Hygienik predstavil nové opatrenia. Nosenie rúška v prírode už nie je povinné v prípade, ak sa vo vzdialenosti 20 metrov okolo vás nikto nenachádza

Nosenie rúšok sa v posledných týždňoch stalo každodennou súčasťou nášho života. Vláda však opatrenie povinného nosenia ochrany tváre v týchto chvíľach zmenila.

Úrad verejného zdravotníctva, na čele s hlavným hygienikom – Jánom Mikasom, vydal výnimky, podľa ktorého nie je nosenie rúška povinné pre deti do dvoch rokov, pre všetcých, ktorí sa prechádzajú v prírode a sú od ostatných vzdialení aspoň 20 metrov, pre ľudí so závažnými poruchami autistického spektra a pre viacerých ľudí v aute s podmienkou, ak bývajú v jednej domácnosti. Okrem toho nemusia rúška nosiť ani všetci vodiči verejnej dopravy, ak sú v uzavretej kabíne. Zmena pri obmedzení nosenia rúška pre deti s autizmom vychádza z informácie, ktorú zverejnila Jana Žitňanská, ktorá uviedla, že u takýchto detí vyvoláva pokrývka tváre nekontrolované záchvaty úzkosti. Podobné opatrenia je platné aj v Českej republike od minulého týždňa.

Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), potvrdila vznik nových nariadení, ktoré majú platnosť od utorkovej noci, konkrétne od 00:00.

Dnes, od 21. príla, vydal hlavný slovenský hygienik aktualizácie povinného nosenia rúšok. Poviinosť nosiť rúško ostáva všetkým mimo bydliska, až na vyššie spomenuté výnimky. Zmena nastala napríklad pri nosení rúška v prírode, kde to bolo doteraz povinné nosiť ochranu tváre aj napriek tomu, že sa v okolí nenachádzali iní ľudia. Najnovšie opatrenia však povolili prechádzať sa v prírode bez rúška v prípade, aj sa v okolí 20 metrov nenachádzajú iní ľudia. Všetci ostatní musia mať stále prekryté ústa rúškom, šatkou alebo inými ostannými prostriedkami.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Hygienik predstavil nové opatrenia. Nosenie rúška v prírode už nie je povinné v prípade, ak sa vo vzdialenosti 20 metrov okolo vás nikto nenachádza”