VIDEO: Milan Lasica, Emma Drobná a ďalší umelci urobili pesničku pre Jána Kuciaka a jeho snúbenicu

Kto z nás by nepoznal legendárnu pieseň Imagine od slávneho člena The Beatles, Johna Lennona. Jednu z prvých coververzii tejto emotívnej piesne naspieval Dežo Ursíny počas festivalu Valašský špalíček v roku 1989. Po odspievanom originále zaspieval Ursíny slovenskú coververziu s textom Ivana Štrpku, v ktorej spomína na Jána Palacha.

https://www.instagram.com/p/BsgKrXPg_PB/

Česť ich pamiatke

„A stále sa mi marí, že si tu s nami Ján a úsmev na tvojej tvári sa pridal k našim snom. Predstavujem si krajinu, bez tupcov, bez tankov, nik neleží tam v tráve s guľkou na konci slov,“ spievalo sa v slovenskej verzii. Takmer po 30 rokoch sa táto skladba oprášila pod palcom Mareka Kučeru (Richard Müller: Nespoznaný, Cooltura). Ten spojil päticu slovenských spevákov rôznych vekových kategórii aby si piesňou úctili pamiatku zosnulých Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. O súhlas na opätovnú hudobnú interpretáciu samozrejme poprosil autora textu, Ivana Štrpku.

 

https://www.instagram.com/p/B8HPhMNldT4/

Mladí aj starší

„Oslovili sme interpretov rôznych hudobných žánrov a rôzneho veku. Cieľom bolo ukázať, že je možné spojiť sily, nadchnúť sa pre dobrú vec a vytvoriť niečo krásne. Niečo, čomu spoločne veríme a chceme šíriť ďalej. Môžeme mať iné názory, pozerať na svet zo svojich perspektív, ale v základných ľudských hodnotách by sme mali byť jednotní a stáť pri sebe,“ povedal k projektu Marek Kučera. V piesni môžete počuť hlasy Milana Lasicu, Nory Ibsenovej, Emmy Drobnej, Erika Šulca a Roberta Pospiša. Tí sa do projektu zapojili z vlastného presvedčenia a bez nároku na honorár. 

 

Zdroj: predstavujemsikrajinu.sk

 

Pieseň je voľne dostupná

Videoklipu k piesni sa ujali Miro Remo a Dušan Husár, ktorý ho natočili na 16 mm kameru. K piesni je vytvorený aj web, na ktorom nájdete fotografie od Martiny Mlčúchovej dokumentujúce vznik samotného klipu. Pieseň si taktiež môžete stiahnuť “grátis” už na spomínanom webe. „Pieseň Predstavujem si krajinu je venovaná pamiatke Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – luďom, ktorí svoje životy zasvätili vyššiemu princípu – dobru a spravodlivosti. Ľuďom, ktorí zmenili Slovensko a nikdy sa o tom nedozvedeli,“ dodáva Kučera.

 

 

Predstavujem si krajinu (celý text Ivana Štrpku)

Myslím na čisté nebo, ticho v ňom mizne mrak, len slnko na nás mieri a páli si len tak.

Myslím na všetkých ľudí, ktorých bude hriať.

Myslím na všetku trávu, na steblo za steblom, nezastaví ju výstrel, nezmĺkne pod vetrom.

Myslím na všetkých ľudí, s ktorými som brat.

A stále sa mi marí, že si tu s nami John a úsmev v tvojej tvári sa pridal k našim snom.

Predstavujem si krajinu bez tupcov, bez tankov. Nik neleží tam v tráve s guľkou na konci slov.

Myslím na krásnych ľudí, ktorí klíčia v nás.

A stále sa nám marí, že si tu s nami Ján a úsmev v tvojej tvári pokojne pláva k nám.

zdroj: kultura.sme.sk/

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “VIDEO: Milan Lasica, Emma Drobná a ďalší umelci urobili pesničku pre Jána Kuciaka a jeho snúbenicu”