Žiaci v školách od 7. decembra a plošné testovanie. Čaká sa už len na nákup testov!

December je už za rohom a otázka ďalšieho plošného testovania sa stále rieši. Dnes sa už premiér Igor Matovič vyjadril, že preferuje lockdown. Povedal to na základe toho, že dobrovoľné povinné testovanie nemá zmysel vzhľadom na malú účasť pri testovaní minulý víkend. Nakoniec však decembrové testovanie bude no závisí to od toho či sa do 5. decembra podarí obstarať nové antigénové testy. Vďaka testovaniu by sa mohli deti opäť vrátiť do škôl ešte pred Vianocami.

Nový typ testov pre deti

Podľa slov Igora Matoviča by sa žiaci mali vrátiť do škôl ešte 7. decembra. Dopomôcť by tomu malo komunitné testovanie, žiakov, rodičov a pedagógov, ktoré by bolo vykonávané pravidelne.

Týmto “manévrom” tak chce zabrániť rýchlemu nárastu infikovaných. Odberné miesta by si školy mali prevádzkovať samé a to aj po skončení Vianočných prázdnin bez ohľadu na epidemiologickú situáciu. Očakáva sa aj to, že žiaci by sa do lavíc vrátili aj po sviatkoch a to 7. januára. Vláda má však aj plán v najbližších týždňoch v rámci testovania v škôlkach a na školách využiť nový typ testov. Spočívalo by to v tom, že deti by si vykloktali ústa a k bude v tomto roztoku prítomný koronavírus, budú musieť podstúpiť antigénové testovanie.

Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému drevený, interiér, izba

Zdroj: pexels.com

 

Všetko má v rukách Sulík

Čo sa týka plošného testovania, dátumy 5. a 6. december visia na vlásku. Je to kvôli vyjadreniu Richarda Sulíka, ktorý má testy obstarať no podľa jeho slov je to do 2. decembra nemožné. Plošné testovanie sa budúci víkend uskutoční teda iba za predpokladu, že sa Sulíkovi podarí dokúpiť dostatočné množstvo antigénových testov či ochranných pomôcok.

Matovič však poznamenal, že dobrovoľné testovanie nemá zmysel a preto by zaviedol radšej lockdown. Bude to teda fungovať ako doteraz, že ak sa chcete vyhnúť lockdownu pôjdete sa bezplatne otestotvať. Premiér spolu ministrom obrany, Jaroslavom Naďom, oznámil, že tentokrát bude pre občanov vytvorených viac odberných miest, kde sa môžu zadarmo otestovať.