“Neotierajte si o nás hubu!”: Analytici poslali premiérovi tvrdí odkaz. V tabuľke zhrnuli aká je skutočná pandemická situácia na Slovensku!

Ešte pred včerajším zasadnutím vlády sa premiér Igor Matovič “obul” do odborníkov. Tí tak tvrdia, že celoplošné testovanie, ktoré chce premiér presadiť je v momentálnej pandemickej situácii nebezpečné ale aj málo efektívne. Premiér však nie je zástancom toho, že práve plošné očkovanie by malo byť vykúpením s pandémie. Preto je aj naďalej presvedčení, že to čo Slovensko potrebuje je masívne testovanie týždeň za týždňom začínajúce najprv v najkritickejších okresoch.

 

„Povedať, že cesta pre Slovensko je masívne plošné očkovanie a nie plošné testovanie, je klamstvo,“ vyjadril sa explicitne premiér na rady odborníkov. Matovič sa navyše vyjadril, že Slovensko je jedno veľké ohnisko a to, že sme na tom najhoršie s ohľadom na úmrtia spôsobené koronavírusom. Podľa jeho slov by sme tak mali ťahať za jeden povraz nie kritizovať vládu.

Tieto slová sa však nepáčili analytikom s projektu Dáta bez pátosu a na vyjadrenia premiéra ostro reagovali.

“Pán Igor Matovič, neotierajte si o nás hubu. My platíme Vás a je pravda, že nás nemusíte ani počúvať, ani čítať, ani len evidovať, ale NEOTIERAJTE SI O NÁS HUBU,” napísali na svoj Facebook analytici z Dáta bez pátosu. Jedným “dychom” dodali aj to, že Slovensko nie je jedno veľké ohnisko ako to tvrdí premiér. Svoje tvrdenie tak podložili grafom, ktorý podľa ich slov by mal pochopiť Matovič ak má maturitu a pochopil aj “svojmu čarovnému grafu”. Graf tak zobrazuje incidenciu za posedných 7 dní na 100 000 obyvateľov od 7. decembra 2021.

 

 

Aké sú skutočné čísla?

Podľa týchto dát sú 2 milióny obyvateľov a aj voličov z oblastí s incidenciou v maximálnej a trvalej hodnote 250, okrem Púchova. Tam však platí lockdown a obyvatelia majú možnosť sa otestovať zdarma na mobilných odberných miestach antigénovým testom. Ďalších 1,5 milióna je z oblastí s incidenciou v rozmedzí 260 až 400 čo je vážny stav. Avšak aj tam platí lockdown a obyvatelia sa rovnako môžu dať antigénovými testami otestovať v mobilných odberných miestach a rovnako chodia aj na PCR testy. Analytici tak podľa týchto dát odporúčajú navýšiť kapacitu PCR testovania a rovnako tieto testy zaplatiť. 

 

Pomôžte ľuďom

“Na šťastie je LEN 18 okresov zo 72, kde žije v prevažne priemyselných regiónoch a v 6 krajských mestách 2015478 obyvateľov, ktorí potrebujú Vašu pomoc. Z nich polovica trčí doma, ani sa nehne, detiská za počítačmi, matky s nimi, mnohí postupne HOMEOFFICE,” píšu v statuse analytici. Zvyšok ľudí je mobilný (cca 1 milión) a tí potrebujú chodiť do práce.

 

Mohli sa však otestovať u zamestnávateľa no ak to nestihli začiatkom týždňa, podľa analytickou by im premiér mal pomôcť v nasledujúcich dňoch. “Ak sú pozitívni, izolujú sa doma aj s rodinami. Čím skôr to zistia, tým skôr to celé skončí,” dodali. Pre všetkých ľudí, ktorí sú doma požadujú aj pandemickú PN až 80% zo mzdy a pandemickú OČR pre deti do 15 rokov a nie do 11. Žiadajú to na základe toho, že ministrovi financií sa minulého roku podarilo ušetriť 4 miliardy eur.

 

MY TO TU CELÉ PLATÍME, PÁN MAGISTER!!!

“A za tento Váš pokec sa nám ospravedlňte. Ak si nájdete čas. A vakcinačného plánu sa ani len nechytajte. Nechajte to na tých, ktorí celé Slovensko normálne vakcinujú proti asi 15-tim chorobám priebežne a určite to zvládnu. Majú reálne získané vzdelanie, reálne tituly a reálne diplomy, k tomu minimálne 2 atestácie a desiatky rokov pracujú v dezolátnych nemocniciach. Zvládnu to,” dodali analytici na záver. Navyše tvrdia, že ministrovi zdravotníctva by mal udeliť pokutu za to, že “jeho pracovníci vyrazili na vakcináciu”. Podľa ich slov tak vedeli čo robia a malo by im to byť strhnuté z platu.

 

Celý status a graf si môžete pozrieť tu: