia radia niečo v zmysle “Kto nič nerobí, nič nepokazí”, čoho sa podľa Fica prezidentka aj drží. “Opätovne zdôrazňujeme, že pani prezidentka mohla zastaviť prvé kolo povinného testovania, pretože stačilo ak by nedala súhlas na použitie vojakov, profesionálnych vojakov, ktorí sa zúčastnili na odberných miestach takéhoto testovania. To isté platí aj v druhom kole. Pani prezidentka nedá súhlas, vojaci nemôžu prísť a ani nebude žiadne druhé kolo testovania. Takže pani prezidentka ešte raz, lacno sa nevyhovárajte, konajte. Máte jasné právomoci v Ústavnom zákone o bezpečnosti štátu,” vysvetlil Fico vo videu.

 

Celé video si môžete pozrieť tu:

PREZIDENTKA SA LACNO VYHOVÁRA

PREZIDENTKA SA LACNO VYHOVÁRA

Politická strana SMER – sociálna demokracia nemôže akceptovať tvrdenia prezidentky SR Z. Čaputovej, že Ústava SR nedáva prezidentovi právomoci exekutívneho charakteru (Plus 1 deň, 23. 11. 2020). Tieto tvrdenia sú nepravdivé. Prezidentka bola opakovane upozornená na porušovanie ústavných zákonov jej nečinnosťou.

Je zrejmé, že poradcovia radia prezidentke, aby nezasahovala do chaosu a porušovania ľudských práv právnických a fyzických osôb, ktoré je výsledkom nekompetentnosti súčasnej vlády. Držia sa zásady, ktorá v slovenskej politike platí nadovšetko – kto nič nerobí, nič nepokazí a vyhrieva sa v priazni verejnosti.

Je nespochybniteľné, že prezidentka SR má ústavnú právomoc znemožniť celoplošné testovanie a mohla tak urobiť už pri jeho prvom kole. Čítame zákony rovnako ako poradcovia prezidentky a jednoznačne stojíme za tvrdením, že použitie vojakov v núdzovom stave môže vojenským rozkazom nariadiť len prezidentka SR (ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu). Je neakceptovateľné a zarážajúce, že poradcovia nevysvetlia prezidentke, že ani vláda SR, ani ministerstvo obrany SR nemajú právomoc nariadiť použitie vojakov v núdzovom stave (zákon č. 321/2002 Z. z. o Ozbrojených silách SR). Stačí si pozrieť obsah ustanovenia § 6 citovaného zákona, ktorý nedáva týmto štátnym orgánom žiadne právomoci tohto druhu a že pri núdzovom stave zákon vždy odkazuje na ústavný zákon, podľa ktorého je rozhodujúcou inštitúciou pri nasadzovaní profesionálnych vojakov práve prezidentka SR.

SMER – sociálna demokracia vyzýva prezidentku SR, aby konala. Má na to ústavné právomoci. Nasadenie vojakov v prvom kole celoplošného testovania bolo vďaka nečinnosti prezidentky SR protiústavné a tento stav sa bude opakovať aj pri možnom druhom celoplošnom testovaní. Ak si bude prezidentka riadne vykonávať svoje právomoci, nasadenie vojakov bez jej rozkazu je nemožné, čo v praxi znamená nemožnosť nezmyselného celoplošného testovania.

Ľudia sa oprávnene obracajú na hlavu štátu, aby pomohla tam, kde zlyháva vláda. SMER – sociálna demokracia verí, že opäť nebudeme svedkami lacného vyhovárania sa.

Uverejnil používateľ Robert Fico Pondelok 23. novembra 2020