pondelok, 22 júna, 2026
Úvod Blog Strana 329

Kúpať sa tam môžete len na vlastnú zodpovednosť: 10 bývalých štrkovísk a lomov, ktoré sa oplatí navštíviť!

0

Ak sa toto leto nechystáte do zahraničia a radšej budete objavovať krásy Slovenska, ste na správnom mieste. V tomto článku Vám predstavíme 10 známych aj neznámych lokalít, ktoré sa oplatí toto leto navštíviť. Jedná sa o zatopené štrkoviská a lomy, ktoré tak už neslúžia na ich primárny účel. Napriek tomu, že ich voda láka mnoho plavcov je kúpanie na týchto miestach iba na vlastnú zodpovednosť!

# 1  Komjatice

Neďaleko Nitry za obcou Veľký Cetín sa nachádza dedina Komjatice. V nej sa nachádza zatopené štrkovisko, ktoré slúži najmä rybárom no ľudia ho využívajú aj na kúpanie. Okrem plávania si môžete na pieskovom ihrisku zahrať volejbal.

No Title

No Description

No Title

No Description

 

# 2  Beňatina

Táto lokalita na východnom Slovensku je jedna z tých známejších. Len pár kilometrov od ukrajinských hraníc sa nachádza zatopený travertínový lom Beňatina. Lom zatopila spodná voda, ktoré je skutočné krásna a priezračná. Aj keď je voda celkom chladná, mnohých ľudí ani to neodradí od toho aby sa v Beňatine okúpali.

No Title

No Description

No Title

No Description

No Title

No Description

 

# 3  Nezbudská lúčka

Toto miesto je ozaj európskym unikátom, Nezbudská lúčka neďaleko Žiliny je totiž jediný lom na ťažbu asfaltu v celej Európe. No viac ako 70 rokov je tento lom zatopený a slúži ako lovný revír pre rybárov. Nezbudská lúčka je tak predovšetkým iba turistickou atrakciou pre Vaše oči a kúpanie v nej určite neodporúčame.

No Title

No Description

 

No Title

No Description

No Title

No Description

 

# 4  Batizovce

V obci Batizovce za Popradom neďaleko Svitu sa nachádza viacero štrkovísk. Využívané sú najmä rybármi no vždy sa nájdu aj odvážlivci, ktorí vodu vyskúšajú na vlastnej koži. Z Batizovských štrkovísk máte krásny výhľad na Tatry či Podtatranskú kotlinu. No dávajte si pozor na nechcené pohľadi na nudistov, ktoré tieto miesta často vyhľadávajú a využívajú.

No Title

No Description

No Title

No Description

No Title

No Description

 

# 5  Skrabské

Len pár kilometrov od Veľkej Domaše na hornom Zemplíne leží známy zatopený lom Skrabské. Prekrásna tyrkysová voda láka miestnych aj turistov no prístup do vody je trochu problematický. Zatopený lom je pozostatkom prvej modernej cementárne na Slovensku.

No Title

No Description

No Title

No Description

No Title

No Description

 

# 6  Okočské jazero

Ďalšou lokalitou ideálnou pre letný výlet je Okočské jazero medzi Veľkým Mederom a obcou Okoč. Okolie štrkoviska je naozaj pekné, v jazere sa nachádza pomerne čistá voda a okolo neho vedie aj cyklotrasa. Ak máte radi bicyklovanie a kúpanie, mali by ste preto spojiť príjemné s užitočným a vydať sa práve ku Okočskému jazeru.

No Title

No Description

No Title

No Description

No Title

No Description

 

# 7  Ivanka pri Dunaji

Toto miesto snáď nepotrebuje ani predstavovať. Štrkovisko sa nachádza na južnom okraji obce Ivanka pri Dunaji a na kúpanie je viac ako vhodné (samozrejme na vlastnú zodpovednosť). Na tomto mieste nájdete provizórnu pláž, bufet s občerstvením a postupný prístup do vody.

No Title

No Description

No Title

No Description

No Title

No Description

 

# 8  Na Židovkách

V národnej prírodnej rezervácii za Stupavou sa nachádza štrkovisko Na Židovkách. Len pár stovák kilometrov od českých hraníc sa môžete toto leto vydať na výlet na toto miesto. Aj keď je toto štrkovisko skôr vyhovujúce pre rybárov, môžete si Na Židovkách aj zaplávať. Akokoľvek sa rozhodnete, výlet na toto štrkovisko stojí aj tak za to.

No Title

No Description

 

# 9  Krásna

V mestskej časti Košíc – Krásna – sa nachádza zatopené štrkovisko s rovnakým názvom. Najčastejšie tam stretnete rybárov, nudistov a odvážnych plavcov, ktorí bez strachu skočia do vody. Pred niekoľkými rokmi bola na tomto mieste aj nelegálna skládka odpadu takže kúpanie v Krásnej je už na Vašom uvážení.

No Title

No Description

No Title

No Description

No Title

No Description

 

# 10  Horná Streda

Obec Horná Streda medzi Piešťanmi a Novým mestom nad Váhom v sebe skrýva zatopené štrkovisko. Miestny ho využívajú na relax aj kúpanie ale najčastejšie iba počas prvých letných mesiacov. Na konci leta si vraj treba dávať pozor na sinice. No ak ste odvážny tak sa na vlastnú zodpovednosť ešte stále stíhate v Hornej Strede okúpať.

No Title

No Description

No Title

No Description

 

Ktoré miesto Vás najviac očarilo? Boli ste už na niektorom z nich?

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Ako sa ochrániť pred negatívnou energiou iných ľudí? 5 dôležitých pravidiel, ktoré pomôžu

Empatia je schopnosť rozpoznať a cítiť emócie druhých. Empatickí ľudia často absorbujú bolesť a utrpenie iných, čo môže mať v konečnom dôsledku negatívny vplyv aj na ich osobnosť.

Tu je 5 spôsobov, ako sa chrániť pred negatívnym vplyvom iných ľudí:

  1. Pamätajte si, nemôžete všetkým vyhovieť

Ak sa niekto na vás sťažuje, nesnažte sa tomuto človeku silou mocou zapáčiť. Tým si len budete odoberať energiu a začnete byť na názoroch daného človeka energeticky závislá.

Nie všetci vás majú a budú mať radi – je to úplne normálne. V prvom rade sa naučte mať radi samých seba. Vytvoríte si tak akési silové pole, ktoré vás ochráni pred názormi iných ľudí.

Taktiež si zapamätajte, že nie ste všemohúci a niektoré veci jednoducho nedokážete zmeniť. Nerobte z toho vašu životnú misiu. Niekedy najlepšie, čo môžete urobiť, je neabsorbovať energiu, ktorú na vás ľudia premietajú.

  1. Buďte opatrní pri vpustení ľudí do vášho života

Vaše telom, myseľ a bezprostredné okolie sú vaším chrámom. Koho do neho pozvete? Je to otvorená pozvánka? Musia si ľudia očistiť nohy pred tým, než do neho vstúpia, alebo je normálne, ak do vašej duše prinesú nečistotu?

Veľkorysosť je chválitebná, no existuje tu tenká hranica, ktorú treba dodržiavať, aby vás nerozšliapali. Naučte sa povedať nie a majte pri tom zo seba dobrý pocit.

  1. Neupriamujte pozornosť na negatívnych ľudí

Každý parazit potrebuje na prežitie svojho hostiteľa, či lepšie povedané obeť. Keď sa zaoberáte istým človekom, míňate na to vašu vlastnú energiu.

Energetickí upíry vám kradnú myšlienky a znižujú vaše energetické zásoby. Niektorí ľudia si na vás vybijú svoju negatívnu energie a potom si začnú hľadať novú obeť.

Umenie počúvať je skvelé, no aj tu by ste si mali dávať istý pozor.

Povedzme, že niekto vám povie o svojom nešťastí v práci alebo vo vzťahu. Všetky tieto emócie vás môžu vyčerpať a zmeniť tak život k horšiemu.

Milujte sa, naučte sa ľudí zastaviť alebo im jednoducho povedzte, že momentálne na ich problémy nemáte čas. Tak zastavíte absorbovanie ich toxickej energie.

  1. Dýchanie v prírode

Choďte von do prírody, meditujte, relaxujte a dýchajte. Očisťujte svoje vnútro a cvičte.

Dýchanie stimuluje krvný obeh v celom tele a pomáha zabrániť absorpcii energie z ľudí okolo vás. Kráčajte so sebavedomím, hlavu držte vždy vzpriamene a nenechajte nikomu pokaziť vám vašu dobrú náladu.

  1. Prevezmite zodpovednosť za vaše myšlienky a emócie

Spôsob, akým sa vnímate, je len vašou zodpovednosťou. Vesmír nám do života posiela ľudí, aby nás niečo naučili.

Nie ste obeť a nikto nemá nad vami moc. Zamyslite sa, ako sa vaše myšlienky a očakávania prejavujú v situácii, ktorá vás obťažuje. Čo keby všetko záviselo od vašej úrovne trpezlivosti, podráždenia alebo súcitu?

Hneď ako prevezmete zodpovednosť za svoje reakcie, znova sa vrátite k sebe samému, do vášho vnútorného sveta.

Vytvorte si situácie, ktoré zvyšujú vašu energetickú úroveň. Cítite sa dobre v blízkosti tejto osoby? Cíti sa táto osoba dobre vo vašej blízkosti? Výborne!

 

Ochrana pred cudzou energiou začína sebaláskou. Nezabúdajte na to, že si zaslúžite šťastie a pokoj. Pamätajte, že je normálne povedať „nie“ a len vy ste zodpovední za váš energetický stav.

 

Snažte sa nezabudnúť na týchto päť pravidiel a váš život dostane nový zmysel!

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Mama skryla mikrofón do batoha svojho autistického syna. Čo nasledovalo potom vás DORAZÍ

0

Mama skryla mikrofón do batoha svojho autistického syna. Čo nasledovalo potom vás šokuje! Neexistuje nič, čo by matka neurobila pre blaho svojho dieťaťa. Deti sa od narodenia stávajú stredobodom života svojich rodičov. Rodičia detí so špeciálnymi potrebami čelia viacerým prekážkam a výzvam, ale ako každý iný rodič, vždy urobia všetko preto, aby boli ich ratolesti šťastné.

Melissa Davis, matka 12-ročného Camdena, chlapca s autizmom, si všimla, že správanie jej syna sa takmer cez noc zmenilo. Camden prestal byť tým pokojným a šťastným chlapcom, akým býval.

Keďže je neverbálny, táto ustaraná matka nemohla pochopiť, čo sa deje. Rozmýšľala nad situáciami, ktoré by mohli ovplyvniť Camdenovo správanie, ale nič jej nenapadlo. Niektoré zo zmien, ktoré si všimla, boli, že jej syn začal v noci plakať a začal byť bezdôvodne agresívny. Mama rozmýšľala nad možnosťou skryť mikrofón do batoha svojho syna, no na začiatku s tým váhala.Mama skryla mikrofón do batoha svojho syna

V roku 2017 sa Camden pripojil k Hope Academy v Louisiane. Škola sa zamerala na výučbu detí so špeciálnymi potrebami bez akejkoľvek diskriminácie. Zmeny u chlapca začali prebiehať asi rok po tom, čo sa zapísal do školy.

Melissa sa nakoniec rozhodla umiestniť mikrofón do synovej tašky, aby si bola istá, že sa v jej neprítomnosti nič zlého nedeje. Deň pokračoval a Camden sa vrátil domov zo školy. Melissa potom vzala záznamník a stlačila play.

V tej chvíli sa jej svet obrátil hore nohami. To, čo počula, jej zlomilo srdce na milión kúskov. Camden bol vážne šikanovaný. Ale neboli to iní študenti, ktorí sa k Camdenovi správali zle, bol to učiteľ a asistent.

www.youtube.com

V snahe nájsť spravodlivosť sa Melissa rozhodla zverejniť, čo sa stalo, na sociálnych sieťach a v novinách. „Ak sú to špeciálne potreby, pozrite sa na situáciu, prečo sa vaše dieťa takto správa, pretože žiadne dieťa si nezaslúži prejsť tým, čo moje dieťa,“ odporučila ostatným rodičom so špeciálnymi potrebami.

Príbeh sa rýchlo stal virálnym. Riaditeľ školy potom vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že dvaja zamestnanci zapojení do tohto incidentu boli prepustení. Uviedol tiež, že Melissa nikdy neprišla do školy predtým, ako zverejnila zvukové nahrávky na sociálnych sieťach. Riaditeľ tiež dodal. ,,Rodič odmietol stretnutie s Akadémiou Hope, aby sme prediskutovali opatrenia, ktoré sme prijali na vyriešenie problému.“

Ako by ste reagovali, keby ste sa ocitli v situácii, keď by ste sa dozvedeli, že vaše dieťa bolo šikanované? Urobili by ste to isté ako Melissa?

Zdroj
Zdroj foto: www.boreddaddy.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Nikto nevedel, prečo 13 kamiónov blokuje diaľnicu, keď zistili dôvod, neubránili sa slzám

0

Aj keď sa zdá, že empatia v ľuďoch sa akosi vytráca, stále sa nájdu takí, ktorí nikdy neváhajú podať pomocnú ruku.

To, čo sa dialo na diaľnici pod mostom v americkom štáte Michigan v Huntington Woods, nechalo mnoho ľudí v nemom úžase.

Tí, ktorí jazdili po tejto trase, uviazli v dopravnej zápche, kvôli 13 kamiónom, ktoré blokovali celú cestu. Keď sa ľudia dozvedeli o dôvode, prečo stoja v zápche, okamžite prestali byť nervózni a nahnevaní…

Vodiči kamiónov prišli na pomoc po tom, čo policajt Michael Shaw dostal tiesňové volanie o osobe, ktorá chcela spáchať samovraždu skokom z mosta. Policajt okamžite prišiel s geniálnym nápadom, ale aby ho mohol uviesť do praxe, potreboval ďalšiu pomoc, a tak sa ponáhľal zavolať dopravného policajta a požiadal ho, aby presmeroval premávku.

Všetci vodiči kamiónov ochotne pomohli.

Kamióny zaparkovaním pod mostom pokryli celý priestor, takže v prípade, že by úradníci a experti muža nepresvedčili, aby neskákal, kamióny mu mohli zabrániť skočiť priamo na zem a predísť tak vážnym zraneniam.

Tento príbeh mal však šťastný koniec, pretože po dlhých štyroch hodinách muža z mosta odniesli a ponúkli mu psychologickú pomoc.

Kamionisti neváhali s pomocou, aj keď to pre nich znamenalo dlhé čakanie a oneskorenie dodávok.

Je vidieť, že stále existujú ľudia, ktorým záleží na iných a krehkosť psychického zdravia im nie je ukradnutá.

 

Zdroj: boreddaddy.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

TENTO TRIK VÁM uľahčí odstraňovanie buriny a neškodí ovocným rastlinám

Vyrobte si jednoduchý záhradný nástroj, ktorý vám výrazne uľahčí vyplievanie a kyprenie pôdy. Po burine nebude ani stopy!

Oceľový drôt pripevnite k rukoväti z lopaty. Tento drôt omotajte medeným drôtom pre pevné uchytenie. Z oceľového drôtu vytvorte niečo, čo pripomína slučku, dlhé asi ako dlaň.

Začnite odstraňovať burinu. Bude to jednoduché, najmä ak máte nakyprenú pôdu. S pomocou tohto nástroja si z času na čas uľahčíte odstraňovanie buriny pretože korene zostávajú na drôtenej slučke a ľahko vyjdú von.

Pozrite sa, ako to vyzerá v praxi: 

 

Zdroj: cpykami.ru

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Mama si myslela, že hrčku spôsobilo dojčenie. No pravda bola niekde inde

0

Keď mama Stephanie Rifici dojčila svojho syna Luca, všimla si hrčku na svojich prsníkoch, ktorá však neskôr zmizla. Neskôr si všimla ďalšiu hrčku, ktorá jej už nezmizla.

Stephanie navštívila svojho gynekológa, ktorý ju poslal na mamografiu, ultrazvuk a biopsiu. Ale dozvedela sa, že je tehotná a bude mama skôr, ako jej prišli výsledky testov.

,,Bola som veľmi vzrušená, ale tiež veľmi nervózna z toho, že budem druhýkrát mama,“ uvádza. ,,Týždeň potom, čo som zistila, že som tehotná… mi bohužiaľ zavolali, že naozaj mám rakovinu prsníka.“

V septembri 2020 sa Stephanie dozvedela, že má trojitý negatívny karcinóm prsníka v 2. štádiu.

,,Je to agresívnejší typ rakoviny a je ťažšie ho liečiť. Bolo to desivé, keď som dostala správu, že mám práve ten agresívnejší typ. Pozitívom toho, že ste tehotná je to, že tehotenstvo nepodporovalo rakovinu.“ Ale Stephanie a jej manžel Evan Thorkelson si neboli istí, čo sa stane. Nevedeli, či sa môže liečiť na rakovinu počas tehotenstva. Na začiatku navštívili viacero lekárov, no nedokázali Stephanie a Evanovi odpovedať na ich otázky.

To znamenalo, že pár si spočiatku nebol istý, čo má robiť. Mohla by sa Stephanie liečiť na rakovinu počas tehotenstva? Ohrozilo by odkladanie liečby na ochranu dieťaťa jej život?

„Bojovali sme. Niektorí ľudia hovorili. ‚Musíš dávať pozor na Stephanie je mamou vášho syna. Musíte sa uistiť, že Stephanie bude nablízku aj pre vášho druhého syna,‘“ uviedol 33-ročný Evan. Priznal, že aj oni sa občas cítil neisto a nevedel, čo má robiť.

,,Boli sme tak šťastní, že sa nám podarilo otehotnieť,“ uvádza Evan. ,,No zároveň som nechcel, aby sa Steph niečo stalo.“

Navštívili Clevelandskú kliniku kvôli ďalšiemu názoru a dozvedeli sa, že existujú spôsoby liečby, ktoré tehotné ženy tolerujú. ,,Povedali nám, že ak chceme mať dieťa, existuje metóda a plán liečby a boli si celkom istí, že  tehotenstvo udržia aj počas liečby.“

,,Keď ste v druhom trimestri, je bezpečné podstúpiť operáciu a chemoterapiu. Môj lekár mi odporučil, aby som podpísala ďalší ultrazvuk, aby sa uistili, že nádor nerástol, pretože tento druh nádoru má tendenciu rásť veľmi rýchlo a veľmi agresívne.“

Stephanie uviedla, že liečba tehotných žien s rakovinou prsníka si vyžaduje multidisciplinárny prístup, pričom na liečbe rakoviny sa podieľajú onkológovia, chirurgovia, rádiológovia a lekári z materského fetálneho lekárstva.

Trojitá negatívna rakovina nemá hormonálny receptor pre estrogén alebo progesterón a je negatívny na HER proteín. To znamená, že cielená liečba nepomáha. Lekári museli zvážiť, kedy začať s terapiou.

Nakoniec však všetko dobre dopadlo a Stephanie porodila zdravého chlapčeka.

Zdroj
Zdroj foto: Instagram

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Príbeh: Žena bola v prvom mesiaci tehotenstva, keď sa dozvedela, že je opäť tehotná. Ako sa to mohlo stať?

0

Tehotenstvo je dlho skúmaný fenomén. Väčšina žien v druhom stave presne vie, čo ju čaká. Američanka Odalis Martinezová ale čelila nezvyčajnému javu – podarilo sa jej otehotnieť, keď už bola práve tehotná. Ako sa to mohlo stať?

Odalis a jej manžel sa zosobášili v roku 2020. Pár sa rozhodol neodkladať otázku rozširovania rodiny a zdalo sa, že všetko ide správnym smerom. 25-ročná Odalis sa pripravovala na rolu matky, no v júli 2020 jej tehotenstvo predčasne skončilo.

Druhé tehotenstvo na seba nenechalo dlho čakať.

Odalis sa sotva zotavila zo straty, keď zistila, že je opäť tehotná – stalo sa to v novembri toho istého roku.

Na prvom ultrazvuku ju lekár hneď potešil, že s tlkotom srdca plodu je všetko v poriadku. O niečo neskôr lekár žene povedal, že počuje ešte ďalší tlkot srdca. Prekvapilo ho, že druhý plod bol vo všetkých ohľadoch o niečo menší ako prvý.

Ako sa neskôr ukázalo, obe bábätká boli počaté s odstupom 5 dní a tak keď Odalis otehotnela, v skutočnosti už bola tehotná. Takýto jav nie je žiaden výmysel. Takéto prípady už medicína pozná a nazývajú sa superfetácia.

Odalis bola neuveriteľne šťastná. Svoje pocity opísala takto:

„Plakala som od šťastia. Cítila som, že prvé dieťa, o ktoré sme prišli, bolo so mnou v izbe a povedalo, že všetko bude v poriadku.“

Celé tehotenstvo bolo plné vzrušenia no Odalis sa zároveň bála, aby sa nezopakoval stav, ako pri prvom tehotenstve.

Žena si spomenula, že zo strachu, že si opäť vypočuje nepríjemný verdikt od lekára, išla na prvý ultrazvuk bez manžela. On ju však neustále podporoval a písal jej upokojujúce SMS, kým čakala, kým až na ňu príde rad.

10. augusta 2021 sa páru narodili dve dcéry. Dievčatá sa na seba prekvapivo podobali. Staršia sa narodila s hmotnosťou 3 kg a mladšia 3,3 kg. Dostali veľmi krásne mená – Laylo a Imelda.

„Neviem opísať ten pocit, ktorý som zažila, keď som ich držala v náručí a pochopila, že je s nimi všetko v poriadku.

Milujem svoju rodinu a manžela, ale takú lásku a šťastie som ešte nezažila.“

Odalis všetkým hovorí, že jej dcéry sú dvojičky, hoci z pohľadu medicíny nimi nie sú.

Šťastní rodičia sa však rozhodli nevenovať pozornosť formalitám. Aby sa vyhli zdĺhavému vysvetľovaniu, všetkým povedia, že ich dcéry sú dvojičky.

„Väčšinou hovorím, že sú to dvojčatá, hoci po prečítaní mnohých článkov viem, že technicky to tak nie je. Ale ľudí to dosť mätie, a tak im poviem: „Áno, sú to dvojčatá.“

Napriek malému rozdielu vo veku sa Lilo a Imelda vyvíjajú rovnakým tempom. Zároveň sa u nich už začína prejavovať rozdielnosť osobností.

Ako ukazuje prípad tejto Američanky, nie každé tehotenstvo prebieha podľa štandardného plánu. Niekedy sa stanú príjemné prekvapenia, napríklad keď sa namiesto jedného objavia dve dievčatá a to aj takýmto nezvyčajným spôsobom.

 

Zdroj: mama-likes.ru

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Covid ochorenie a jeho zvláštne príznaky, o ktorých ste nepočuli!

0

Covid ochorenie sa na celom svete nachádza už viac ako dva roky, no na celom svete sa každý deň zaznamenávajú státisíce nových prípadov tohto ochorenia. Akú sú však štyri zvláštne príznaky Covidu, o ktorých ste možno ešte nepočuli?

Spočiatku sa horúčka, kašeľ a strata alebo zmena čuchu alebo chuti považovala za hlavné príznaky, ktoré by mohli naznačovať infekciu ochorenia Covid. Nedávno aktualizované usmernenia tiež naznačujú, že treba dávať pozor na symptómy vrátane bolesti hrdla, upchatého nosa alebo nádchy a bolesti hlavy.

Ale čo niektoré z nejasných príznakov a symptómov? Od kožných lézií po stratu sluchu, nám nové údaje čoraz viac ukazujú, že symptómy ochorenia Covid môžu ísť nad rámec toho, čo by ste mohli očakávať od bežnej nádchy alebo chrípky.Covid, šálka a vreckovky

1. KOŽNÉ LEZIE

Kožné ťažkosti súvisiace s ochorením Covid nie sú nezvyčajné. Štúdia v Spojenom kráľovstve zverejnená v roku 2021 v skutočnosti zistila, že jeden z piatich pacientov vykazoval iba vyrážku a žiadny iný príznak.

COVID môže ovplyvniť pokožku rôznymi spôsobmi. U niektorých ľudí sa môže vyskytnúť rozšírená makulopapulárna vyrážka, zatiaľ čo u iných sa môže vyskytnúť žihľavka.

Ďalším príznakom sú červené, opuchnuté alebo pľuzgierovité kožné lézie na prstoch. Tento príznak sa častejšie vyskytuje u dospievajúcich alebo mladých dospelých s miernymi alebo žiadnymi príznakmi.Covid, chorá žena

Väčšina kožných lézií v súvislosti s Covidom má tendenciu vymiznúť po niekoľkých dňoch alebo v niektorých prípadoch po niekoľkých týždňoch bez potreby akejkoľvek špecializovanej liečby. Ak vás však koža veľmi svrbí alebo bolí, môžete sa poradiť s praktickým lekárom alebo dermatológom, ktorý vám môže odporučiť vhodnú liečbu.

2. COVIDNÉ NECHTY

Počas infekcie sa naše telá prirodzene pokúšajú vyjadriť, že sú pod nezvyčajným množstvom stresu. Môžu to urobiť rôznymi zvláštnymi a úžasnými spôsobmi, vrátane našich nechtov. „COVID nechty“ zahŕňajú zmeny ako:

Beauove línie – horizontálne vrúbky, ktoré sa vyskytujú v spodnej časti nechtov na rukách alebo nohách, keď dôjde k dočasnému prerušeniu rastu nechtov v dôsledku fyzického stresu.

Meesove čiary – vodorovné biele čiary, ktoré sa objavujú na nechtoch, o ktorých sa predpokladá, že sú spôsobené abnormálnou produkciou bielkovín v nechtovom lôžku.

Červený polmesiacový vzor – ​​ktorý sa vyvíja na základni nechtov.Covid, chorý muž s maskou na tvári

Údaje o tom, koľko ľudí má skúsenosti s týmito nezvyčajnými príznakmi problém, sú obmedzené, ale odhaduje sa, že to môže byť až 1 – 2 % pacientov s Covidom.

COVID nechty majú tendenciu sa objavovať v dňoch alebo týždňoch po infekcii Covid, keď nechty rastú. Hoci môžu byť spočiatku bolestivé, veľká väčšina má tendenciu vrátiť sa do normálu v priebehu niekoľkých týždňov.

Je pozoruhodné, že hoci tieto zmeny môžu naznačovať COVID, môžu byť spôsobené aj rôznymi inými vecami. Napríklad Beauove línie sa môžu vyskytovať ako sekundárny príznak po chemoterapii alebo inej infekcii.

3. VYPADÁVANIE VLASOV

Vypadávanie vlasov je možno podhodnoteným príznakom COVID-19, ktorý sa zvyčajne vyskytuje jeden alebo viac mesiacov po akútnej infekcii. V jednej štúdii s takmer 6 000 ľuďmi, ktorí predtým mali COVID, bolo vypadávanie vlasov najčastejším príznakom po COVID, ktorý uviedlo 48 % účastníkov. Prevládalo to najmä medzi ľuďmi s ťažkým ochorením COVID.

Predpokladá sa, že je to výsledkom toho, že vlasy „snímajú“ stres v tele, čo vedie k nadmernému vypadávaniu. Stratu vlasov totiž môžu spustiť aj iné stresujúce udalosti, ako je pôrod. Dobrou správou je, že časom vlasy dorastú do normálu.Covid, muž si fúka nos no servítky

4. STRATA SLUCHU A TINITUS

Tak ako pri iných vírusových infekciách, ako sú chrípka a osýpky, aj Covid ovplyvňuje bunky vo vnútornom uchu so stratou sluchu alebo hučaním v ušiach V prehľadovej štúdii, ktorá zahŕňala 560 účastníkov, sa strata sluchu vyskytla u 3,1 % pacientov s Covidom, zatiaľ čo tinitus sa vyskytol u 4,5 %.

PREČO VŠETKY TIETO PRÍZNAKY?
Nerozumieme presne tomu, čo spôsobuje tieto príznaky, ale vieme, že najdôležitejšiu úlohu zohráva proces nazývaný zápal. Zápal je prirodzený obranný mechanizmus nášho tela proti patogénom. V tomto prípade SARS-CoV-2. Zahŕňa produkciu „cytokínov“ – proteínov, ktoré sú dôležité pri kontrole aktivity imunitných buniek.

Nadmerná produkcia týchto proteínov, ako súčasť zápalu vyvolaného infekciou Covid, môže spôsobiť senzorické deficity, ktoré potenciálne vysvetľujú, prečo niektorí ľudia majú stratu sluchu a tinitus. Môže tiež narušiť kapilárne siete, veľmi malé krvné cievy, ktoré prekrvujú orgány vrátane uší, kože a nechtov.

Príznaky, ktoré sme tu opísali, sa nevzťahujú výlučne na infekciu COVID. To znamená, že ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, bolo by vhodné zvážiť test na Covid, najmä ak sa nachádzate v oblasti, kde toto ochorenie cirkuluje.

Môžete tiež kontaktovať svojho praktického lekára, najmä ak sa príznaky zhoršujú alebo vám spôsobujú značné nepohodlie. Zároveň si môžete byť istí, že väčšina z týchto príznakov sa pravdepodobne časom zlepší.

Po prekonaní ochorenia Covid-19 môže toto ochorenie prežívať aj v našich črevách. Viac informácií aj o týchto problémoch sa dočítate v našom článku – Aj po prekonaní COVID-19, sa môže infekcia nachádzať v našich črevách

Zdroj

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Učiteľka, ktorá skončila so školstvom odkazuje rodičom: ,,Vynadať učiteľom za zlý prospech vašej ratolesti by nemalo byť normálne!“

Každý učiteľ sa určite mnohokrát stretol s rozmaznanými a nevychovanými deťmi. Je to vina rodičov alebo učiteľov? Aj na túto otázku odpovedala mladá učiteľka, ktorá po dvoch rokoch so školstvom nadobro skončila.

,,V minulosti bol vzťah medzi rodičom, dieťaťom a učiteľom úplne iný ako dnes. Za zlý prospech bol vinný samotný žiak a nie učiteľ. Teraz však za mnou chodili rodičia s tým, že zlá známka v žiackej knižke je vina moja a nie vina ich dieťaťa. Avšak ked‘ som sa opýtala, ako dlho dieťaťu pomáhali s učením, rýchlo zmenili tému a opäť vinili mňa alebo iných učiteľov.

,,Mladá učiteľka, Julie Marburgerová z Utahu, priznala, že vie, že dnes učitelia trávia s deťmi viac času ako ich vlastní rodičia. Julie vie aj to, že učitelia majú pomáhať pri vychovávaní, no na prvom mieste majú byť vždy rodičia. Je to ich hlavnou úlohou. Čo sa týka školských výsledkov, deti sa o svoje známky nezaujímajú a rodičia ich neriešia až do momentu, kým im nepríde vysvedčenie. Potom sú pobúrení a idú sa sťažovať. Azda si nezaslúžime zvorilosť?“

Soon-to-be ex-teacher goes off on parents who 'coddle and enable' their kids. Internet wildly applauds.

 

 

 

 

Učiteľka vo svojom príspevku na Facebooku pridala aj fotografie, ktoré dokazujú to, čo dokážu deti za 2 dni strávené v škole. Hovorí, že niektoré veci kúpila z vlastnej výplaty, pretože škola na to nemala rozpočet. Julie taktiež dodala, že deti sú príliš rozmaznané. Rodičia si materiálnymi vecami kompenzujú to, že s nimi trávia málo času.

zdroj: www.someecards.com

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Rodičia sa podelili o názory o tom, prečo nebudú svojím deťom prepichovať uši -NEUROBÍM TO LEBO…

Niektorí rodičia prepichujú uši svojho dieťaťa, pretože veria, že s pribúdajúcim vekom trvá oveľa dlhšie, kým sa uzdraví. Iní sú naopak presvedčení, že musíte rešpektovať slobodnú voľbu svojho dieťaťa a prepichovanie uší bez jeho súhlasu je neetické. A hoci sú drobné náušničky roztomilé, nie sú pre dieťa bezpečné a môžu si počas hry ublížiť alebo sa nimi dokonca udusiť.

toddler wearing black headband                          unsplash

Toto si o tom myslia niektorí rodičia…

„Moje uši mi prepichli ešte ako dieťaťu. Skončilo to tak, že som alergická na väčšinu kovov a mám na ušiach dve čudné diery, ktoré sa mi nechcú zrásť.“ © JunkerThirst / Reddit

„Myslím, že je to zbytočné, priam až kruté. Jednoducho nesúhlasím s tým, aby som úmyselne ubližovala dieťaťu len kvôli nejakej márnotratnosti.“ © goosedrinkw*e369 / Reddit

„Dcére dám prepichnúť uši až vtedy, keď ma o to požiada. V tak mladom veku je to úplne zbytočné, nehovoriac o tom, že je to nepohodlné, bolestivé a existuje riziko, že by sa mohla zadusiť.“                                                                                                                                                                                                 © Kkmackage / Reddit

„Osobne si myslím, že je to neetické a nikdy by som to neurobila svojmu dieťaťu. Robí to takmer každý v mojom okolí a ja ich len v tichosti odsudzujem.“ © rigidlikeabreadstick / Reddit

„Nemyslime si, že len preto, že ide o dievčatko, bude chcieť mať náušnice. Nechajme ich rozhodovať. Som presvedčená, že v momente, keď dcérkam nechávame prepichnúť uši ešte počas detstva, oberáme ich o niečo.“                                                                                                                            © Chickadeedee17 / Reddit

„Bojím sa, že by si moje dieťa ublížilo, napríklad ak by si odtrhlo náušnicu počas hrania. Moji rodičia mi nechali prepichnúť uši keď som mala 8 rokov. Bol to darček k narodeninám a pamätám si na to až dodnes. Nechcem, aby moja dcéra prišla o takúto skúsenosť.“                                                                         © BannanaBun123 / Reddit

Čo si o prepichovaní uší malým deťom myslíte vy?  

 

Zdroj: brightside.me

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Toto vás rozplače: 7-ročný syn čistí hrob mamičke, na ktorú si nemôže pamätať. ZOMRELA KEĎ MAL LEN 1 ROK

0

Liane Roberson zomrela v 26 rokoch na rakovinu krčka maternice. Zanechala po sebe syna a dcéru. Rodina ženy teraz zverejňuje fotografie detí, ktoré sa o matkin hrob starajú.

Hoci si chlapec (7) matku nemôže pamätať, chúli sa pri jej hrobe. Rodina chce fotografiami upozorniť na častý výskyt rakoviny a vyzvať ženy, aby chodili na kontroly.

Matka dvoch detí Liane Roberson v roku 2011 zomrela na rakovinu krčka maternice. Zanechala po sebe dve deti, Abby a Kierana. V čase jej smrti bolo Abby sedem, ale Kieranovi bol iba jeden rok a svoju mamičku si tak nemôže pamätať.

Takmer sedem rokov po Lianinej smrti sa rodina rozhodla ukázať svetu dojemné fotografie, kde obe deti čistia matke hrob.

Lianina sestra Sam Davies chce snímky upozorniť na to, ako to môže dopadnúť, keď sa na kontrolu vydáte príliš neskoro , píše Dailymail . Sam fotografie zverejnila na svojom Facebooku a okamžite boli nespočetnekrát zdieľané.

Veľa žien Sam kontaktovala, len aby jej povedali, že už si test zariadili. „Kieran je na hrob svojej matky hrdý a považuje za veľmi dôležitú prácu ho vyčistiť. Je rád, že to môže urobiť pre svoju mamičku, ktorú si nepamätá, pretože zomrela pár dní po jeho prvých narodeninách,“ hovorí Sam.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Syn pastora vybehol pred bohoslužbou na pódium. UROBIL NIEČO, ČO ČO DOSTALO KAŽDÉHO

0

Bez ohľadu na to, ako často svojim deťom pripomíname, čo je správne alebo nesprávne, nakoniec sa rozhodnú konať a robiť to, čo vidia robiť nás. Ak nás uvidia neustále sa hádať a hnevať sa kvôli maličkostiam, neskôr toto správanie skopírujú, bez ohľadu na to, či im povieme, aby zostali v určitých situáciách pokojní.

Jeden pastor, Ryan Marlow, odvádza skvelú prácu pri výchove svojho syna Leviho. Táto rodina zo Severnej Karolíny je oddaná svojmu náboženstvu a Levi často navštevuje bohoslužby svojho otca.

Jedného dňa, práve keď sa mala začať nedeľná bohoslužba v kostole, sa jeho chlapec rozhodol predať ľuďom svoju vlastnú múdrosť.

Postavil pred ľudí a začal si rozprávať príbehy. Keďže mal len 19 mesiacov, väčšina ľudí ani nerozumela tomu, čo sa snaží povedať, no aspoň sa pobavili.

Leviho otec zdieľal video s roztomilým „príhovorom“ so svojimi sledovateľmi na sociálnych sieťach, pričom nevedel, že chlapcovo video sa čoskoro stane hitom internetu.

Zdroj: boreddaddy.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

„TY EŠTE TOTO NEMÁŠ NA ZÁHRADE?“ Záhradkár mi ukázal super trik

Drevené hriadky sú síce krásne, no nie dostatočne odolné. Už po 2-3 rokoch začne drevo hniť a hriadky strácajú svoje funkčné a estetické vlastnosti. Existuje však alternatíva k drevu, ktorá by bola skutočne vhodnou náhradou!

Skvelou možnosťou sú hriadky vyrobené z drevno-polymérových kompozitných dosiek. Dosky sú zvnútra duté, čo znamená, že sa bude pomaly zahrievať a pomaly chladnúť. Môžu byť akejkoľvek farby. Hriadky z týchto dosiek vám určite nezhnijú a poslúžia viac ako 20 rokov.

Ak chcete vytvoriť hriadky, musíte do zeme vykopať  priehlbinu s hĺbkou 7-8 cm.

Spojte dosky pomocou spojovacích prvkov. V prípade potreby sa dosky ľahko pília, dajú sa aj natrieť. Mravce sa v nich neusadzujú, hlodavcom nie sú pochuti a sú dosť vysoké. Netreba sa o ne nijako starať!

 

Zdroj: cpykami.ru

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Lekári jej povedali, že nebude mať deti. Potom jedného dňa porodila viac detí ako 98% žien

0

Jamie a Skyler Scottovci vždy snívali o veľkej rodine. Spočiatku k ním bol osud zhovievavý a na svet im prišli dvaja synovia Shayden a Langdon.

Keď sa však snažili o to, aby k ich synom pribudol ďalší braček či sestrička, zistilo sa, že Jamie má problémy s počatím. Po piatich rokoch neúspešného snaženia si párik uvedomil, že v tejto záležitosti nemôžu bez pomoci lekárov urobiť vôbec nič.

Prvý pokus liečby sa skončil neúspechom. Jamie a Skyler pomaly strácali nádej, no rozhodli sa podstúpiť všetkými krokmi liečby ešte raz. Tentokrát sa už na nich usmiala šťastena!

Tretie tehotenstvo prebiehalo omnoho ľahšie než tie dve predchádzajúce. Netrápili ju ranné nevoľnosti či celodenné chodenie na toaletu v dôsledku zvracania, hoci v prvých dvoch tehotenstvách to bolo u nej pravidlom. Jej bruško začalo pomaly rásť, no jeho veľkosť sa akoby začala vymykať spod kontroly. Jamie si bola istá, že niečo nie je v poriadku…

Po vzájomnom rozhovore si manželia uvedomili, že to nebude len jedno dieťatko, ani dve a dokonca ani tri. Po ultrazvuku stratili reč nielen oni, ale aj samotní lekári. Ukázalo sa, že žena nosí pod srdcom 5 nových životov.

Lekári ich uistili, že všetkých 5 embryí je v poriadku, no mamička sa musela veľmi snažiť, aby ich na svet priviedla zdravé. Každý deň musela prijať väčšie množstvo kalórií, než bola zvyknutá. Od piateho mesiaca tehotenstva sa kvôli nadmernej veľkosti bruška takmer nedokázala hýbať!

Malá Daisy, Lily, Violet, Lincol a Logan sa narodili dva mesiace pred plánovaným dátumom. Po pôrode každé dieťatko vážilo nie viac ako 500 g. Našťastie zdraví a silní drobci začali okamžite priberať na váhe a čoskoro ich už nebolo možné rozoznať od ostatných detičiek.

Podľa slov odborníkov, liečba neplodnosti prostredníctvom umelého oplodnenia zvyšuje šance na viacnásobné tehotenstvo. Aj napriek tomu je pôrod pätorčiat stále obrovskou raritou. Okrem toho sa všetkých 5 detí narodilo živých a zdravých, no lekári tvrdia, že pravdepodobnosť takéhoto javu je veľmi nízka.

Manželia sú šťastím v siedmom nebi a nepochybujú o tom, že sa dokážu postarať o svojich 7 ratolestí, navyše majú mnoho priateľov a príbuzných, ktorí im budú ochotní kedykoľvek pomôcť.

zdroj:videoboom.cc

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Viete kto má na tejto križovatke prednosť? Skoro 90% ľudí s tým malo problém

Na sociálne siete sa dostal nový kvíz, ktorý potrápil hlavu nie jedného vodiča. Na prvý pohľad sa zdá, že táto zákerná otázka nemá ani odpoveď. Skúste to aj vy! Odpoveď nájdete v článku.

S touto hádankou prišli Royal Automobile Club v Queenslande, ktorí na svojej sociálnej sieti zverejnili ilustráciu, ktorá predstavuje istú dopravnú situáciu. Otázka znela tradične jednoducho. V akom poradí pôjdu autá na križovatke?

Ako vidíte na ilustrácií sú 4 autá, ktoré sú farebne rozlíšené. Jednotlivé šípky pred nimi ukazujú smer, ktorým sa autá chcú vybrať. To znamená, že modré auto chce ísť rovno cez prerušovanú čiaru, červené vozidlo odbočuje vpravo, za ním sa nachádza auto oranžové. Žlté auto sa dokonca kríži s oranžovým. Ako teda túto, na prvý pohľad jednoduchú križovatku v tvare T vyriešiť?

Na sociálnej sieti prechádzali používatelia s rôznymi teóriami. Mnohí však tvrdili, že žlté vozidlo neprechádza cez žiadnu čiaru, za ním teda pôjde rovno modré, pretože červené vozidlo spolu s oranžovým sú limitované dopravnou značkou.

.

.

.

.

Správne riešenie:
Prvé by malo ísť žlté vozidlo, za ním modré, potom červené a na záver oranžové. Je tomu tak preto, lebo značka v križovatke naznačuje, že žlté vozidlo sa nachádza na hlavnej ceste. Tým pádom červené a oranžové auto ma povinnosť dať prednosť všetkým vozidlám.

zdroj

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Škandalózne správanie učiteľky v škôlke valcuje internet. Rodičia neveria, čo urobila ich dieťaťu.

0

Keď rodičia zveria svoje dieťa do starostlivosti predškolského zariadenia veria, že dostane adekvátnu starostlivosť. Nie vždy však dokážu odhadnúť osobu, ktorá by mala nad ich ratolesťou držať ochrannú ruku.

Na prvý pohľad môže urobiť dobrý dojem, no po zatvorení dverí z nej môže byť naozaj zlá osoba. Takúto skúsenosť mali aj rodičia niekoľkoročného dieťaťa v Amerike,

Na videu vidno ako učiteľka zhodila dieťa zo schodov. Neuveriteľné a nepochopiteľné. No vďaka videu rodičia vedia, čo sa s ich dieťaťom stalo.

52 – ročná učiteľka Sarah Gable a 4-ročné dieťa schádzali spolu zo schodov. Žena, ktorá videla, že dieťa má problém s prekonávaním jednotlivých schodov, doňho celou silou sotila a spôsobila jeho pád. 

Všetko zachytili kamery nad schodami. Žena si uvedomila, že je nahrávaná a tak podišla k dieťaťu a začala mu pomáhať vstať. Záznam z kamery však videli kompetentní a Sarah bola prepustená, hoci mala 25-ročné skúsenosti v práci s deťmi.

Dostala sa aj do väzenia, z ktorého bola prepustená na kauciu 25 tisíc dolárov. 4-ročné dieťa sa dodnes bojí chodiť dole schodmi. Do škôlky však aj naďalej chodí.

Zdroj: webniusy.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Začala som chodiť na prechádzky každý deň, toto sa stalo s mojim telom

Iste, život je hektický a zostať v posteli o pár minút dlhšie sa zdá byť lepší nápad, ako sa obliecť a ísť von. Ale ranná prechádzka stojí za to. Odborníci na zdravie sú optimistickí, pokiaľ ide o výhody chôdze.

Prečo je chôdza dobrá pre vaše telo
Mnohé z telesných systémov môžu mať prospech z chôdze. Odborníci uvádzajú, že chôdza môže pomôcť:

  • Zlepšiť vaše kardiovaskulárne zdravie
  • Zvýšiť vašu aeróbnu kapacitu
  • Zlepšiť krvný tlak
  • Znížiť riziko cukrovky
  • Zvýšiť metabolizmus
  • Pomôcť udržať si váhu
  • Znížiť riziko osteoartrózy
  • Udržať si mobilitu

Odborníci odporúčajú chôdzu

Americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb odporúča aeróbne cvičenie strednej intenzity v trvaní 150 až 300 minút týždenne, takže 30 minút rýchlej chôdze počas piatich dní v týždni vás dostane na spodnú hranicu tohto rozsahu.

Ak sa rozhodnete pre chôdzu aby ste schudli, alebo si udržali váhu, pravdepodobne budete chcieť stráviť pri chôdzi viac ako iba 30 minút, a to 45 až 60 minút denne. Nemusíte to však absolvovať všetko naraz. Doprajte si rannú 30-minútovú prechádzku a 20-minútovú prechádzku po večeri.

Ak ste si vytvorili rutinu chôdze a chcete, aby boli vaše prechádzky náročnejšie, skúste si obliecť zaťaženú vestu.Podľa odborníkov je chôdza zdravá

Prečo je chôdza dobrá pre vašu myseľ
,,Chôdza môže pomôcť zlepšiť vaše psychické a duševné zdravie. Pobyt v prírode a výstup z rovnakého miesta vám umožňuje dekompresiu, pochopenie toho, čo sa deje, a pomôcť preorientovať sa,“ uvádza Dr. Mark A. Slabaugh, ortopedický chirurg v športovej medicíne v Mercy Medical Center v Baltimore, Maryland. ,,Dostávate sa do kontaktu so svojimi myšlienkami, pomáha vám pochopiť, čo je dôležité, a uvoľniť sa. Existuje toľko úžasných výhod, pokiaľ ide o pozitívne rozptýlenie, zmenu scenérie, slnečné svetlo a čerstvý vzduch.“

Prechádzka s rodinným príslušníkom alebo priateľom, vám poskytne dávku socializácie, ktorá je tiež dobrá pre vaše duševné zdravie. Prechádzka môže tiež pomôcť vyčistiť vašu myseľ a zvýšiť vašu kreativitu.

Zdroj
Zdroj foto: www.unsplash.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

″Syna učím čítať od 2 rokov…″ Som neurobiologička a desí ma prístup niektorých rodičov!..

Prestaňte!

Niektorí moderní rodičia sú doslova posadnutí vývinom svojich detí. Dávajú im rôzne výchovné hry a takmer od plienok ich zapisujú na všelijaké kurzy, v hlbokom presvedčení, že práve toto ich deťom v živote prinesie nekonečné výhody.

Tatiana Černigovskaja, jedna z najznámejších ruských psycholinguistov a neurobiológov, profesorka na Svätoperterskej Štátnej Univerzite, si však myslí niečo iné.

Vo svojej knihe «Ako naučiť mozog učiť sa» vysvetľuje, že je dôležité nielen tlačiť do detí vedomosti, ale oveľa dôležitejšie je naučiť ich ako svoj mozog používať správne. Inými slovami, naučiť ich učiť sa!

Toto povedala Tatiana Černigovskaja:

Pre deti je veľmi dôležité, aby sa deti veci začali učiť v správnom čase. Najväčší problém moderného človeka sú jeho zaujatí rodičia.

Keď mne niekto povie: «Svojho syna som začala učiť čítať už v dvoch rokoch», iba odpovedám: «Ste blázon!»

Načo je to dobré? V dvoch rokoch nič z toho nedokáže! Jeho mozog na to nie je pripravený!

Ak ho budete poriadne trápiť, tak samozrejme sa čítať naučí, dokonca možno aj písať, ale to nie je pointa.

Vo všeobecnosti je u detí obrovský rozdiel vo vývoji. Existuje termín — «vek školskej zrelosti». Definuje sa nasledovne: dieťa má 7 rokov, druhé má tiež 7 rokov, ale jedno ide do školy, pretože jeho mozog je k tomuto kroku pripravený, ale druhé sa ešte potrebuje polroka doma hrať a až potom si sadnúť do školskej lavice.

Podľa oficiálnych údajov je u nás 40% detí, ktoré majú problémy s čítaním a písaním po skončení základnej školy. Dokonca aj v siedmom ročníku sú deti, ktoré zle čítajú.

Takéto deti využívajú všetku kognitívnu funkciu mozgu na pochopenie písmen. Preto, aj keď text prečítajú, na jeho pochopenie im už kapacita nezostáva a tým pádom akákoľvek otázka k téme ich stavia do neúspechu, pretože na ňu nie sú schopní odpovedať.

1. Rozvíjajte jemnú motoriku.

Pred nami stojí veľmi zložitá úloha: nachádzame sa na križovatke medzi človekom, ktorý písal bezchybne a čítal obyčajné knihy a človekom, ktorý číta hypertexty, písať nevie vôbec, má problémy s ikonkami a dokonca nechápe texty. Je dôležité chápať, že to je iný človek a má tým pádom aj iný mozog.

Nám, dospelým, sa páči ten druhý mozog a veríme, že v tom nie je nič nebezpečné. Ale ono je.

Ak sa malé dieťa, ktoré príde do školy, neučí písať, zvykať si na jemné detailné pohyby ruky, ak v škôlke nič nerobí a nevystrihuje nožničkami, nehrá sa s korálkami, potom nemá správne rozvinuté motorické zručnosti. A práve toto vplýva na rečové funkcie. Ak u dieťaťa nerozvíjate jemnú motoriku, tak potom sa nesťažujte, že jeho mozog nepracuje správne.

2. Počúvajte hudbu a učte k tomu aj svoje deti.

Moderné neurovedy aktívne skúmajú mozog v čase, keď naň vplýva hudba. A preto teraz vieme, že keď je hudba prítomná pri vývoji človeka v rannom veku, výrazne to ovplyvňuje štruktúru a kvalitu nervovej siete.

Keď vnímame reč, dochádza k veľmi zložitému spracovaniu fyzického signálu. Do ucha sa nám dostanú decibely, intervaly, a to všetko je fyzika. Ucho počúva a mozog počuje.

Keď sa dieťa učí hudbu, zvyká si vnímať aj zdanlivo nepodstatné detaily, odlišovať zvuky a ich dĺžku medzi sebou. A práve v tomto čase a formujú tenké spojivká nervovej siete.

3. Nedovoľte mozgu zlenivieť.

Nie všetci ľudia na našej planéte sú geniálni. A ak má dieťa zlé gény tak s tým ani nič neurobíte.

No dokonca aj v prípade, že gény má dobré, stále to nestačí. Od babičky môže ako darček dostať veľkolepý klavír Steinway, ale hrať na ňom sa musí naučiť samo. Rovnako môže mať dieťa geniálny mozog, ale ak ho nebude zveľaďovať, formovať, stimulovať, rozvíjať – stane sa z neho pustá schránka, zomrie.

Mozog plesnivie, ak nemá dostatok kognitívnych stimulov. Ak budete polroka ležať na gauči, potom sa nebudete vedieť postaviť. A s mozgom je to presne to isté.

4. Nepripravujte deti iba kvôli skúškam.

Myslím, že každý človek pochopí, že ak by Shakespear, Mozart,  Puškin, Brodski a iní poprední umelci boli nútení prejsť štátnymi skúškami, pravdepodobne by ich neprešli. Dokonca ani test IQ by neprešli.

O čom to hovorí? Len o tom, že IQ test IQ by bol bezcenný, pretože okrem bláznov, nikto nepochybuje o geniálnosti týchto umelcov.

Existuje taká karikatúra, na ktorej sú zvieratá, ktoré majú vyliezť na strom: opica, ryba a slon. Sú to rôzne bytosti, z ktorých nie všetky dokážu na ten strom vyliezť, a presne toto nám ponúka dnešný vzdelávací systém v podobe skúšok a hlavne monitoru a maturity.

Myslím si, že je to veľké zlo. Ak samozrejme nechceme na život pripraviť ľudí, ktorí budú pracovať za pásom, potom je tento systém bezpochyby bezchybný.

Ale potom musíme tiež povedať: za rozvojom našej civilizácie týmto robíme bodku. Budeme Benátky držať nad vodou dokým to pôjde, aby sa nepotopili, a novoty nepotrebujeme, no zrazu nieto umelcov a umelecké diela niet kam dávať. A ak chceme vzdelávať kreatívnych ľudí a tvorcov, tak potom je tento systém, najhorší aký sa len mohol vymyslieť.

5. Vyučujte chlapcov a dievčatá rozdielne.

S chlapcami je potrebné hovoriť stručne a konkrétne. Na dosiahnutie maximálneho efektu by ste ich mali zapojiť do aktívnej tvorby, oni jednoducho nedokážu sedieť pokojne. Majú toľko energie, že najlepšie bude ak ich nasmerujete na aktivity, ktoré im pomôžu sa realizovať, nechať priechod ich energii, a zároveň tým vytvoriť niečo užitočné.

Nezatvárajte ich do maličkej izbičky, nechajte im priestor a možnosť hýbať sa. Okrem toho, chlapcom by ste mali dávať viac reálnych úloh, vymyslieť im súťaže, a dávať menej domácich úloh, pretože pre nich nie sú vôbec užitočné.

Nezabudnite ich chváliť za každú maličkosť. No a ešte jeden zaujímavý fakt: najnovšie výskumy ukazujú, že chlapci by sa mali učiť v chladnejších triedach ako dievčatá, inak budú počas hodín zaspávať.

Dievčatá radi pracujú v skupinách, potrebujú kontakt. Jedna druhej sa pozerajú do očí a zbožňujú pomáhať učiteľom.

Je však veľmi dôležité, aby neboli úplne chránené pred pádom a neúspechom, mali by pravidelne zažiť «kontrolované riziko». Musí dostať príležitosť padnúť, aby sa naučila postaviť a získať z toho pádu cenné skúsenosti.

Dievčatá obľubujú rýchle hlasné rozhovory, ale potrebujú emocionálne pochopenie. Milujú farebný svet, to znamená, že trieda na učenie pre dievčatá by mala byť svetlá.

Vnímavý individuálny prístup môže zo štvorkára urobiť jednotkára. Nie všetci päťkári sú v skutočnosti hlúpi, niektorí z nich — Leonardo da Vinci, navždy „zahynuli“ vďaka neustálemu a dôkladnému úsiliu učiteľov.

6. Robte prestávky.

Zvyčajne sa predpokladá, že ak dieťa počas učenia čo-to zabudlo, je to zlé, ak sa nesústredí, je to tiež zlé, a ak by zaspalo, tak to je už nočná mora.

Toto všetko je lož. Všetky prestávky čo máme nie sú prekážkami pre pamäť a spracovanie informácie, práve naopak — sú pomocou. Dávajú priestor mozgu uložiť, a absorbovať získanú informáciu.

Najlepšie, čo môžeme urobiť, ak sa musíme niečo urýchlene naučiť, je rýchlo si to prečítať na konci dňa a ľahnúť si hneď spať. Hlavná práca mozgu sa odohráva práve v čase, keď spíme.

Aby sme informáciu dostali do dlhodobej pamäte, potrebujeme na to čas a chemické procesy, ktoré v našom mozgu prebiehajú práve počas spánku.

Neustále napätie a nervozita z toho, že neuspejeme, že niečo nedosiahneme, urobíme chyby, ničomu nepomôžu — je to to najhoršie, čo si môžete urobiť.

Nebojte sa chýb. Aby ste sa učili ľahšie, pochopte, že učenie sa neobmedzuje iba na stôl vo vašej izbe, ale neustále pokračuje. Ak človek iba sedí za písacím stolom a iba sa pozerá na to čo sa má učiť, väčšinou z toho nič dobré nevzíde.

A aký je váš názor na tento prístup? Podeľte sa s ním s nami v komentároch!

zdroj: wattpad.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Jeho dcéra chcela odísť zo školy, aby sa stala Tik-Tokerkou. Tak ju vzal do svojej práce: „Skutočný svet je ťažký“

0

Naša spoločnosť sa za tie roky veľmi zmenila a čoraz viac mladých ľudí má iné záujmy. Kedysi bolo normálne vidieť dieťa, ktoré sa v budúcnosti chcelo stať hasičom alebo policajtom. S príchodom technológii sa však zmenili aj vysnené povolania našich detí.  

To je dôvod, prečo deti a tínedžeri čoraz viac inklinujú k práci súvisiacej s internetom a digitálnym svetom. Napriek tomu, že ide o oprávnenú túžbu, mnohí chcú vynechať štúdium na školách a ísť rovno pracovať na sociálnych sieťach.

                                                                                              TikTok: Susy Jimenez 

Toto je prípad Estrelly, malého dievčaťa z Mexika, ktoré chcelo odísť zo školy, aby sa mohla venovať uverejňovaniu videí na TikTok spolu s jej priateľom, aby si zarobila peniaze. Jej otcovi sa však táto myšlienka vôbec nepáčila, pretože si myslí, že je príliš mladá na to, aby urobila takéto rozhodnutie a že by to mohlo vážne ohroziť jej budúcnosť.

Z tohto dôvodu sa otec, ktorý pracuje ako murár, rozhodol vziať svoju dcéru tam, kde pracuje, aby jej ukázal, ako podľa neho končia takýto ľudia.

„Moja dcéra utiekla z domu, pretože chcela uverejňovať videá na TikToku, tak som ju priviedol sem na stavbu, aby videla, že zarobiť peniaze nie je ľahké. Pre peniaze musíte tvrdo pracovať. Hovorí, že dokáže zarobiť viac ako profesionál na stavbe. Nechce sa učiť,“ hovorí otec pri natáčaní dievčaťa.

Potom sa jej opýta, čo si myslí o škole a jej komentáre boli pre neho katastrofou. „Na nič to nie je dobré. Mohla by som zarobiť viac tým, že budem influencerka, ako tým, že budem študovať a mať povolanie,“ povedala.

Vtedy zasiahol jej otec a povedal, že ak sa nebude učiť, bude žobrať na ulici alebo bude robiť ťažkú prácu. Aby to pochopila a zmenila názor, požiadal ju, aby zdvihla vrece cementu, ale dievča to nedokázalo.

„Na takéto veci nie si stvorená, Estrella. V skutočnom svete si musíš zarábať peniaze potom. Tie videá z TikToku ti neprinesú nič dobré,“ povedal otec.

 

Zdroj: upsocl.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Všetky kamarátky už pečú podľa tohoto RECEPTU: Najlepší smotanový dezert aký som kedy robila

Pripravte si mimoriadne chutný dezert, ktorý sa pripravuje jednoducho a rýchlo. Jahody môžete nahradiť akýmikoľvek iným bobuľovitým ovocím.

Potrebujete

  • 1 liter smotany
  • 270 g cukru
  • 600 g jahôd
  • 4 lyžice želatíny

Postup

Želatínu zalejte vodou a nechajte 15 minút napučať.

Jahody dobre umyte a osušte. Ak máte veľké kúsky, nakrájajte ich na plátky, ak malé, nechajte celé.

Želatínu roztopte vo vodnom kúpeli, kým sa úplne nerozpustí a nechajte ju mierne ochladiť do teplého stavu.

Smotanu zmiešajte s cukrom a vyšľahajte ju do hladkej a nadýchanej hmoty. V prípade potreby môžete pridať štipku z vanilkového lusku.

Tip: kryštálový cukor nahraďte práškovým – zmes sa vďaka tomu rýchlejšie vyšľahá, stane sa ľahkou a nadýchanou.

Prelejte želatínu do smotany a šľahajte do hladka.

Vytvorenú zmes nalejte do formy a naukladajte do nej jahody. Formu niekoľkokrát pretrepte, aby jahody klesli na dno. Na noc to vložte do chladničky.

Dezert môžete dozdobiť celými jahodami a lístkami čerstvej mäty.

Zdroj: souspark.ru

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Táto starenka ju poprosila či by jej nevyčistila nechty. Ale to, čo urobila sestrička, zasiahlo celý internet!

0

Moderná spoločnosť je dnes len cynická a bez škrupúľ, podobajúca sa na divoký les, v ktorom väčšina ľudí jednoducho len musí prežiť.

Všetko toto na pozadí zvyšujúceho sa toku informácií a zrýchľujúceho sa rozvoja spotrebiteľov. Ale nie všetko je stratené a niečo ľudské sa v nás aj teraz ešte nájde.

To dokazuje aj príspevok jednej so zdravotných sestier, ktorá pracuje v domove dôchodcov. Dievča sa volá Brendaline Mae Porter a jej náplňou práce je starať sa o starších, no ona im nielen pomáha, ale im aj spríjemňuje ich posledné dni ako si zaslúžia.

Možno aj preto sa jej príspevok stal virálnym a dostal okolo milión lajkov.

“Dnes som čistila nechty jednej z našich nových obyvateliek a zachcelo sa jej priesvitného laku.

Povedala som jej, že to je nudné: môžem vám ich namaľovať nejakou veselšou farbou? Na čo mi ona povedala: “Moje ruky nie sú pekné, nechcem, aby si ich niekto všímal.”

“Vtedy som jej opatrne povedala: “Však vaše ruky hovoria o celom vašom živote. Poznali lásku aj radosť, a určite prežili veľa ťažkostí. Koľkokrát nežne hladkali vašich drahých a koľko dobrého urobili.” Potom sme sa spoločne zhodli na tom, že najviac sa jej hodí ružový,”

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

 

Aké úžasné, že ľudia nachádzajú krásu aj tam, kde sa zdá že jej už dávno niet. A aké je krásne, že v celej našej nekonečnej hŕbe “dôležitých” záležitostí sa nájde niekto, kto je schopný nás na moment zastaviť a pomôcť nám spomenúť si, že sme ľudia a nie stroje, ktoré do nekonečna robia to isté.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Verified by MonsterInsights