streda, 24 júna, 2026
Úvod Blog Strana 468

Nový dizajn sedadiel do lietadla umožňuje cestujúcim ľahnúť si už aj v ekonomickej triede

0

Koľkokrát ste po dlhom lete lietadlom pocítili bolesť chrbta? Koľkokrát ste plánovali, že si počas letu kvalitne zdriemnete, ale nemohli ste zaspať, pretože sedadlá boli viac než nepríjemné? Stalo sa to aj nám a to nie len raz! Našťastie existuje americký startup s názvom Zephyr Aerospace, ktorého cieľom je spríjemniť let každému cestujúcemu v ekonomickej triede. Zephyr je v podstate nové sedadlo, ktoré umožňuje cestujúcim ľahnúť si aj v lietadle.

Zdroj: Zephyr Aerospace

„Väčšina sedadiel v lietadlách sa od 70. rokov nezmenila. 99% všetkých sedadiel v ekonomickej triede je takmer nepolohovateľných a nedá sa v nich vyspať. Takéto sedadlá spôsobujú neprirodzené držanie tela a tým poškodzujú zdravie,“ uvádza Zephyr Aerospace na svojej webovej stránke.

Zdroj: Zephyr Aerospace

Spoločnosť tvrdí: „Letecké spoločnosti sa snažia zdôvodniť vyššie ceny leteniek balíkom výhod, medzi ktoré patrí aj kvalitnejšie jedlo. V štúdii, ktorú sme uskutočnili, by 70% cestujúcich vymenilo tieto výhody za jedinú – pohodlne si ľahnúť a kvalitne sa vyspať aj počas letu.“

Zdroj: Zephyr Aerospace

Zephyr ponúka cestujúcim v ekonomickej triede pohodlie a súkromie vyšších tried: „Náš dizajn sedadiel umožňuje cestujúcim multifunkčné využitie sedadla – dá sa nastaviť do polohy úplného ležma, polo-ľahu alebo sedenia s úplne natiahnutými nohami.“

Zdroj: Zephyr Aerospace

Musíme uznať, že to vyzerá skutočne pohodlne …

Zdroj: Zephyr Aerospace

Tento typ sedadla zabezpečuje aj bezpečnostnú vzdialenosť cestujúcich.

Zdroj: Zephyr Aerospace

„Letecké spoločnosti si budú môcť vybrať z upgradov, ako sú sedadlá z pamäťovej peny, zatemňovacie závesy, OLED displeje a ďalšie voliteľné vybavenie,“ tvrdí spoločnosť.

Zdroj: Zephyr Aerospace

Zdroj: Zephyr Aerospace

Zdroj: boredpanda.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Štúdia zistila, že ľudia, ktorí nechcú nosiť rúška majú sklony k narcizmu a psychopatické tendencie

0

S príchodom pandémie došlo aj k zavedeniu rôznych opatrení aby sa šíreniu nákazy zabránilo. V prvej vlne sa nám zodpovedne darilo nariadenia dodržiavať no s druhou vlnou prišla ešte väčšia vlna konšpirátorov spochybňujúcich napríklad nosenie rúšok. Najnovšia štúdia od Pavela S. Blagov však zistila, že ľudia, ktorí ignorujú opatrenia majú sklony k narcizmu a dokonca až psychopatické tendencie.

Temná triáda

Základom k spomaleniu šírenia akejkoľvek infekčnej nákazy je zodpovedné postavenie sa k potrebným opatreniam. No každý človek opatrenia a ich závažnosť berie inak a to nás dovádza k otázke, aké vlastnosti prevažujú u ľudí, ktorí sa neriadia opatreniami?

“Vedel som, že vlastnosti prezývané aj “temná triáda” (narcizmus, ľstivosť a psychopatické sklony) a takisto vlastnosti spojené s psychopatiou sú spojené so správaním predstavujúcim zdravotné riziká a problémy a predpokladám, že budú súčasťou správania v oblasti zdravia počas pandémie,” prezradil pre portál PsyPost autor štúdie.

 

Woman, Face, Insight, Compared To, Itself, Self-Esteem

Zdroj: pixabay.com

 

Správanie verejnosti

Blagov prezradil, že na začiatku pandémie a v nasledujúcich mesiacoch sa objavilo množstvo prípadov, keď ľudia naschvál kašľali, pľuli či dokonca olizovali dotykové plochy (napr. kľúčky) na verejných miestach. Týmto správaním tak chceli postrašiť ostatných alebo rebelovať proti novým opatreniam týkajúcich sa hygieny a sociálneho dištancovania. To ho teda podujalo k vytvoreniu štúdie skúmajúcej či temná triáda spolu s psychopatickými tendenciami dokážu takéto správanie vysvetliť.

Výskumu sa zúčastnilo 502 dospelých Američanov, ktorí v online dotazníku odpovedali na otázky týkajúce sa prispôsobeniu sa opatreniam a ako by zareagovali ak by zistili, že sú nakazení.

 

Face Mask on Luggage

Zdroj: pexels.com

 

Našli sa aj čierne ovce

Vo všeobecnosti väčšina respondentov poslúchla odporúčania a opatrenia týkajúce sa sociálneho dištancu či zvýšenej hygieny a plánovali v takomto správaní pokračovať. V prípade nakazenia by tak boli ochotní ochrániť svojich blízkych, známych ale aj cudzích ľudí. No našli sa aj respondenti, ktorí sa odporúčaní nedržali čo bolo spojené s rôznymi vlastnosťami. Ľudia, ktorí prejavovali menej súcitu/kooperácie a boli menej zodpovední/organizovaní mali menšiu pravdepodobnosť dodržiavať preventívne opatrenia.

 

Mother with daughter in face masks walking in park

Zdroj: pexels.com

Šírili by ho vedome ďalej

Niektorí z nich dokonca vykazovali vysokú mieru psychopatických tendencií ako napríklad sebeckosť či bezzábrannosť (disinhibícia). “Ľudia, ktorí vykazovali vysokú mieru týchto vlastností tvrdili, že ak by mali COVID-19, mohli by vedome a cielene vystavovať nákaze iných,” tvrdí Blagov. Na druhej strane však Blagov nechce aby si ľudia nakazení koronavírusom mysleli, že sú sebeckí alebo majú psychopatické tendencie. Výsledky jeho štúdie nemajú vykazovať to, že nákazu šíria iba nezodpovední a bezohľadní ľudia.

“Vzájomné súvislosti boli často malé a vedecké definície vlastností nie sú založené na bežných úsudkoch o charaktere [človeka/ľudí],” vysvetlil Blagov.

 

Composition of various sour sweets and dragees make up face of screaming person

Zdroj: pexels.com

 

Blagov tak navrhuje hlbšie skúmanie tejto témy viac zamerané na rady zdravotníkov, ktoré “fungujú” na ľudí, ktorí sa momentálne k nim stavajú negatívne. Podľa neho by bolo najpodstatnejšie preskúmať mechanizmus prepojenia vlastností človeka a jeho správania v tomto ohľade.

 

zdroj: psypost.org

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

V uliciach Bratislavy sa opäť objavil nenávistný nápis. Primátor Vallo to bude okamžite riešiť!

0

V posledných rokoch sa napätie medzi komunitou LGBT+ a ich odporcami stupňuje. Komunita protestami žiada o rovnosť práv a odporcovia si stále presadzujú svoje dalo by sa povedať homofóbne názory. Na bratislavskom moste Lafranconi už teraz známy páchateľ nasprejoval nápis F*CK LGBT.

Ten sa s pomocou primátora Matúša Valla odstránil no v uliciach pribudol rovnaký nápis no v inej lokalite. Informovala o tom poslankyňa za Progresívne Slovensko, Lucia Plaváková, prostredníctvom Facebooku.

Neakceptovateľný útok na komunitu

“Na Brnianskej ulici, kadiaľ každé ráno vozím dcérku do škôlky. Neznámy páchateľ ho napísal cez dúhové farby namaľované na stene pri jednej z najfrekventovanejších tepien v Bratislave,” napísala rozhorčená Plaváková. Zároveň informovala o tom, že mestu poslala podnet na odstránenie tohto nenávistného nápisu z frekventovanej ulice. Považuje to tak za útok voči “veľkej časti obyvateľov a obyvateliek Bratislavy”. Na jej status už reagoval aj samotný primátor Bratislavy, Matúš Vallo, ktorý prisľúbil promptné vyriešenie problému. 

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

 

Čo sa týka rovnakého nápisu, ktorý už z mosta Lafranconi zmizol, stránka Bratislava bez náckov odhalila identitu autora. Malo by tak ísť o Olivera Š., ktorý si hovorí “CHOSE”. Odhalil sa príspevkami na Instagrame, kde vidno ako z mosta zlieza v mikine, v ktorej pózuje aj na svojom neanonymnom profile na Facebooku. 

Bratislava bez náckov

LOVE LGBT – FCK HOMO/TRANSPHOBIA Iste si pamätáte nenávistný nápis na jednom z pilierov mosta Lafranconi, ktorý dal zatrieť primátor Matúš Vallo. Boli sme informovaní o identite človeka, ktorý za…

 

zdroj: Lucia Plaváková Facebook

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Mama zosnulej 12-ročnej pacientky s COVID-19 prosí: „Nájdite v sebe trochu lásky a súcitu!“

0

,,Ak by som mohla vrátiť čas, zastavila by som sa v tvojej izbe častejšie, porozprávala sa s tebou, objala ťa a dala ti viac lásky,“ povedala Elda McNew o svojej 12 ročnej zosnulej dcére Elizabeth. Po smrti jej dcéry, spôsobenej COVID-19, sa rozhodla vyzvať ľudí, aby nepodceňovali dôležitosť ochranných rúšok. Elizabeth McNew bola veselé a kreatívne dieťa s mnohými priateľmi.

Jej mamka prezradila: ,,Bolo jej jedno, či mal človek 10, alebo 100 rokov. Rozumela si s každým.“

Počas pandémie COVID-19 bola rodina McNewovcov, ktorá žije na pláži Atlantic Beach neďaleko Jacksonville, viac než opatrná. Rodina nosila ochranné rúška a radšej sa aj rozhodli pre prepušenie prezenčnej výučby ich dcérky Elizabeth a jej staršieho brata

Liama. Hlava rodiny, Elizabethin otec Brad, však pracuje na miestnom úrade, no vždy sa po príchode z práce starostlivo osprchoval a prezliekol.

Elizabeth McNewZdroj: FACEBOOK/Elizabeth McNew

Začiatkom septembra začal Brad náhle kašľať. Postupom času sa k nemu pridala aj Elizabeth. Obaja si požiadali o test, ktorý vyšiel pozitívny. Lekári ich prípad uzavreli ako nákazu s „miernymi až stredne ťažkými“ príznakmi. Jedného dňa sa Elizabethin stav rapídne zhoršil – nemohla poriadne dýchať. Elda vzala Elizabeth do detskej nemocnice Wolfson, kde sa jej stav naďalej zhoršoval. Po pár hodinách po príchode jej bola zavedená tracheostómiu. Personál nemocnice urobil pre Elizabeth všetko, čo bolo v ich silách.

25. septembra, po 10 dňoch jej pobytu v nemocnici, Elizabeth zomrela. Každý z lekárov alebo zdravotných sestier rodine tvrdil: „Je mi veľmi ľúto, že som nemohol urobiť viac, že som ju nemohol zachrániť.“ Elda spomenula, že odvtedy rodina prežíva intenzívny hnev a smútok. „Našťastie, silu čerpám zo svojej viery,“ povedala.

 

Rodinný priateľ im chcel pomôcť a tak vytvoril stránku GoFundMe, ktorá rodine pomohla s výdavkami na pohreb a nemocničnými účtami.

Rodina dúfa, že Elizabethin príbeh presvedčí o dôležitosti nosenia ochranných rúšok aj tých, ktorí ich odsudzujú. Ochranné rúško môže zachrániť život vám, alebo vašim blízkym. Elizabethina mama nakoniec dodala:

„Nájdite v sebe trochu lásky a súcitu!“

Zdroj: people.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Hygienik Mikas o opatreniach: Rúška majú veľký význam a v reštauráciách by sme sa dlho nemali zdržiavať!

0

Od prvého októbra opäť platia nové opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Mnohým ľuďom sa tak opätovné sprísnenie nepozdáva no vyžadovali si to rekordné čísla prírastkov nakazených s predošlých dní.

Za obeť padli aj hromadné podujatia, ktorých maximálny počet zúčastnených môže byť 50 aj s personálom či účinkujúcimi. Minulý týždeň tak v TV JOJ vyspovedali hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorý okomentoval súčasné opatrenia pod ktoré sa podpísal on sám.

Nič by nemenil

Prvá otázka, ktorú dostal sa týkala jeho názoru na terajšie opatrenia, respektíve aké opatrenia by zaviedol ak by rozhodnutie bolo iba na ňom. Na margo toho, že stále neexistuje špecifická liečba koronavírusu či účinná a bezpečná vakcína, sú terajšie opatrenia čo potrebujeme.

“Tie základné protiepidemiologické opatrenia ako je rúško, dezinfekcia, rozostupy, vyhýbanie sa masovým podujatiam sú základné v tomto boji,” ozrejmil Mikas, ktorý by teda nič nemenil.

https://www.instagram.com/p/CFsBMfon0SH/

 

Zakážu hromadné podujatia?

Rozhovor sa teda nezaobišiel ani bez otázky týkajúcej sa úplného zákazu hromadných podujatí. Podľa Mikasa sú terajšie opatrenia v tomto smere adekvátne k súčasnej situácii. “Samozrejme ak sa situácia ďalej bude eskalovať, že budú plné nemocnice, budú úmrtia, viem si predstaviť, že budeme musieť bohužiaľ aj celkové hromadné podujatia zakázať ako také,” pripúšťa ešte prísnejšie opatrenia Mikas. Výnimku však dostal Košický maratón mieru, na ktorom by malo pobežať až 200 bežcov. Ku kontrole športovcov tak dopomôže nový typ testov – antigénne testy.

Špeciálna výnimka

“No košický maratón, áno, to je také špecifikum. Tam vlastne nedochádza ku kontaktu s obecenstvom. Tam ale chcem povedať aj to, poprosím ľudí aby nešli priamo ako diváci pozerať na ten maratón lebo väčšie nebezpečie ako u športovcov bude u týchto ľudí, ktorí by si zdržiavali kdesi pri nejakom štarte alebo pri cieli a budú na kope. Takže radšej tam neísť a pozerať to z televízie,” odporúča hlavný hygienik.

https://www.instagram.com/p/BpMJAkUgutt/

 

Komunitné šírenie

Mikas sa vyjadril aj k téme komunitného šírenia. Podľa jeho slov si nemyslí, že komunitné šírenie na Slovensku je. “Ale zaznamenávame sporadické prípady, zaznamenávame nakopenie prípadov, kde sa nedarí zistiť, že kde sa títo ľudia nakazili takzvané klastre [zhluky] takže nemôžeme vylúčiť aj to, že komunitné šírenie behom mesiaca, dvoch môže byť aj na Slovensku,” vysvetľuje. Avšak tvrdí to, že sa epidemiológom darí dohľadať úzke kontakty, ktoré sa následne dajú otestovať a v prípade pozitívnych výsledkov sa tak dokážu izolovať.

Čo si všíma?

Čo sa týka denných prírastkov, Mikasa najviac zaujíma fakt aká je zostava daných prípadov a nie číslo samotné. “Kde to je, či to je v epidemiologickej súvislosti, či náhodou nie je nahromadené v nejakej oblasti, nejakej firme alebo po nejakej oslave a podobne,” hovorí Mikas. Je teda rozdiel ak máme denný prírastok 500 ľudí po celom Slovensku a nevie sa o nich nič ako keď sa o nakazených vie všetko a je možné dohľadať kontakty. Potom je jednoduchšie rozhodnúť aké opatrenia sa zavedú a kde sa zavedú.

 

Zdroj: korona.gov.sk

 

Ako sa staviame k noseniu rúšok

Reč prišla aj na samotné rúška, ktorých nosenie niektorí ľudia začali ignorovať. Podľa Mikasa tak veľa toho proti koronavírusu nemáme a tak má nosenie rúšok veľký význam. Ich nosenie malo zmysel aj v prvej vlne a ľudia si poväčšine na to zvykli. “Je to naozaj o zodpovednosti každého,” podotkol.

Je všetko na nás ako sa k noseniu rúšok postavíme, či budeme chrániť seba, svojich najbližších a svoje okolie alebo to budeme ignorovať. Mikas tvrdí, že zákernosť vírusu je práve v tom, že niekoľko dní ani nemusíte vedieť, že ste chorý a tak vírus nechtiac rozšírite ďalej.

Čo si všíma na prevádzkach?

V rozhovore padla aj otázka, čo si Ján Mikas ako hlavný hygienik všíma pri vstupe do obchodov či reštaurácii. Pri vstupe do obchodu si tak teda všíma aj to či ľudia nosia rúška, nie v rámci kontroly ale skor ako sa k ich noseniu stavajú ľudia.

Sám však potvrdil, že v obchodoch, ktoré navštevuje najčastejšie, opatrenia týkajúce sa rúšok či dostupnej dezinfekcie dodržiavajú. Čo sa týka reštaurácii, tam si potrpí na čistotu stolov, podláh a dotykových plôch, ktoré musia byť pravidelne dezinfikované.

 

Woman in Yellow Tshirt and Beige jacket Holding a Fruit Stand

Zdroj: pexels.com

Pozor na reštaurácie

“Človek by sa tam mal zdržiavať čo najmenej. To, že je dovolené v reštaurácií mať dole rúško, keď sa sedí, keď sa je, požívajú sa nápoje, to je okej. Ale ja osobne, keď idem do reštaurácie v súčasnosti tak fakt, že veľmi málo a keď idem tak sa tam zdržujem čo najmenej, čo najkratší čas,” radí Mikas.

Ako obísť zákaz svadobných hostín?

V závere rozhovoru tak padla reč aj o antigénnych testoch, ktoré sa využijú aj na otestovanie bežcov na Košickom maratóne mieru. Mikas prizvukuje, že používajú sa aj v zahraničí čím sa prispieva k rýchlemu izolovaniu infekčných ľudí.

Hlavný hygienik dostal aj otázku či by sa teda dali využiť aj na svadobných hostinách, ktorých organizovanie sa v týchto časoch neodporúča. “Sobáš samozrejme môže byť ale hostinu by som možno presunul na iné obdobie. Ak by ale veľmi chcel človek, áno je tam všeobecná výnimka. Museli by byť všetci účastníci pretestovaní aj vrátane personálu, oblužného personálu, nie len svadobných hostí a to testom buď PCR testom alebo antigénovým tesom nie starším ako 12 hodín,” ozrejmil na záver Mikas.

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu:

zdroj: noviny.sk

foto: radioexpres youtube.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Žijem vo Francúzsku a môžem vám povedať, prečo si tu rodičia svoj život užívajú a nerobia si starosti so svojimi deťmi

0

Všetky matky chcú, aby ich deti chodili spať bez ich pomoci, správali sa slušne v obchodoch a na verejnosti a boli ticho, keď ich rodičia telefonujú.

A matky tiež chcú mať trochu voľného času pre seba a nejaký čas stráviť aj so svojimi manželmi. Ukazuje sa, že je to všetko možné.

Žena z Ruska odišla žiť do Francúzska, vydala sa, má 2 deti a objavila tam jedinečný systém výchovy detí.

Majú odlišný rodičovský prístup.

Počas prvých mesiacov spoločného života s manželom k nám prišli jeho dcéry z prvého manželstva a so staršou som hrala dámu. Vtedy mala 7 rokov. Bola som k nej ohľaduplná, pretože som ju nechcel rozosmútiť, ak vyhrám. Bola som taká ohromená, keď sa jej otec s ňou hral, akoby bola dospelá a samozrejme, že vyhral.

Keď som mu povedala, že ju mohol nechať vyhrať iba sa začudoval. „Prečo? Musí byť schopná tieto emócie z prehry zvládnuť.“ Úprimne, nikdy mi to nenapadlo. Moji rodičia ma nechali vyhrať a teraz vidím iný pohľad na to a robím si vlastné závery.

Francúzi sú vďaka svojim rodičom veľmi trpezliví.

  • Neutekajú k svojim deťom hneď po prebudení. Dávajú deťom nejaký čas. Nechajú ich ležať a rozhliadať sa. Majú dosť času zvyknúť si na izbu alebo kolísku. V budúcnosti budú túto zručnosť potrebovať a nebudú sa báť ísť spať do svojich izieb.
  • Keď sa dospelí medzi sebou rozprávajú a dieťa volá po matke alebo otcovi, Francúzi neprestávajú rozprávať. Dajú svojim deťom príležitosť pochopiť, že zatiaľ čo sa 2 ľudia rozprávajú, musia počkať, kým skončia.
  • Keď dieťa volá mamu, aby ju o niečo požiadalo a mama je zaneprázdnená, povie. „Dovoľ mi dokončiť to, čo robím a prídem za tebou za 2 minúty.“ Dieťa túto skutočnosť akceptuje a čaká.

Pre miestnych ľudí je trpezlivosť svalom, ktorý začnú trénovať už v detstve.

Neprerušujte prácu, ak vás dieťa žiada, aby ste sa pozreli na vežičku z kociek, ktorú postavilo. Len dieťaťu vysvetlite, že práve niečo robíte a požiadate ho, aby trochu počkalo. Najprv počkajú iba pár sekúnd. Ale potom budú vedieť čakať minúty. Naučia sa zabaviť, keď čakajú a vyrovnať sa so svojou frustráciou. Toto je základná zručnosť. Takto si dieťa uvedomuje, že nie je stredom vesmíru.

Nie je to veľmi ľahké. Teraz sa v tom zlepšujem, ale na začiatku to bolo naozaj ťažké.

Nemôžete cítiť ľútosť nad svojimi deťmi.

Nemyslím samozrejme čas, keď dieťa skutočne potrebuje podporu. Keď napríklad spadne, zraní sa a podobne. Ale keď dieťa o niečo zakopne a začne plakať, aj keď si veľmi neublížilo a plače len preto, že sa trochu zľaklo, nemusíte ho hneď objímať. Ak tak urobíte, situácia v očiach dieťaťa bude iba vyzerať ešte vážnejšie. Dôsledky:

  • Deti plačú vždy, keď si ublížia, aj keď ich nič nebolí.
  • Padnú a predstierajú bolesť, aby upútali pozornosť.
  • Ak sa v ich dospelom živote niečo nepodarí podľa plánu, začnú sa poriadne rozčuľovať.

Normálnou reakciou je nevenovať tomu veľkú pozornosť. Nie som tyran. Milujem svoje deti a chcem, aby z nich vyrástli psychicky silné a odolné osobnosti.

V minulosti bola výchova detí vo Francúzsku ešte prísnejšia.

Keď sa stretávame s priateľmi môjho manžela, často sa rozprávame o výchove detí. O tom, aké to bolo a aké je to dnes. Môj muž mal v rodine veľmi prísne pravidlá, keď bol dieťa.

  • Oslovoval svojich rodičov veľmi zdvorilo – Vous, Papa.
  • Počas obeda, keď deti sedeli pri stole so svojimi rodičmi, nesmeli rozprávať. Často, keď už dieťa vedelo jesť samo, sedelo dokonca za iným stolom.
    Až po dojedení deti požiadali o povolenie odísť od stola.
  • Deti sa môžu hrať so svojimi hračkami iba vo svojej izbe. Neexistovalo, že by hračky ležali všade po dome.

V dnešnej dobe je naozaj prekvapujúce počúvať tieto príbehy. Doba a pravidlá sa menia a deťom sa dovoľuje omnoho viac vecí.

Matky sa nemusia cítiť vinné.

Veľa matiek má neustále obavy. Ak sa ich dieťa prebudí, hneď riešia či je to preto, že je hladné, vystrašené, choré alebo sa nudí. Francúzske ženy však len žijú a užívajú si svoj život. Nezabúdajú na seba, na svojich manželov alebo na veci, ktoré majú radi. Vedia, že neexistujú dokonalé matky. Sú organizované a vedia si stanoviť správne priority.

Ako si francúzske matky uľahčujú ich každodenný život.

  • Deti aj dospelí jedia súčasne. Vo veku 2 rokov (približne) začnú deti jesť rovnaké jedlo ako dospelí.
  • Deti si nevyberajú čo chcú jesť. Matky varia a určujú, čo budú jesť deti.
  • Nikdy neuvidíte francúzsku matku, ktorá prosí dieťa, aby jedlo.
  • Francúzske deti chodia spať vždy v rovnakom čase.
  • Rodičia nepoužívajú „detské reči“.
  • Nepoužívajú hrubé slová.
  • Deti sa hrajú vo svojich izbách, zatiaľ čo ich rodičia si robia, čo potrebujú.
  • Deti tiež potrebujú osobný priestor. Samozrejme robia veci aj spolu a spolu sa aj hrajú.
  • Deti sa učia sebestačnosti. Napríklad pomáhajú rodičom s domácimi prácami, prestieraním atď. Deti sa cítia istejšie, keď pomáhajú v domácnosti dospelým.
  • Deti chodia spať vždy v rovnakom čase, takže rodičia môžu večer stráviť nejaký čas spolu.

Malé deti v reštauráciách neuvidíte veľmi často.

Deti nechodia do reštaurácií, kým nedosiahnu vek približne 4 roky. Keď ide priemerný Francúz do reštaurácie robí to preto, aby si oddýchol a strávil pekné chvíle. Francúzi s malými deťmi si vyberajú možnosť stravovania:

  • jesť doma,
  • McDonald’s,
  • v malej rodinnej kaviarni.

Deti vo Francúzsku nedôverujú cudzím ľuďom.

Ak idú rodičia s deťmi na prechádzku, robia to preto, aby si užívali spoločné chvíle.

Prekvapilo ma, že v miestnych kaviarňach nie sú žiadne „detské oblasti“, kam by rodičia mohli posielať svoje deti, aby sa hrali s ostatnými, kým si oni posedia v kaviarni. Keď som sa na tieto oblasti pýtala môjho manžela odpovedal, že dieťa nebude nikdy dôverovať osobe ktorú nepozná.

Ako sa deti správajú u niekoho iného.

  • Najdôležitejšie pravidlo, deti musia požiadať o povolenie začať jesť a nikdy by si nemali brať jedlo zo stola bez opýtania.
  • Deti veľmi často berú koláčiky z misky a potom si to rozmyslia a dajú ich späť. To nevyzerá veľmi dobre. Takže ak sa niečoho dotkne, musí to zjesť alebo si to namiesto toho, aby to vrátilo späť položí na tanier.
  • Deti žiadajú o povolenie opustiť stôl a hrať sa. Rodičia im poutierajú ruky, aby nič nezašpinili.
  • Rodičia vždy dbajú na to, aby ich deti neboli príliš hlučné. Samozrejme, niekedy je to nemožné, najmä ak sú ešte malé a nemajú viac ako 2 roky. Ale vašou úlohou je dať dieťaťu najavo, že nie je v miestnosti samo, a že môže rozptyľovať ostatných. Takto sa naučia vážiť si iných ľudí.
  • Existuje iba jeden trik ako naučiť deti, ako sa majú správať pri stole. Rodičia musia mať dobré spôsoby. Najdôležitejšie je jedávať spoločne ako rodina. Všetci členovia rodiny súčasne. Je to čarovný čas. Čím skôr si osvojíte túto tradíciu, tým lepšie.

Francúzi neberú rodičovstvo príliš vážne.

Vo Francúzsku ženy žiadajú o rozvod častejšie ako muži. Čo je ešte prekvapivejšie je to, že svoje deti často nechávajú v opatrovníctve svojim manželom a začnú si budovať novú rodinu. Nesúdim, no myslím si, že za rozvodom stoj obaja partneri.

Tu je príklad: môj miestny priateľ žije s mužom a s jeho 3 deťmi z prvého manželstva. Ich mama odišla do Guadeloupe so svojím novým mužom.

Máte triky pri výchove detí, ktoré chcete zdieľať s ostatnými ľuďmi ? Podeľte sa s nami o tieto triky.

Zdroj: www.brightside.me

Zdroj foto: anna_de_menthon

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Belgicko má prvú transrodovú vicepremiérku: Petra je najvyššie postavenou transrodovou političkou v Európe!

0

Belgicko nemalo vymenovanú vládu dlhých 16 mesiacov od posledných volieb v máji 2019.

Začiatkom októbra sa tak nakoniec podarilo sformovať novú vládu, ktorú tvorí koalícia pozostávajúca so siedmych politických strán. Na čele novej belgickej vlády je liberál Alexander De Croo.

Post vicepremiérky zaujala 57-ročná Petra De Sutter, ktorá otvorene priznala svoju transrodovosť.

 

Musí opustiť Európsky parlament

Petra De Sutter zo Strany zelených vyšla s pravdou von ešte v roku 2014 ako členka parlamentu.

Minulého roku bola zvolená za členku Európskeho parlamentu a teraz sa stala vicepremiérkou Belgicka a ministerkou verejnej správy. Okrem iného je odborníčkou v oblasti gynekológie a plodnosti s pôsobnosťou na University of Ghent.

Je známa aj vďaka svojmu aktivizmu týkajúceho sa sexuálneho a reproduktívneho zdravia a rovnako aj problémov týkajúcich sa transrodových ľudí.

 

Bude im tam chýbať

Zvolenie De Sutterovej oznámila líderka Strany zelených, Mayrem Almaci. “Som nesmierne vďačná za dôveru, ktorú som získala od mojej strany!” napísala nová vicepremiérka na svoj Twitter.

K úspechu jej pogratulovala aj kolegyňa s Európskeho parlamentu, Nemka Terry Reintke, ktorá sa otvorene priznala k homosexualite.

“Naša úžasná kolegyňa Petra De Sutter sa stala ministerkou v novej belgickej vláde. Petra bola si našou inšpiráciou, s ktorou sme mohli pracovať. Budeš nam chýbať. No najviac zo všetkého ti GRATULUJEM,” reagovala na status vicepremiérky kolegyňa Reintke.

Transrodový človek je človek, ktorého vzhľad, správanie alebo osobné charakteristiky sú odlišné od stereotypov typického muža alebo typickej ženy„Je to pojem používaný vo vzťahu ku každému, koho rodová identita sa nezhoduje so spoločenskými očakávaniami na rodové roly determinované pohlavím, ktoré bolo priznané, pridelené pri narodení”.[1]

 

Transrodoví ľudia v politke

Čo sa týka transrodových ľudí a politiky, svojich zástupcov majú aj v Nemecku, Španielsku, Švédsku a Poľsku. Marie Cau sa v máji zapísala do histórie ako prvá transrodová starostka vo Francúzsku.

Rovnako to bolo aj v Taliansku, kde sa Gianmarco Negri stal prvým talianským otvorene transrodovým starostom. No Petra de Sutter sa zvolením za vicepremiérku stala najvyššie postavenou transrodovou členkou parlamentu na celom kontinente. 

zdroj: pinknews.com

foto: commons.wikimedia.org

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

„Prečo máme dvoch otcov?“ Takto na to odpovedal svojim synom Ricky Martin

V roku 2017 sa obľúbený spevák Ricky Martin, ktorý predtým otvorene priznal svoju homosexualitu, oficiálne oženil za švédsko-sýrskeho umeleca Jwana Yosefa. Muži spolu žili predošlé dva roky a ich svadba preto nebola žiadnym prekvapením.

Ricky a Jwan vychovávajú dve dvojčatá, Mattea a Valentina, ktoré pochádzajú od náhradnej matky.

V súčasnosti majú 10 rokov – je to vek, kedy sa u deti objavuje čoraz väčšia zvedavosť a im očiam nič neunikne.

V rozhovore so španielskou televíziou 46-ročný spevák úprimne porozprával o tom, čo odpovedal na otázku svojich detí: „Prečo máme dvoch otcov a žiadnu matku, tak ako ostatní?“. Spevák hovorí:

„Vysvetlil som im, že sme moderná rodina. Ide o nádherný pocit slobody.“

A zároveň dodáva:

„Presvedčiť ľudí o normálnosti takýchto vecí je naše poslanie, vrátane našich detí.“

Súhlasíte?

 

No Title

No Description

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Lekár vyzýva tých, ktorí nechcú nosiť rúška, aby k nemu prišli bez ochranných pomôcok

0

Lekár v nemocnici Ippokatio v Aténach vyzval popierateľov ochranných rúšok, aby ho sprevádzali počas pohotovostnej služby vo verejnej nemocnici. Jedinú podmienku, ktorú si určil bolo to, aby na sebe nemali žiadnu ochrannú pomôcku a aby podpísali vyhlásenie.

Lekár Nikos Razis na sociálnej sieti uverejnil pozvanie do klasickej pohotovostnej nemocničnej služby pre tých, ktorí popierajú dôležitosť a opodstatnenosť ochranných rúšok. Na sociálne siete napísal: ,,Toto je oficiálne pozvanie pre popierateľov dôležitosti ochranných masiek. Pozývam vás, aby ste ma pozajtra sprevádzali celých 9 hodín počas pohotovostnej služby vo verejnej nemocnici. Jedinou podmienkou je to, že si nezoberiete ochranné rúško a že  podpíšete vyhlásenie. Pracovať budeme medzi pacientami s Covid-19.“

Doktor Razis svoje pozvanie uverejnil na Twitteri aj na Facebooku. Neskôr k nemu napísal že 24 hodín od jeho uverejnenia, sa mu neozval jediný človek: ,,Popierači dôležitosti ochranných masiek a vážnosti situácie spojene s pandémiou dokázali, čo som si dávno myslel – sú to ľudia s prázdnymi rečami, no bez činov. Do tejto skupiny patria aj tí, ktorí sa ponáhľajú na test ak raz kašlú a dvakrát kýchnu, no zároveň nezostávajú izolovaní, kým nedostanú výsledky testu na Covid-19.“

No Title

No Description

Zdroj: keeptalkinggreece.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Na Novom Zélande porazili druhú vlnu Koronavírusu. Môže za to predsedníčka vlády

0

Predsedníčka vlády Nového Zélandu, Jacinda Ardernová, uviedla, že Nový Zéland znovu porazil koronavírus. Vláda tam aktuálne rokuje o zrušení všetkých zavedených opatrení.

Najväčšie mesto v krajine zažilo v auguste prudký nárast chorých a tak sa tam vláda rozhodla uzavrieť takmer všetky obchodné prevádzky na dlhé 3 týždne. Obyvateľom Nového Zélandu sa tak podarilo  zvíťaziť nad prvou vlnou koronavírusu počas karantény – trvajúcej 102 dní. Po opätovnom prijatí opatrení, je Ardernová presvedčená, že druhá vlna COVID-19 je definitívne potlačená.

No Title

No Description

Denník The Guardian uviedol, že Auckland sa po dlhých týždňoch boja s koronavírusom pripojil k zvyšku krajiny a aktuálne sa v meste nevyskytujú žiadne nové prípady nákazy. Počas dnešnej tlačovej konferencie, podľa spravodajcu NZ Herald, predsedníčka uviedla:

,,Viem, že dlhý a náročný boj proti koronavírusu zasiahol najmä obyvateľov Aucklandu, avšak my Novozélanďania sme boli a stále sme natoľko odhodlaní a trpezliví, že sa nám podarilo opäť COVID-19 spoločne poraziť. Náš päťmiliónový tím, ktorý je tentokrát o niečo viac unavený, robil to, čo sme od neho očakávali – obyvatelia dali hlavy dokopy a spoločne bojovali.“

No Title

No Description

Ardernová dodala: „Teraz je až 95% pravdepodobnosť toho, že pandémia COVID-19 sa u nás v tak silnej miere už viac neobjaví. Aj napriek tomu, že sa v krajine stále vyskytuje zopár nakazených, tento týždeň je výnimočným miľníkom.“

Vláda Nového Zélandu rozhoduje o zavedení najmiernejšej úrovne

boja s pandémiou, ktorá nezahŕňa žiadne obmedzenia pre spoločenské podujatia, žiadne sociálne obmedzenia a dokonca ani žiadne požiadavky na dodržiavanie bezpečnostnej vzdialenosti v reštauráciách a baroch. Zatiaľ čo sa vláda vzdala aj povinného nosenia ochranných rúšok, Ardernová vyzvala Novozélanďanov, aby dodržiavali stále rovnaké hygienické návyky – najmä minimálne 20 sekundové umývanie rúk.

„Nechcem, aby si ktokoľvek myslel, že COVID-19 sa od dnešného dňa na Novom Zélande neobjaví,“ dodala s tým, že zostať doma v prípade akýchkoľvek príznakov je podľa nej „aktom verejnej služby“.

Na celom Novom Zélande bolo od začiatku vypuknutia pandémie nakazených 1 855 ľudí. Počet obetí sa v krajine vyšplhal na 25. Viacerí zahraniční novinári tvrdia, že práve Nový Zéland patrí medzi krajiny, ktoré by mali napísať knihu o tom, ako sa správne vyrovnať s pandémiou.

Starosta Aucklandu, Phil Goff, vo svojom vyhlásení uviedol: „Je to skvelá správa pre podniky, ktoré budú schopné opäť vyrábať a predávať kvalitné produkty, čím sa ekonomika krajiny dostane na minimálne pôvodnú úroveň. Je to skvelá správa aj pre obyvateľov Aucklandu, ktorí si môžu vychutnať stretnutia s priateľmi či rodinou a zúčastňovať sa bežných spoločenských udalostí.“ 

No Title

No Description

Zdroj: unilad.co.uk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

13-ročný chlapec ušil rúška, ktoré chcel rozdávať v škole. Namiesto uznania sa dočkal výsmechu

0

V týchto časoch, na ktoré sa ťažko ale pomaly zvyká, by sme sa mali všetci zomknúť a pomáhať si ako vieme. Takúto iniciatívu zaujal aj 13-ročný Jirka s Hostivařu a rozhodol sa šiť rúška. Tie následne mienil rozdať v škole no stretol sa iba so sklamaním. Jeho mama ho tak prostredníctvom sociálnych sietí chcela povzbudiť aby vedel, že za svoj čin si vyslúžil titul ozajstného frajera.

Je na syna pyšná

“Môj syn už niekoľko týždňov šije rúška. Chcel ich rozdávať v škole, dozvedel sa, že sú hnusní a on divný. Je nešťastný.Priatelia, chcem mu dokázať, že to je hlúposť, som na neho pyšná a pomôžem mu ich rozdať tam, kde to ocenia,” napísala Jirkova mamička. Pridala aj fotografie Jirkových rúšok, ktoré na jeho nízky vek vyzerajú úžasne. Len málokto sa v tak nízkom veku môže pochváliť takýmto talentom. “Potrebujem mu dokázať, že svet je ešte v poriadku,” dodala.

Príspevok si tak vyslúžil vyše 17 000 lajkov, 29 000 zdieľaní a 10 000 komentárov. Ľudia tak mladého Jirku za jeho úžasnú prácu obdivujú. Radia mu aby si hlúpe reči iných nevšímal a ostal taký aký je. Veria aj v to, že zo srdca ušité rúška tak potešia niekoho iného, kto o nich stojí.

Můj syn už několik týdnů šije roušky. Chtěl je rozdávat ve škole, dozvěděl se, že jsou hnusný a on divnej. Je nešťastnej.Přátelé, chci mu dokázat, že to je hloupost, jsem na něj pyšná a pomůžu mu je rozdat tam, kde to ocení. Pomůžete mi prosím ukázat mu, že to co dělá je naopak úžasné? Že to, že ve 13ti perfektně šije na stroji a chce udělat něco pro ostatní , je naopak super frajeřina? Děkuju! Potřebuju mu dokázat, že svět je ještě v pořádku🙂ps: chci jen dodat, že můj příspěvek rozhodně nebyl a není o šikaně, vidím, že to lze chápat i tak. Ale tohle prosím neřešme. Ne tady a teď. Chtěla jsem pouze Jirkovi ukázat, že to co dělá je super a podpořit ho. Moc děkujeme za obrovskou vlnu podpory, vážíme si vašich milých slov a pro Jirku to moc znamená! Děkujeme🥰

 

Anička Žaková Zieglerová

Můj syn už několik týdnů šije roušky. Chtěl je rozdávat ve škole, dozvěděl se, že jsou hnusný a on divnej. Je nešťastnej.Přátelé, chci mu dokázat, že to je hloupost, jsem na něj pyšná a pomůžu mu je…

zdroj. facebook.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

„Dnes som pochovala svojho otca, ktorého zabil COVID“. Slovenka apeluje na ľudí, aby nosili rúška

0

Pandémia koronavírusu je tu s nami už nejaký ten mesiac spoločne aj s prísnymi opatreniami na zamedzenie jeho šírenia. Práve opatrenie týkajúce sa nosenia rúšok sa v poslednom čase začalo viac-menej ignorovať. Niektorí ľudia sa začali správať nezodpovedne voči svojmu okoliu a rodinám a rúška tak odmietajú nosiť. Na svojom Instagrame zverejnila slovenská bloggerka Michala Grešková smutný príbeh bývalej kolegyne, v ktorom hrá hlavnú rolu nezodpovednosť.

Žiadna chripôčka 

“Dnes som pochovala svojho otca, ktorého zabil COVID 19, všetci doma sme boli chorí, všetkým ľuďom ktorých poznám chcem zanechať len jeden odkaz, noste rúška,” opisuje svoj príbeh. Nebohý otec sa mal nakaziť v kostole, v ktorom spieval. Na omšu prišla aj rodina, ktorá bola v zahraničí a ako jediní v kostole nemali rúško. Nehovoriac o tom, že mali dodržiavať nariadenú karanténu. Zdieľaním svojej smutnej skúsenosti chce šíriť ďalej to, že koronavírus nie je žiadna “chripôčka”.

Noste rúška

“V dedine už mame 78ludí nakazených do týždňa bolo 21 v nemocnici, nakazení sú(starí, mladí, deti), môj otec bol úplne zdravý človek plný života, nemal žiadne iné choroby…mal 72 rokov a predsa ho to zabilo… aj my ostatní z rodiny sme sa nakazili, od otca,” pokračuje. Aj takáto maličkosť dokáže niekomu vziať život a preto všetkých ľudí vyzýva aby nosili rúška. Podľa jej zistení tak ochoreli aj ostatní ľudia zo zboru no tí čo mali rúška neochoreli. Nosenie rúška je naozaj minimum čo môžeme spraviť pre ochranu samých seba a ľudí okolo nás.

https://www.instagram.com/p/CFzoYBDlRrI/?utm_source=ig_embed

 

Nenávisť a zloba

“A ak sa rozhodnete to akýmkoľvek spôsobom spochybňovať v komentároch, berte prosím ohľad na všetkých, ktorých sa to bezprostredne týka, zľahčovanie situácie a ignoracia toho, čo sa tu deje nie je dôkazom toho, že máte triezvy pohľad ale bezohľadné iracionálne hrdinstvo bojovať proti niečomu, čo sa da poraziť len rešpektom, láskou, zodpovednosťou a milým slovom. Lebo nenávisť a zloba je ďaleko horšia ako to, čoho existenciu tu mnohí spochybňujú. SME ĽUDIA, tak sa tak prosím aj správajme,” dodala na záver.

zdroj: instagram 

ilustracnafotka: Pexels.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Otvorený list pre Igora Matoviča: “Prvá pomoc do kultúrneho a kreatívneho priemyslu doteraz neprišla.”

0

Najnovšie opatrenia limitujú návštevnosť hromadných podujatí na 50 ľudí. Do toho počtu sa rátajú nie len návštevníci ale aj účinkujúci. Pre kultúrny a športový priemysel sú tieto nariadenia priam likvidačné a preto sa zástupcovia rôznych asociácií a združení rozhodli premiérovi napísať otvorený list. V ňom tak poukazujú na to ako sú tieto odvetvia slovenskej ekonomiky znevýhodňované a kvôli poklesu práce tak čelia existenčným problémom.

Pomoc ich obišla

“Možno stále neviete, ale podľa oficiálnej štatistiky pracuje na Slovensku v kultúrnom a kreatívnom priemysle 220 000 občanov, čo je približne 9% pracujúcich. Z nich približne jedna tretina má v posledných siedmich mesiacoch pokles práce o viac ako 80%, niektoré odvetvia až 90%,” píše sa v liste. Síce v relácii Rádia Slovensko, Sobotné dialógy (3. 10.), premiér Matovič prizvukoval, že už pomoc dostali, podľa autorov listu to až tak pravda nie je.

Odkazujú tak na skutočnosť, že množstvo spoločností nemá prevádzky, na ktoré sa pomoc od štátu vzťahuje. Rovnako ozrejmujú, že aj keď sa niektorí ľudia z priemyslu pracujúcich ako SZČO k pomoci dostali, nepokrylo to ani výšku odvodov.

https://www.instagram.com/p/CFxP16zpB3H/

 

Nemáme snáď nárok?

“Akým právom si tento problém dovoľujete bagatelizovať na úroveň, akoby Vám pod oknami vykrikovalo zopár komediantov, ktorí si chcú uchmatnúť z koláča, ktorí im nepatrí a na ktorý nemajú nárok? V problémoch nie sú „komedianti“ ale priemysel, v ktorom pracuje 9% zo všetkých na Slovensku pracujúcich ľudí. A drvivá väčšina z nich patrí medzi nízkopríjmových občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu vykonávať svoju prácu!” 

Chceme to čo sa dostáva iným

Kritizujú aj to, že sa kompetentní akosi vyhovárajú, že ide o problém Ministerstva kultúry. Z ich pohľadu ide však o medzirezortný problém, ktorý dokáže vyriešiť vláda SR s Matovičom na jej čele. Tvrdia tak, že bez akejkoľvek pomoci či kompenzácie počas obdobia kým nebudú môcť pracovať v normálnom režime ich odvetvia “na dlhé roky skončí”.

Nechápu ani tomu, že sa dožadujú rovnakého postupu ako aj napríklad športové kluby, na ktorých odškodnenie vytvára Ministerstvo školstva rôzne schémy, no aj napriek tomu ich požiadavku sú podľa kompetentných “nepatričné”.

https://www.instagram.com/p/CDa1QHrJCRd/

 

Zúfalé činy

“Sme dnes ako poľnohospodári, ktorým mráz spálil úrodu, ako akékoľvek iné odvetvie, ktorého škody a výpadky sme aj my, spoločne s ostatnými občanmi, pomáhali sanovať a spoločne zachraňovali, keď potrebovali pomoc. Dnes je čas zachrániť a pomôcť nášmu odvetviu. Ak sa tak nedeje, je to jednoznačne proces, ktorý smelo môžeme pomenovať ako diskriminačný voči desaťtisícom občanov tejto krajiny, ktorí dnes stoja na pokraji existencie, krachu a osobných katastrof. A verte nám, bezvýchodiskovosť ženie týchto ľudí do zúfalých krokov.”

Celé znenie otvoreného listu, ktoré zverejnil portál Denník N, si môžete prečítať tu:

Vážený pán premiér,

píšeme Vám v mene ľudí, ktorí vo vyššom záujme, v záujme zdravia a životov ostatných občanov našej krajiny, sedem mesiacov nemohli, nemôžu a ďalšie mesiace ani nebudú môcť vykonávať svoju prácu v normálnom režime.

V mene ľudí z umeleckých, manažérskych, produkčných, obslužných a remeselných povolaní, ktorí spoločne vytvárajú kultúrne hodnoty a tvoria spolu priemysel, ktorý je legitímnym odvetvím slovenskej ekonomiky.

A nielen v mene umelcov, ale

– a to treba zdôrazniť – v mene ľudí, ktorých je mnohonásobne viac, na ktorých celý priemysel stojí, a ktorí tvoria pre kultúru nevyhnutné zázemie – promotéri, remeselníci, kostyméri, kulisári, zvukári, osvetľovači, produkční, a mnohé ďalšie remeselné a obslužné profesie .

A tiež v mene nezávislých kultúrnych inštitúcií, hudobných klubov, umeleckých a eventových agentúr, producentov, vydavateľov, vlastníkov a nájomcov kultúrnych priestorov, firiem, ktoré vlastnia technické vybavenie, ktoré je nevyhnutné na realizáciu akéhokoľvek podujatia či produkcie, a v neposlednom rade spoločnosti, ktoré predávajú vstupenky na verejné podujatia, vrátane vstupeniek do štátnych kultúrnych organizácií. A na tých všetkých je naviazaný ďalší veľký počet ľudí, ktorým dávajú prácu.

Všetci spoločne sa snažíme, dosiaľ tichým, konštruktívnym a najmä kultivovaným spôsobom, už päť mesiacov o to, aby ste nám uverili, kto sme a koľko nás je, ľudí, ktorým opatrenia znemožnili pracovať a – tak ako doteraz – živiť sa bez akýchkoľvek nárokov na podporu od štátu. Hľadali sme cesty, ako môcť pracovať a posledné mesiace už bojujeme iba o existenciu, uznanie a odškodnenie strát, ktoré sme v záujme záchrany zdravia a životov spoluobčanov, utrpeli.

Celé naše odvetvie sa nazýva kultúrny a kreatívny priemysel, pretože priemyslom aj v skutočnosti je, a nie zanedbateľným. Možno stále neviete, ale podľa oficiálnej štatistiky pracuje na Slovensku v kultúrnom a kreatívnom priemysle 220 000 občanov, čo je približne 9% pracujúcich. Z nich približne jedna tretina má v posledných siedmich mesiacoch pokles práce o viac ako 80%, niektoré odvetvia až 90%.

V sobotnom vysielaní Rádia Slovensko /Sobotné dialógy, 3.10.2020/, ste uviedli, že títo ľudia už predsa pomoc dostali, presne ako ostatní podnikatelia a fyzické osoby a teraz požadujú niečo navyše, citujem „teraz by som nevytváral špeciálnu kastu, kultúra a šport“ pretože sa im pomohlo ako ostatným dotknutým pandémiou Covid 19.

Áno, povedali ste pravdu, pomoc bola úplne rovnaká, ako pre ostatných. Ale, veľmi sa zároveň mýlite, pretože z väčšiny opatrení ľudia a spoločnosti z našej oblasti vypadli. Drvivá väčšina spoločností nemá „prevádzky“ na ktoré bola naviazaná pomoc. Väčšina ľudí v našom priemysle sa živí ako SZČO a tí, ktorí sa k sociálnej pomoci dostali, ňou často nepokryjú ani výšku odvodov, ktoré teraz budú musieť doplatiť. Existujú aj ďalšie dôvody a my sme o nich informovali.

Zároveň sa mýlite ešte v jednej veci: drvivá väčšina ľudí z ostatných odvetví, s výnimkou mesiacov marec, apríl, čiastočne máj, mohli a môžu úplne štandardne a normálne vykonávať svoju prácu. Mnohí z nás nemôžu vykonávať svoju prácu od 10. marca až doteraz a ešte veľmi dlho ani môcť nebudú.

Preto, nie je vôbec namieste, aby ste spomínali prvú pomoc, pretože prvá pomoc do kultúrneho a kreatívneho priemyslu doteraz neprišla. Považujeme za neprípustné, akým spôsobom a s akou hlbokou neúctou voči ľuďom a ich osudom, si dovoľujete pred tisícmi poslucháčov takéto niečo povedať.

Akým právom si tento problém dovoľujete bagatelizovať na úroveň, akoby Vám pod oknami vykrikovalo zopár komediantov, ktorí si chcú uchmatnúť z koláča, ktorí im nepatrí a na ktorý nemajú nárok? V problémoch nie sú „komedianti“ ale priemysel, v ktorom pracuje 9% zo všetkých na Slovensku pracujúcich ľudí. A drvivá väčšina z nich patrí medzi nízkopríjmových občanov, ktorí nie z vlastnej viny nemôžu vykonávať svoju prácu!

A už ani nehovoriac o neúcte k tomu, že títo ľudia vykonávajú kultúrnu a inovatívnu prácu, ktorá vo vyspelých krajinách, bez pardonu, býva označovaná ako sila, ktorá obohacuje a drží nad vodou morálny, duševný a spoločenský rozmer štátu.

Prosíme, otvorte oči a pozrite sa, akým spôsobom k ľuďom z kultúrneho a kreatívneho priemyslu pristupujú v ostatných krajinách EÚ a akými spôsobmi tieto ich problémy riešia už od marca.

 

Neustále tvrdíte, že je to problém v kompetencii Ministerstva kultúry SR. My už dávno vieme a kričíme, že je to problém absolútne presahujúci právomoci a kompetencie ministerstva, že je to problém medzirezortný /MKSR, MPSVR, MHSR, MIRRI, MFSR/, ktorý môže vyriešiť iba vláda SR, ktorej ste predsedom.

 

Ministerstvo kultúry nie je tým, kto má riešiť potrebu kompenzácie jedného celého priemyselného odvetvia!

 

Pretože, sme odvetvie hospodárstva SR ako akékoľvek iné, a dôrazne sa ohradzujeme proti diskriminácii, ktorej sa nám dostáva. Bez aktuálnej pomoci, kompenzácií a bez pomoci v ďalšom období, keďže pracovať naďalej v normálnom režime nebude možné, naše odvetvie na dlhé roky skončí, infraštruktúra a režimy procesov „výroby“, sú už v súčasnosti v rozvrate.

 

Prosíme a žiadame Vás, začnite nás konečne počúvať a začnite okamžite riešiť túto neúnosnú situáciu!

 

Sme dnes ako poľnohospodári, ktorým mráz spálil úrodu, ako akékoľvek iné odvetvie, ktorého škody a výpadky sme aj my, spoločne s ostatnými občanmi, pomáhali sanovať a spoločne zachraňovali, keď potrebovali pomoc. Dnes je čas zachrániť a pomôcť nášmu odvetviu. Ak sa tak nedeje, je to jednoznačne proces, ktorý smelo môžeme pomenovať ako diskriminačný voči desaťtisícom občanov tejto krajiny, ktorí dnes stoja na pokraji existencie, krachu a osobných katastrof. A verte nám, bezvýchodiskovosť ženie týchto ľudí do zúfalých krokov.

Ak už dnes hovorí ministerstvo školstva o tom, že vytvára schému na odškodnenie športových klubov na základe poklesu ich príjmov oproti minulému roku, nerozumieme, prečo sú naše požiadavky o rovnaký prístup chápané ako nepatričné.

Veríme, že naše objasnenie aktuálnej situácie Vám napomôže ku komplexnému pochopeniu bezprecedentnej hĺbky problému a k jeho bezodkladnému a rýchlemu riešeniu a vyriešeniu.

S úctou,

Hudobná Únia Slovenska

Asociácia hudobných klubov Slovenska

Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam

Združenie promotérov a festivalov

Asociácia nezávislých producentov

Slovenská jazzová spoločnosť

Klub nezávislých divadiel ADT

Zástupcovia ticketingových spoločností v SR

BTL Komunikačná asociácia

Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska

Súkromné divadlá Slovenska SDSK

Združenie Súkromných Divadiel Slovenska ZSDS

Bohunka Koklesová – rektorka VŠVU

Stojíme pri kultúre

ZDROJ: dennikn.sk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Dojímavý list matky pre svojho syna, ktorý si musíte prečítať. „Môj syn je pre mňa všetkým“

Rodičia sú najdôležitejšími ľuďmi v našom živote. Berú nás takých, akými sme a ľúbia nás napriek našim chybám.

Zaslúžia si úctu a obdiv voči všetkému, čo pre nás urobili, pretože sa museli obetovať, niekedy aj svoje sny, aby sme my mali lepší život, píše portál Enterate De Algo.

Nikto z nás tu nebude večne, preto si vážte svojich rodičov teraz, keď ich tu máte, lebo čas plynie veľmi rýchlo.

Milujte ich, starajte sa o nich, ako sa oni starali o vás, keď ste boli malí, povedzte im, ako si ich vážite a buďte tu pre nich, keď vás najviac potrebujú.

Tu je spomínaný list matky synovi, ktorý roztopí aj to najchladnejšie srdce.

„Milovaný syn,

Píšem ti tento list, lebo chcem aby si vedel, ako veľmi Ťa ľúbim a ako chcem, aby si bol každý deň svojho života šťastný. V tomto liste sa Ťa chcem niečo požiadať …

Synček, staneš sa svedkom toho, ako budem starnúť, preto Ťa prosím, buď tolerantný. Život je kolobeh. Človek sa narodí, stáva sa dieťaťom, teenagerom, dospelým a potom sa rýchlo starne a opäť sa stáva dieťaťom.

Možno Ti budem rozprávať príbehy a vtipy, ktoré si už počul, možno Ťa nebudem počuť dobre a budem ťa žiadať, aby si zopakoval to, čo si už raz povedali, možno si nebudem pamätať, čo som robila pred minútou.

Prosím, nehnevaj sa, nekrič, maj trpezlivosť! Sľubujem, že aj keď zostarnem, ostanem rovnakou mamou, ktorá tu vždy bude pre teba.

Možno budem chcieť niečo, čo bude škodiť môjmu zdraviu, ale skús mi trpezlivo vysvetliť, prečo by som to nemala robiť, rovnako ako som Ti ja s láskou vysvetľovala, prečo sladkosti nie sú najlepšími raňajkami, obedom či večerou.

Budem mať problémy s prispôsobovaním sa novým technológiám, alebo mi bude nejaký čas trvať, kým sa naučím ich používať. Nekrič a nepleť ma, prosím.

Moje telo prestane poslúchať, a ja už nebudem vedieť skákať, bežať alebo vstať ako za starých čias.

Prosím, neprestávaj ma držať za ruku, synček. S tvojou pomocou môžem prekonať starobu a sľúbiť, že Ti nebudem na príťaž.

Koniec koncov, predtým som bola tá, ktorá Ťa naučila chodiť, behať, hovoriť a byť dobrým človekom. Snažila som sa nenechať Ťa spadnúť, nakŕmiť Ťa a starať sa o teba vždy, keď si bol chorý.

Počúvala som všetky tvoje príbehy s trpezlivosťou a láskou. Veľa som sa od teba naučila! Ďakujem, synček.

Viem, že to bude ťažké. Ale pokús sa ma pochopiť. Pomôž mi vyrovnať sa so všetkými problémami s humorom, aby som si mohla vychutnať svoje posledné chvíle na tomto svete.

Neboj sa. Raz sa budú aj o teba starať tvoje deti, keď pokryjú tvoju hlavu šediny.

Strávme spolu každý okamih, ktorý nám dáva život, tešme sa so spoločných chvíľ.

Váž si krásnu rodinu, ktorej si súčasťou, a to, akí šťastí sme v tomto živote. A prosím Ťa synček, nikdy nezabudni, ako veľmi Ťa milujem.

S pozdravom,

tvoja mama, ktorá Ťa miluje celým svojím srdcom. „

Dotkli sa vás jej slová?

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

„Zachránila mi život.“ Policajt dostal život zachraňujúci transplantát od ženy, ktorú uväznil pred 8 rokmi

0

Čo keby ste dostali príležitosť zachrániť život niekomu, kto kedysi zachránil ten váš ? Jednej žene z Alabamy sa to podarilo.

Jocelynn James, vyliečená narkomanka a bývalá členka skupiny „Franklin’s Most Wanted“, zachránila život policajtovi, ktorý ju uväznil takmer pred desiatimi rokmi.

V rokoch 2007 – 2012 bola Jocelynn 16-krát zatknutá za krádež a obvinená z požívania drog. Jocelynn hovorí, že sa ocitla vo veľmi temnom období a nevedela, či sa z neho dostane a prežije. „Žila som naozaj zlý život, robila som veľa skutočne zlých vecí, o ktorých by som nemala rozprávať. Bola som skutočne strateným človekom,“ uviedla Jocelynn.

Terrell Potter, bývalý dôstojník policajného oddelenia Phila Campbella uviedol, že Jocelynn prechádzala v jej živote zložitým obdobím.

„Zbláznila sa, kradla, brala drogy a robila veci, ktoré by robiť nemala,“ uviedol Potter. „Dal som ju zavrieť niekoľkokrát.“ James uviedol, že sa jej konečne podarilo napraviť svoj život. 5. novembra oslávi osem rokov vzatia do väzby a osem rokov od kedy je čistá.

„Bolo mi zle z toho života a chcela som urobiť niečo prospešné,“ uviedla Jocelynn. Potter jej zachránil život zatknutím a podnecovaním toho aby sa napravila.

Vlani v novembri sa Potter dozvedel, že mu zlyhávajú obličky, fungovali iba na 5%. Lekári Potterovi povedali, že ho čaká sedem až osemročné čakacie obdobie na obličku. „Začali sme sa modliť, aby som dostal správnu obličku. Potter však  nečakal, že jeho dokonalá zhoda bude vzdialená od neho iba 3 kilometre.

Po niekoľkých telefonátoch som sa dozvedela, že Potter potrebuje obličku. Po sérii nemocničných testov sa Jocelynn dozvedela, že sa k sebe dokonale hodia. „Keby ste sa ma opýtali na 100 mien osôb, ktoré mi môžu dať obličku, jej meno by nebolo na zozname,“ uviedol Potter. „Je neuveriteľné, že bola ochotná to urobiť.“

21. júla absolvoval Potter úspešnú transplantáciu obličky. „Všetky čísla boli skvelé.“ Začala fungovať od okamihu, kedy bola zavedená.“

Potter teraz považuje Jocelynn za ďalšiu dcéru. „Vytvoril sa z toho skvelý vzťah a puto medzi nami, ktoré môže trvať navždy. O tom niet pochýb. Dala mi obličku, predĺžila mi môj život.“

Jocelynn v súčasnosti vedie neziskovú organizáciu The Place of Grace, kde pomáha ženám pri liečbe. „Chcem, aby si ľudia uvedomili, že pre nich existuje pomoc. Nezáleží na tom, čo sa stane vo vašom živote. Vždy to môžete otočiť.“

Zdroj: www.fox7austin.com

Zdroj foto: www.fox7austin.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Peniaze, ženy a aférky Jackieho Chana: Týchto 11 vecí ste možno o ňom vôbec netušili!

0

Jackie Chan (66) je známy majster bojových umení, herec, režisér aj ale producent. Mimo žiaru reflektorov je filantrop a ambasádor pre UNICEF a dokonca aj držiteľ Guinnessovho svetového rekordu za “Najviac kaskadérskych kúskov vykonaných žijúcim hercom”. Ešte v roku 2015 vydal svoju autobiografiu s názvom “Jackie Chan: Never Grow Up, Only Get Older” (Jackie Chan: Nikdy nedospej, iba zostarni). V nej odhalil aj týchto 11 zaujímavostí, ktoré ti predstavíme v dnešnom článku.

https://www.instagram.com/p/BkgrDusHfE9/

 

# 1  Ženy šli za ním ako motýle

“Vlastne ja som medzi dievčatami veľmi populárny od mojej mladosti,” píše vo svojej knihe. Keď sa stal známym a zbohatol vo svojich 20-tych rokoch, ženy za nim údajne chodili ako motýle. “Videl som mnoho krásnych dievčat, čínskych alebo zo zahraničia. No teraz si nemyslím, že niekto je nejak obzvlášť krásny.”

No Title

No Description

 

# 2  Nevedel čo s peniazmi tak utrácal

Aj keď je Chan známy filantrop aj pre neho bolo rýchle zbohatnutie niečim novým a nevedel čo zo sebou a peniazmi robiť. “Chalan čo nemal dostatočné vzdelanie mal odrazu 10 miliónov Hongkongských dolárov (cca 1,1 milióna eur) cez noc. Skoro som kúpil všetko čo som v živote chcel v priebehu týždňa,” priznal. Spomína si aj keď nakráčal do klenotníctva s taškou plnou peňazí (500 000 HKD = 55 000 €) a kúpil si 7 kusov najdrahších hodiniek aké mali. “Počas celého týždňa som každý deň nosil iné hodinky. Dohadoval som si stretnutia s kamarátmi z brandže a vyhrnul som si rukávy aby mi bolo vidno hodinky hneď ako sme sa stretli.”

https://www.instagram.com/p/BvBaYTVlTkA/

 

# 3  Mnoho ľudí ho obralo o peniaze

Sám Chan priznáva, že o spravovaní financií toho veľa nevie a tak ho ľudia ľahko oklamali. Tvrdí, že ho oklamali známy, kolegovia, bývalý šéfovia a priatelia a to neraz. V každom jednom raze mohlo ísť aj o sumy vyššie ako 5 miliónov dolárov (4,3 milióna eur).

https://www.instagram.com/p/BhkT4dPAVRH/

 

Spomína aj to, že raz chcel investovať do pozemkov a povedal o tom dizajnérovi scény. On mu tvrdil, že pozná majiteľa predmetnej parcely ale že je možné ju iba prenajať. Chan tak zaplatil poplatky vo výške takmer 40 000 dolárov (približne 34 000€) a roky platil za prenájom 1300 dolárov mesačne (1110€). Čakal tak na schválenie aby mohol na pozemku prestavať niektoré budovy. No úradník mu neskôr oznámil, že žiadna požiadavka nebola nikdy podaná a majiteľ pozemkov od Chana nikdy nedostal žiadne peniaze. Všetko tak šlo do vrecka dizajnérovi, ktorý sa potom jednoducho vyparil.

https://www.instagram.com/p/BDvDXwcxBpj/

 

“Vždy je tu pre mňa viac dôležitejších vecí čo musím robiť…Mnoho ľudí mi klamalo ale nezbohatli. Mnohokrát ma oklamali ale neschudobnel som,” tvrdí Chan.

 

# 4  Mrzí ho, že viac neštudoval

Keď Jackie Chan prepadol hneď v prvom ročníku základnej školy ho rodičia poslali do Pekingskej opernej školy, kde väčšinu času iba trénoval. Keď sa teraz pozerá spätne do minulosti, želá si aby študoval viac aby sa vedel lepšie vyjadrovať. Mrzí ho tak, že kvôli tomu ho často niekto zle pochopí alebo si to zle vyloží. “Nechytil som sa možnosti študovať, keď som mohol. Keď som bol mladý bolo pre mňa veľmi dôležité koľko som mal peňazí a koľko ocenení som získal. Teraz, keď som starší tieto veci sa stávajú pre mňa menej a menej dôležité,” priznal.

 

https://www.instagram.com/p/BiqxZ2mh5Zw/

https://www.instagram.com/p/BiOhsM2hN-s/

 

# 5  Svadobný obrad mal v kaviarni v LA

Joan Lin bola taiwanská herečka, ktorá bola oveľa slávnejšia ako Chan, keď sa prvýkrát stretli. Dokonca už mala na svojom konte aj niekoľko ocenení no ich láska nebola verejnosťou veľmi dobre znášaná. “Jedného dňa mi povedala, že je tehotná. Povedal som, že dieťa chcem… No aj keď som vyzeral pokojne, nevedel som čo mám robiť,” spomína Jackie Chan. 

https://www.instagram.com/p/Bi_tjvABmCk/

 

Pobalil ju a doviedol ju do Spojených štátov no on počas celého Joaninho tehotenstva pracoval. Do USA sa počas práce nevrátil až do dňa pôrodu no pred tým bolo potrebné vypísať papiere. Joan sa ho tak opýtala či ho môže zapísať do kolónky “otec” no Chanov agent mu povedal aby sa najprv vzali.

https://www.instagram.com/p/B8kkBEkIhpH/

 

Na obrad si najali kňaza a zobrali sa uprostred obedňajšej prestávky v kaviarni v LA. Bol tam veľký hluk no mali rezervovanú súkromnú miestnosť. Chan si spomína na to ako sa ich kňaz spýtal či sa berú, obaja prikývli a to bolo všetko.

 

# 6  Priznal sa, že svojho syna bil

Keď Chan študoval na Pekingskej opernej škole, tvrdí, že jediná metóda výchovy bolo to že dostali jednu pozaucho. Ako rodič neverí v to aby sa s deťmi vyjednávalo: “Vždy som veril v to, že deti musia jednu dostať aby sa naučili disciplíne.” Tvrdí, že ak sa s deťmi iba rozprávate nepomôže to a oni Vás aj tak nepočúvnu.

https://www.instagram.com/p/Bi58BMKhxRs/

Ale jeho syn Jaycee dostal od neho bitku iba raz. Chan si spomína ako syna zdvyhol a hodil na gauč. “On a jeho matka boli naozaj vystrašená. Ja to tiež ľutujem a sľúbil som, že ho už nikdy biť nebudem,” priznal. Sám hovorí aj o tom, že nikdy nebol ukážkovým otcom, keďže stále pracoval a syn ho mohol vidieť iba okolo druhej ráno. “Nie som dobrý otec ale som zodpovedný otec. Ak je dobre som veľmi striktný no ak je zle podporujem ho aby zlé časy zvládol ak bude potrestaný za a vedomí si jeho chýb,” naráža na synove problémy zo zákonom.

https://www.instagram.com/p/Bj7LaQAhsl-/

 

Jaycee Chan, ktorý je tiež hercom si v Číne odsedel 6 mesiacov za trestný čin týkajúci sa drog. Jeho otec sa ho ani pred súdom dostať z väzenia a médiám povedal, že “krajina ho trestá any napravila jeho zlé návyky”. Dúfal aj v to, že synov čas strávený vo väzení “zmení zlú vec na dobrú”.

 

# 7  Mysleli si, že je Japonec tak začal nosiť tradičné čínske oblečenie

Chan často nosí tradičné čínske sako “tangzhuang” no jeho charakteristickým oblekom sa stal až po tom čo prišiel do Ameriky. Stalo sa to pretože ešte keď nebol slávny, si mnohí ľudia mysleli, že je Japonec. Často tak musel vysvetľovať, že Hong Kong nie je v Japonsku. “Pre mnohých ľudí vyzerajú Aziati rovnako…Takže som si pomyslel, že musím každému ukázať, že som Číňan priamo na oblečení. Preto som začal nosiť tangzhuang. Po tom čo som bol známy po celom svete sa stal tangzhuang akoby mojou značkou.”

https://www.instagram.com/p/B9EUcdplVsc/

 

# 8 V Hollywoode sa spočiatku cítil ako cvičená opička

Napriek tomu, že má svoju hviezdu na Chodníku slávy a odtlačky svojich rúk pred TCL Chinese Theatre, Hollywood ako taký sa k nemu nezachoval pekne. Hoc mu ponúkali 20 miliónové výplaty na druhej strane ho naplnili zármutkom. Spomína si na to ako sa preslávil v Ázii a prišiel v 80. rokoch 20. storočia do USA. Od reportérov dostával rôzne otázky: “Dokážete holými rukami zlomiť tehly? Viete robiť karate?” Cítil sa doslova ako cvičená opička, keď ho na každom rozhovore žiadali aby niečo predviedol. Po podobných rozhovoroch si neskôr na hotelovej izbe schuti poplakal: “Prečo som odišiel z ázijského trhu a prišiel na miesto, kde ma nikto nemá rád?” pýtal sa vtedy sám seba.

https://www.instagram.com/p/CFydzJDJvKD/

https://www.instagram.com/p/CFVLwdfI-aP/

 

# 9  Miluje poriadok a trpí miernou obsedantno-kompulzívnou poruchou

Jackie Chan si potrpí na poriadok, to dosvedčuje aj fakt, že raz uverejnil detailný manuál ako v jeho kanceláriách používať záchody. Návštevníci tak musia “zdvihnúť dosku pred tým ako záchod použijú a utrieť ho ak sa zašpiní” a nemali by na osušenie rúk používať príliš veľa papierových utierok.

https://www.instagram.com/p/BaC6tVFn31k/

 

Raz, keď prišiel za Chanom jeden z jeho zamestnancov mal obuté veľmi špinavé topánky. Zamestnanec ich nechal pred vstupom do domu. Keď sa vracal späť, uvidel ako mu Chan čistí topánky. Ďalšou z jeho posadnutostí je to, že keď počíta peniaze vždy ukladá bankovky rovnakým smerom.

 

# 10  Bojí sa ihiel

Jackie Chan má za sebou nespočetne veľa kaskadérskych kúskov no extrémne sa bojí ihiel. “Ničoho som sa nikdy nebál okrem injekcii. Hady, šváby a potkany ma nevydesia ale pri pohľade na striekačku som vystrašený. Predstavte si ihlu v ľudskom mäse a tuba tekutiny sa dostáva do Vášho tela..Tak strašidelné!”

https://www.instagram.com/p/B_NEX8dIB1y/

 

Pri natáčaní filmu v Taiwane spadol a veľmi krvácal, doktor mu teda predpísal tetanovku. Chan tak čakal na posteli na kolieskach no keď uvidel sestričku so striekačkou zľakol sa tak že odtlačil posteľ a utiekol. Sestrička ho nevedela dobehnúť no neskôr bol obklopení ľuďmi a tak už utiecť nemohol. “Predtým ako mi sestrička podala injekciu som začal vrieskať a vykrikovať. Zhrkli sa okolo mňa ľudia a keď zistili čo sa deje, začali sa veľmi smiať,” spomína.

 

# 11  O aférke hovorí iba veľmi okrajovo

Vo svojej knihe okrem iného hovorí o jeho prvej láske, manželke a o pár priateľkách ako napríklad taiwanská speváčka Teresa Teng. No po mene nikdy nespomenul bývalu Miss Ázie, Elaine Ng Yi-Lei, s ktorou mal mať aférku. V roku 1999 misska porodila dcéru Ettu, ktorej otcom má byť práve Jackie Chan. On však verejne nikdy túto možnosť nepriznal.

https://www.instagram.com/p/BmmV5UEASuF/

 

V kapitole “Láska môjho života: Joan Lin” odhalil to, že sa zdráhal o aférke manželke povedať. Jednoducho uvažoval nad tým, že požiada o rozvod bez toho aby jej niečo vysvetľoval. Celkovo sa v knihe zdráha aj akýkoľvek detailov a aférku iba prirovnáva k “vážnej chybe”.

 

Ktorá vec Vás najviac zaskočila?

zdroj: latimes.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Manželia mali svoj svadobný dar otvoriť až pri prvej hádke. Urobili tak po 9 rokoch. Obsah správy ich rozplakal od dojatia

0

„Mali sme viac nedorozumení, no vždy to bolo v pohode…nikdy sme dar neotvorili..“

Kathy a Brandon Gunn do manželstva vstúpili 1.9.2007.

Kathy a Brandon z Michiganu sú manželia už 9 rokov, no až do mája tohto roka, stále neotvorili jeden zo svojich svadobných darov.

Dar dala novomanželom sestra Kathynej starej mami s pohľadnicou, kde bolo napísané, že ho nemajú otvoriť dovtedy, kým sa prvýkrát nepohádajú.

Kathy pridala na jednu zo svojich sociálnych sietí príspevok s vysvetlením, prečo dvojica čakala tak dlho na otvorenie daru.

K bielej krabici od tety Alison bola pripojená pohľadnica, na ktorej bolo napísané: „ Neotvárajte do prvej hádky.“

29 . augusta bol Kathyn príspevok zverejnený na facebookovej stránke – Love What Matters, kde získal viac ako 12 000 like-ov a 1 500 zdieľaní.

Teraz, keď sme mali za sebou už pár vážnych hádok spojených s búchaním dvier, Kathy píše: „Mali sme viac nedorozumení, no vždy to bolo v pohode…nikdy sme dar neotvorili.“

V máji si vychutnávali  pohár vína pri stole a premýšľali, čo kúpiť mladomanželom na svadbu v Kalamazoo, na ktorú sa chystali. Jeden, na ktorý si Kathy spomenula bol najlepší darček od tety Alison, ktorý bol ešte stále neotvorený.

Kathy písala, že obaja boli príliš tvrdohlaví a odhodlaní neotvoriť dar celé tie roky, pretože si mysleli, že otvorenie by znamenalo akési zlyhanie. Ak sa náhodou vyskytol nejaký problém, vždy boli odhodlaní si to ujasniť.

„Nútilo nás to vyriešiť všetky situácie. Kedy je ten správny čas? Čo ak to nie je naša najhoršia hádka? Čo ak je pred nami niečo oveľa horšie a my nebudeme mať náš dar?!? Ako hovoril môj ujo: „Nič nemôže byť tak zlé, aby nemohlo byť ešte horšie.“

Keď sa dvojica konečne tej noci rozhodla otvoriť dar, našli tam rukou písané poznámky, peniaze okolo pohárov na víno a pár produktov do kúpeľa. Poznámky, ktoré boli adresované Kathy obsahovali to, aby za peniaze kúpila pizzu a dala si kúpeľ. Poznámky adresované Brandonovi zasa hovorili, nech za peniaze kúpi kvety a fľašu vína.

Poznámky pre Kathy: „ Kúp pizzu alebo niečo, čo máte obaja radi.“

Poznámky pre Brandona: „Kúp kvety a fľašu vína.“

V krabici boli taktiež kryštálové poháre na víno, váza na kvety, sprchový gél, telové mlieko a pena do kúpeľa.

 

Viac hodnotné ako to, čo sa nachádzalo dnu bola symbolika, čo to pre dvojicu znamenalo.

„9 rokov stála krabica v poslednej polici skrini, niekde úplne vzadu. Naučila nás tolerancie, porozumeniu, kompromisu a trpezlivosti.“

Pokračuje: „ Náš sobáš nás posilnil, stali sme sa najlepšími priateľmi, partnermi a spoluhráčmi. Dnes sme sa rozhodli otvoriť krabicu, pretože som si konečne uvedomila, že to, čo drží naše manželstvo a nás dvoch pokope nie je krabica. Sme to my sami.“

Kathy, ktorá ma s Brandnom 6 ročnú dcéru a 3 ročného syna povedala, že najdôležitejšia lekcia, akú sa naučila počas 9 rokov manželstva je o tom, že musí byť dobrý partner.

„Život nám dáva veľa prekážok a trápení, no bolo by veľmi ťažké s nimi bojovať bez niekoho, s kým by sme mohli počítať, koho by sme mohli nasledovať a s kým by sme mohli plakať. Brandon je moja opora. Je jedno akému problém čelím. Viem, že sa na neho môžem spoľahnúť a taktiež on na mňa. Je oveľa jednoduchšie predierať sa životom ak viete, že je niekto stále pri vás a urobí pre vás čokoľvek.

Prečítajte si celý facebookový príspevok:

 

 

Mysleli sme si, že dar skrýva niečo, čo nás drží pokope. Niečo, čo ukrýva kľúč k záchrane manželstva – akýsi starý trik. Veď moja teta a ujo sú manželia takmer pol storočia. A tak sme si mysleli, že krabica nás “zachráni“ keď to bude potrebné. Bol to najkrajší darček, aký sme mohli dostať.

„9 rokov stála krabica v poslednej polici skrini, niekde úplne vzadu. Naučila nás tolerancie, porozumeniu, kompromisu a trpezlivosti. „Náš sobáš nás posilnil, stali sme sa najlepšími priateľmi, partnermi a spoluhráčmi. Dnes sme sa rozhodli otvoriť krabicu, pretože som si konečne uvedomila, že to, čo drží naše manželstvo a nás pokope nie je krabica. Sme to my sami.“

zdroj: huffingtonpost.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Obrovská tragédia: matku troch detí prišla o život kvôli opitému vodičovi

0

Obrovská tragédia, pri ktorej prišla o život matka troch detí, sa udiala v piatok podvečer pri Novom Meste nad Váhom. Opitý vodič prešiel do protismeru, kde sa stretol s autom matky troch detí. Obrovský náraz neprežila. Vodič nafúkal viac ako 1,5 promile alkoholu, uvádzajú noviny.sk

Nehoda sa udiala na v celku pokojnej ceste smerom z Nového Mesta nad Váhom do Čachtíc. Nehoda bola podľa doteraz zistených informácií čelkou zrážkou, ktorá bola spôsobená prechodom opitého vodiča do protismeru. Polícia vyšetruje podrobnosti, no myslí si, že vodič za volantom zaspal. Svedok nehody prezradil: ,,Dostal šmyk, ja som to hneď videl, tak som strhol volant doľava do protismeru, ja som ho obišiel, no do pani to čelne narazil.“

Opitý vodič zabil matku troch detí.Opitý vodič zabil matku troch detí.

Veliteľ zásahu HaZZ Nové Mesto nad Váhom, Dominik Kovačovic, uviedol, že kvôli zdevastovanému autu by bol len zázrak, ak by vodička autonehodu prežila: ,,Bolo zistené, že vo vozidle sa nachádza zakliesnená osoba, ktorú sme za pomoci hydraulického náradia vyslobodili a odovzdali do opatery rýchlej zdravotnej služby.“

Alena Krčová, hovorkyňa OS ZZS SR, potvrdila, že 42 – ročná matka troch detí podľahla vážnym zraneniam už na mieste nehody. Okrem toho prezradila, že opitý vodič sa po autonehode snažil z miesta činu újsť, zrejme kvôli alkoholu. Jeden zo svedkov autonehody potvrdil: ,,Vybrakovali ho z auta z druhej strany a pán začal utekať, ale nepodarilo sa mu ďaleko dostáť, lebo zjavne bol pod vplyvom alkoholu.“

TV noviny televíznej stanice TV JOJ uviedli, že opitý vodič strhol volant doľava a následne sa čelne narazil s vodičkou druhého auta. Danka Adámiková, hovorkyňa KR PZ Trenčín, uviedla: ,,45-ročný vodič bol podrobený dychovej skúške, ktorej výsledok bol 1,6 promile alkoholu.“ Autonehodu prežil okrem opitého vodiča aj účastník, ktorý bol po príchode záchranných zložiek transportovaný do nemocnice.

Jeden zo svedkov nehody o rýchlosti opitého vodiča povedal: ,,Letel veľmi veľkou rýchlosťou a keď do pani nabúral, ja som to, našťastie, stihol strhnúť do protismeru a všetky tie plastové a sklené kusy lietali na mňa.“ Podľa polície sa vodič už v minulosti dopustil vážnejších priestupkov, kvôli ktorým mu bol odobratý vodičák. Hovorkyňa KR PZ Trenčín dodala: ,,Vyšetrovateľ OR PZ v Novom Meste nad Váhom začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia.“

Zdroj: noviny.sk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

16 sentimentálnych obrázkov, ktoré vás skutočne rozcítia

Je dôležité si vážiť všetky maličkosti, z ktorých sa skladá náš život.

Posledné štúdie hovoria, že šťastie nie je pocit, ktorý náhle prichádza odnikiaľ, ale vytvárajú ho maličkosti v našom živote. Aj keď nie vždy dokážeme tieto maličkosti vidieť kvôli zhonu, v ktorom dnes žijeme. Je dôležité venovať pozornosť momentom, ktoré dodávajú nášmu každodennému životu trochu šťastia. Výročie svadby našich rodičov, dovolenka strávená s rodinou po dlhých týždňoch práce a úsmevy na tvárach našich blízkych, to sú chvíle, v ktorých žijeme.

1. Moja žena nikdy nevyzerala krajšie. Už sa neviem dočkať, keď sa stretnem s mojím dievčatkom.

Lucas-Davenport / Reddit

2. 20. výročie svadby.

wishusluck / Reddit

3. Po tom, čo som od januára pracoval viac ako 70 hodín týždenne, som si konečne mohol vziať pár dní voľna, ktoré som stráviť so svojou dcérou a manželkou na pláži.

elchefeh69420 / Reddit

4. Moja 100-ročná babička dáva „perly múdrosti“ ľuďom okolo seba.

feminazi-75 / Reddit

„Moja stará mama bude mať budúci mesiac 100 rokov. Stále je psychicky aj fyzicky v poriadku a žije sama. Má 7 detí, 16 vnúčat a 24 pravnúčat. Popoludní predávala „perly múdrosti“ za 1 dolár. Bol to jej nápad. Má veľmi rada ľudí. “

5. Môj najlepší priateľ sa dnes zasnúbil a ja som mal tú česť zachytiť tento krásny okamih. Povedala áno !

 ImbibingandVibing / Reddit

6. Môj pes je v aute skutočne nervózny, takže som požiadala moju starú mamu, aby si s ním sadla na zadné sedadlo. Celú jazdu autom som počula iba, „všetko je v poriadku, už sme skoro tam, odvážny chlapec.

bex_yeah / Reddit

7. Moje dieťa sa rozhodlo kresliť na stenu. Tu je moja reakcia. 

legohack / Reddit

8. Našiel som to dnes ráno doma na svojom pracovnom stole. Dalo mi to tam moje dievčatko. Milujem byť otcom.

2donutkid2 / Reddit

9. Moja mama našla moju knihu v jej miestnej knižnici a neviem ani opísať, ako hrdo vyzerá.

dljennings / Reddit

10. Moja mama počas chemoterapie so svojím najmladším vnúčaťom, dvojičky v ružovom ! (Moja mama vyhrala boj s rakovinou !)

starrgarita / Reddit

11. S bratrancami sme sa vozili na chrbte a moja 90-ročná prababka sa chcela previezť tiež. Jej želanie som splnil. 

 leyoo03 / Reddit

12. Môj manžel a môj syn mali rovnaké oblečenie, len v inom roku – 1985 a 2020.

KLW06 / Reddit

13. Dnes som oslávila sté narodeniny mojej babičky.

cheychey- / Reddit

14. Moje mini-ja ! Po 4 potratoch je tu svetlo môjho života. Keď som uvidela túto jej fotografiu, vľavo, pripomínala mi túto fotografiu keď som ja mala 12 mesiacov, vpravo!

kspacegirl / Reddit

15. Po 6 vnukoch sa nám narodili 2 vnučky s rozdielom 12 dní !

 Maura1129 / Reddit

16. Vyčaril mi úsmev a teraz sa už neviem prestať usmievať.

Fred578b / Reddit

Kedy ste sa naposledy cítili úplne šťastní ? Napíšte nám to do komentárov.

Zdroj: www.brightside.me

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Zásady správnej výchovy: Holandské mamičky majú najposlušnejšie a najšťastnejšie deti

Síce výchovné metódy holandských mamičiek nie sú od tých „klasických“ až tak odlišné, no ich deti sú šťastnejšie a poslušnejšie ako tie z okolitých krajín. Podľa rôznych štúdii a prieskumov sa holandským mamičkám vo výchove svojich detí naozaj darí.

 

Prečítajte si pár tipov na výchovu detí od holandských mamičiek:

 

#1  Viac spánku

Holandské mamičky svojim deťom nechajú viac času na oddych a nezahŕňajú ich mnohými aktivitami. Podľa prieskumov holandské deti v priemere spia o 2 hodiny dlhšie ako deti v Amerike. Má to aj výhody pre rodičov, keďže môžu mať viac času pre seba počas toho ako deti spia.

 

Girl Sleeping With Her Brown Plush Toy

Zdroj: pexels.com

 

#2  Čokoláda aj na raňajky

Síce to nie je najzdravšia alternatíva no holandské mamičky svojim deťom neodopierajú sladké raňajky. Zakazovanie sladkostí im nič nehovorí a myslia si, že práve to deti vedie k sebakontrole. Ide hlavne o rovnováhu a správne načasovanie.

 

#3  Žiadny materializmus

V Holandsku učia mamičky svoje deti, že svet sa netočí len okolo peňazí. Preto aby ich deti neboli veľmi materialistické majú jednu zásadu. Napríklad, ak je ich dieťa pozvané na narodeninovú oslavu, stanoví sa limit 10€, za ktoré sa kúpi oslávencovi darček. Mamičky taktiež chcú aby deti brali takéto oslavy ako možnosť stráviť čas so svojimi  kamarátmi a nie aby sa na oslavu tešili len kvôli darčekom.

 

Photo of Girl Having Fun in Birthday Party

Zdroj: pexels.com

 

#4  Vlastný názor

V Holandsku je zaužívané to, že každý člen rodiny by mal mať svoj názor aj keď ide len o napríklad 3-ročného člena. Rodinné pravidlá by mali taktiež byť určené všetkými členmi rodiny. Napríklad ak chce dieťa dlhšie sledovať televíziu, rodičia si nájdu čas a budú ju pozerať so svojim dieťaťom.

 

#5  Vlastné rodinné zvyky

Väčšina Holanďanov si potrpí na rutine a majú v rodine na všetko harmonogram. Vďaka tomu deti vždy vedia kedy je čas večere a nikoho k stolu netreba naháňať. Takisto vedia kedy je čas ísť spať a preto je takáto rutina alebo harmonogram najlepší na to aby sa deti naučili pravidelnému režimu, na ktorý si rýchlo zvyknú.

 

Woman and Girl Using Tablet Computer

Zdroj: pexels.com

 

#6  Netreba sa predbiehať kto je lepší

Ak je šťastný rodič tak je šťastné aj dieťa. V Holandsku sa rodičia nikdy nepredbiehajú v tom kto je lepší a neberú sa vždy tak vážne. Berú samých seba akí sú aj so svojimi nedokonalosťami a k tomu vedú aj svoje deti.

 

Group of People Holding Arms

Zdroj: pexels.com

 

#7  Úspech neznamená vždy šťastie

Vynikajúce známky v škole nie sú vždy odzrkadlením šťastia, preto by ste na svoje deti nemali nikdy tlačiť. Hlavým cieľom je však aby bolo dieťa spokojné a šťastné. Holandské mamičky síce chcú aby ich deti boli úspešné no zároveň aby boli motivované a spokojné samy so sebou ale nikdy nie na úkor šťastia. K úspechu im nestačia len dobré známky ale aj dobré vzťahy s rodinou a kamarátmi.

 

Boy Running on Pathway

Zdroj: pexels.com

 

Súhlasíte s výchovnými metódami holandských mamičiek? Robíte niektoré z týchto vecí aj Vy?

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Film z 90-tych rokov podporuje kriminalitu: Známa komédia so Schwarzeneggerom tak bola stiahnutá z filmového festivalu!

0

Filmový priemysel sa v dobách dávno minulých neštítil “pustiť do éteru” aj snímky, ktoré by sme v dnešnej dobe považovali za rasistické. Filmový festival v americkom Portlande si tak na paškál zobral akčnú komédiu s 90-tych rokov. Počas tohtoročného programu spomínaného filmového festivalu sa nebude premietať film Policajt zo škôlky v hlavnej roli s Arnoldom Schwarzeneggerom. Čo je však na tomto filme tak poburujúce?

 

Nahradí ho dokument o politikovi

Kritici si vzali do zubov tento film kvôli tomu, že údajne podporuje takzvaný school-to-prison pipeline. To znamená, že deti zo znevýhodnených životných podmienok sú tak kvôli neprimeraným trestom v školách poslaní za mreže. Komédia má navyše povyšovať prehnanú policajnú prácu a niektorí tento film prirovnávajú k filmu Zrodenie národa (Birth Of A Nation), ktorý sa považuje za rasistický. Na festivale tak táto komédia bude nahradená dokumentom o nedávno zosnulom americkom černošskom politikovi Johnovi Lewisovi.

 

John Lewis - Wikipedia

Zdroj: en.wikipedia.org

 

Komédia má vraj rasistický podtón

“Policajt zo škôlky je pozostatok toho ako popkultúra živí rasistické predsudky. Podobne ako filmy Zrodenie národa alebo Juh proti Severu,” napísala na svoj Twitter Lois Leveen, ktorá je na čele filmových kritikov. Podstatou filmu je tak utajené policajné pátranie po drogovom dílerovi. Utajený policajt, ktorého si zahral práve Schwazenegger sa zhostí práce učiteľa v škôlke, ktorú navštevuje aj syn hľadaného muža. Policajt to mal s deťmi od začiatku ťažké, keďže nemá s nimi žiadnu skúsenosť no koniec koncov mu prirástli k srdcu a tak uvažuje o zmene povolania.

No Title

No Description

 

Nasledujú aj online databázy filmov

K tomuto incidentu sa vyjadril aj senátor Texasu, Ted Cruz, ktorému sa takáto zmena vôbec nepáči. “Naštvaní ľavičiari neznášajú Hollywood. Každý kto s tým nesúhlasí bude cenzúrovaný,” vyjadril sa na svojom Twitteri. Ďalej dodáva, že Hollywood sa očividne bojí mafie a tak radšej dotuje ľudí, ktorí sa zbavujú filmov a prejavov, ktoré im nevyhovujú. Niektorí poskytovatelia online filmov tak v júni stiahli podobné filmy so svojej ponuky. Mali tak zobrazovať policajnú brutalitu či rasové stereotypy ako už spomínaný snímok Juh proti Severu. Stalo sa tak kvôli početným celosvetovým protestom proti rasizmu, ktoré spustila tragická smrť Georga Floyda.

 

zdroj:novinky.cz 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Verified by MonsterInsights