Zuzana Čaputová podpísala zákon o predlžení núdzového stavu. Na druhej strane nesúhlasí s tým ako to vláda dosiahla!

Včera (28. december) vláda počas mimoriadnej schôdze odsúhlasila predlžovanie núdzového stavu. Hlasovania sa zúčastnili aj Covid-pozitívni poslanci, ktorým to umožnila narýchlo pozmenená vyhláška hlavným hygienikom.

Tento krok kritizoval nejeden poslanec a najnovšia sa ku kritike pridala aj samotná prezidentka Zuzana Čaputová. Tá napriek kontroverzii ako rozhodnutie vzniklo, podpísala zákon, ktorý vláde dovolí opakovane predlžovať núdzový stav.

Novelu podpísala no Mikasovu vyhlášku kritizuje

„V situácii, keď je nanajvýš dôležité dodržiavanie prísnych epidemiologických opatrení, by nemali byť pravidlá fungovania ústavných orgánov v rozpore s tým, čo sa vyžaduje od verejnosti,“ reagovala na novú vyhlášku prezidentka Čaputová.

Podľa jej slov, takéto účelové prispôsobovanie pravidiel je zlým signálom pre verejnosť ale aj zdravotníkov, ktorí sú každým dňom viac a viac vysilení. Napriek tomu však ešte v pondelok večer (28. december) podpísala novelu zákona o bezpečnosti štátu. Vďaka nemu bude môcť opakovane predlžovať núdzový stav najviac o 40 dní. No po novom musí predĺženie parlament odsúhlasiť najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia.