streda, 24 júna, 2026
Úvod Blog Strana 469

Vedcovi sa podarilo odhaliť tajnú skicu pod obrazom “Mona Lisa”. Ako mala teda táto maľba vyzerať?

0

Okolo maľby Mony Lisy od Leonarda da Vinciho koluje množstvo legiend a konšpirácii. Ale to čo sa podarilo vedcovi Pascalovi Cotte je naozaj fascinujúce. Pomocou svojho vynálezu skúmal tento záhadný obraz dlhých 15 rokov. Vďaka pokročilej technike tak dokázal pod maľbou objaviť tajnú skicu, ktorá odhaľuje ako mala Mona Lisa pôvodne vyzerať. Prečo sa tak slávny da Vinci rozhodol pre úplne iný vzhľad jeho legendárnej Mony Lisy?

 

Použil vlastnú inovatívnu technológiu

“Louvre ma pozval kvôli tomu, že som vynálezcom nového citlivého multispektrálneho fotoaparátu s vysokým rozlíšením,” hovorí Cotte o tom ako sa jeho cesta za odkrytím tajomstva Mony Lisy začala ešte v roku 2004. Pomocou svojho vynálezu tak spravil až 1650 fotiek, ktoré dlhé roky skúmal a výsledky jeho práce boli konečne publikované v auguste 2020. Jeho vynález tak funguje na princípe reflexnej svetelnej techniky (Layer Amplification Method), ktorá zaznamenáva odrazené svetlo na 13-tich vlnových dĺžkach. Táto metóda je založená na predošlej technológii, ktorá využívala infračervené fotografovanie. 

 

Mona Lisa Lam Scan

Zdroj: artnet News

 

Pôvodná skica Mony Lisy

Pomocou Cotteho technológie sa tak pod maľbou objavili línie urobené uhlíkom. Avšak tie neboli načrtnuté priamo na plátne ale da Vinci použil techniku “spolvero” alebo poprášenie. Umelec tak na líniách skice urobí dierky a položí takúto skicu na plátno. Potom skicu popráši rozdrveným uhlím alebo ílom, ktorá sa otlačí na plátno cez dierky. Cottemu sa tak podarilo to čo žiadnemu inému vedcovi predtým. Tým, že zistil použitie tejto techniky, to môže znamenať len jediné a to, že pôvodná skica Mony Lisy niekde existuje. Vedci zistili, že rovnakú techniku použil aj na svoje iné 2 diela: Virgin of the Rocks (Madona v skalách) v Louvre a St. Jerome (Svätý Hieroným) vo Vatikáne.

 

Mona Lisa Hidden Drawing

Zdroj: artnet News

 

Neštandardné na tú dobu

Podľa zistení tak mala Mona Lisa úplne inú siluetu a dokonca sa zistilo, že vo vlasoch mala mať sponku. No takáto ozdoba nebola vôbec bežnou v čase vytvorenia maľby vo Florencii. To teda poukazuje na to, že maľba mala byť pôvodne alegorickým zobrazením “nereálnej ženy ako bohyne”. “Ľudia sa museli obliekať určitým spôsobom aby to odzrkadľovalo ich povolanie a šľachta musela brať ohľad na farbu [oblečenia]. Nie je tak možné aby Mona Lisa mala tak upravené vlasy, v tom čase to bolo pre mesto Florenciu nemožné,” objasnil Cotte.

 

Selective Focus Photo of Group of People Taking Picture of Mona Lisa Painting

Zdroj: pexels.com

zdroj: https://allthatsinteresting.com/

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Prečo by sme mali začať spať bez pyžama ? Toto je dôvod

0

Ľudia, ktorí spia menej, majú podľa prieskumu problémy s nadváhou, majú tendenciu byť menej aktívni a sú všeobecne menej zdraví. Ako sa však ukazuje, jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa tomu všetkému vyhnúť je vyzliecť si pyžamo.

1. Pomáha to k lepšiemu spánku.

Ukázalo sa, že lepšie spíme, keď je naša telesná teplota o niečo nižšia. Dokonca aj mierne zvýšenie ako 0,4 ° C môže mať vplyv na oblasti mozgu, ktoré regulujú spánkové cykly a tým narušuje náš spánok. Je zrejmé, že akékoľvek ďalšie oblečenie by spôsobilo zvýšenie teploty, a preto je najlepším riešením spať nahý.

2. Chráni našu pokožku.

Prieskum ukázal, že priemerná doba, počas ktorej ľudia nosili pyžamo pred tým, ako ho vyprali, bola 13 nocí pre mužov a 17 nocí pre ženy. Odborníci na hygienu však tvrdia, že nás nestačí chrániť pred škodlivými baktériami, ktoré sa na pyžame často zhromažďujú. Okrem toho textílie môžu obsahovať chemikálie, ktoré prenikajú do našej pokožky a dráždia ju, takže je oveľa zdravšie spať nahý.

3. Zlepšuje vzťahy.

Je dokázané, že kontakt medzi pokožkou partnerov zvyšuje uvoľňovanie „hormónu lásky“, oxytocínu, čo vedie k ich pevnejšej väzbe. Navyše, ako tvrdí výskum v knihe, Blízke stretnutia: Komunikácia vo vzťahoch, „cítime väčšie spojenie s niekým, ak sa nás dotýka.“ Takže spánok bez oblečenia by poskytoval viac času na dotyky, čo vám pomôže cítiť blízkosť vášho partnera.

4. Zabraňuje priberaniu.

Ak bude telesná teplota nášho tela v noci nižšia, môže nám to tiež pomôcť pri chudnutí. Štúdia ukázala, že nízke teploty zvyšujú našu schopnosť spaľovania kalórií. Ľudia, ktorí spali v chladnejších miestnostiach, spálili o 75 kalórií viac ako tí, ktorí spali pri vyšších teplotách. Pyžamo vás rozhodne zahreje, takže si ho radšej vyzlečte, aby ste ďalej nepriberali.

5. Zvyšuje našu sebaúctu.

Štúdia ukázala, že to, že sme nahí, nám dáva možnosť lepšie pocítiť naše telo, čo nám pomáha byť spokojnejším so svojim životom. Samozrejme, nočný čas je najlepší čas na jeho precvičovanie, takže skúste spať nahý. Môže to mať pozitívny vplyv na váš obraz seba samého a celkovo sa budete cítiť istejšie.

Preferujete spánok s pyžamom alebo bez neho a prečo ?

Zdroj: www.brightside.me
Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Haberove kraťasy sú späť. Po 27 rokoch si ich opäť obliekol. Čo na ne hovoríte?

0

Ak niekto spomenie známeho slovenského speváka a porotcu zo speváckej súťaže Superstar, určite si aj vy ako prvé vybavíte Paľa Haberu v krátkych džínsových nohaviciach, pre ktoré ho milovali takmer všetky ženy na Slovensku a v Česku.

Paľo ide s dobou a sám priznáva, že takýto strih krátkych nohavíc je veľmi moderný aj dnes, no u nežnejšieho pohlavia. Práve to bolo dôvodom, prečo sa rozhodol zavtipkovať a pobaviť všetkých svojich sledovateľov na sociálnej sieti Instagram. Práve tam nedávno zverejnil fotografiu, zachytávajúcu Paľa v legendárnych krátkych nohaviciach s čiernym opaskom, ktoré tak miloval a nosil ich takmer na každé vystúpenie.

Paľove kraľasy sa dnes ľudovo nazývajú „gottovky“, pretože ich mal oblečené aj počas jedného zo stretnutí s legendou – Karlom Gottom. Musíme uznať, že pri prvom pohľade na fotografiu, si asi každý najprv všimne jeho svalnaté nohy. K fotografii Paľo Habera napísal toto: ,,Tak som si dnes pre istotu vyskúšal, či tie svoje kraťasy ešte navlečiem. No problém, takže možno… retro jak divá sviňa.“

Fotografia z 90. rokov:

Fotografia z roku 2019:

 

No Title

No Description

 

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Žena prosí o radu: jej sestra dojčí svoje 5 ročné dieťa a spí s ním v posteli

Význam a dôležitosť dojčenia dnes nie je potrebné nikomu preukazovať. Moderní lekárski odborníci sa zhodujú na tom, že až 6 mesiacov potrebuje dieťa piť výhradne materské mlieko, aby sa normálne vyvíjalo a dostalo potrebné živiny. Potom môžete pridávať príkrmy a pokračovať v dojčení až do 1 roku života dieťaťa. Po uplynutí tejto doby môžete postupne začať s odstavovaním.

Keďže každé dieťa je individuálne a týka sa to aj jeho rodičov, všetky rozhodnutia týkajúce sa dojčenia sú vykonávané na základe momentálnej situácie. Niekedy sa však vyskytujú nezvyčajné prípady, napríklad ako tento, o ktorý sa podelila žena na jednom z internetových fór.

https://www.instagram.com/p/B0HwoLqhInw/

Ženu znepokojuje fakt, že jej sestra stále dojčí svoje 5-ročné dieťa a aby toho nebolo málo, ešte stále s ním spí v jednej posteli. Podľa autorky príspevku je to abnormálny stav a v tomto veku je potrebné takéto fungovanie zastaviť, pretože syn bude čoskoro v prvom ročníku základnej školy. Sestra má na daný problém iný názor a nesúhlasí s jej argumentmi.

Vo väčšine komentárov čitatelia vyjadrili prekvapenie nad takýmito faktami a taktiež sa podelili o svoje skúsenosti s dojčením, kedy sa ho rozhodli ukončiť.

„Môj syn má 6 mesiacov a už je odstavený!“

„Myslím si, že je spoločný spánok vo veku 5 rokov nie je až taký problém ako samotné dojčenie. Je to už príliš dlhá doba.“

„A je to dieťa v poriadku?“

„Dokonca aj spoločné spanie v tomto veku sa mi zdá byť zvláštne.“

A aká by bola vaša odpoveď na danú otázku? Lekári odporúčajú konať výlučne na základe záujmov matky a dieťaťa, pričom by sa nemala venovať pozornosť názorom iných ľudí. No mali by existovať nejaké pravidlá alebo nie?

Vyjadrite svoj názor aj v komentároch na Facebooku.

https://www.instagram.com/p/B0FMoI9AIA3/

 

 

 

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Žiarenie z mobilných telefónov dokáže zabíjať hmyz!

Žiarenie z mobilných telefónov vraj mohlo prispieť k dramatickému poklesu populácie hmyzu, ktorý sa v posledných rokoch zaznamenal. Podľa nemeckej štúdie o pesticídoch a strate biotopu, má zvýšená expozícia elektromagnetickému žiareniu pravdepodobne negatívny dopad na svet hmyzu.

Analýza 190 vedeckých štúdií bola vykonaná nemeckou Úniou pre ochranu prírody a biodiverzity (NABU), spolu s dvoma mimovládnymi organizáciami – jednou z Nemecka a jednou z Luxemburska.

Z 83 štúdií považovaných za vedecky relevantných, až 72 preukázalo, že žiarenie malo negatívny vplyv na včely, osy a muchy. 

Tieto negatívne účinky sa prejavovali od zníženej schopnosti vnímania, až po poškodenie genetického materiálu a lariev okolia v dôsledku narušenia magnetických polí. Žiarenie z mobilných telefónov a Wi-Fi vraj spôsobuje negatívne otváranie kanálikov v bunkách, čo znamená, že absorbujú viac iónov vápnika. Tento negatívny efekt môže spustiť biochemickú reťazovú reakciu, ktorá naruší cirkadiánne rytmy a imunitný systém.

„Štúdia dokazuje, že pri analýze príčin dramatického úbytku hmyzu musíme mať oči otvorené do všetkých strán,“ uviedol Johannes Enssle, šéf organizácie NABU v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko.

„Téma je pre mnohých z nás nepríjemná, pretože zasahuje do našich každodenných návykov a za technológiou mobilnej komunikácie sú silné ekonomické záujmy,“ uviedol Enssle. 

Peter Hensinger z nemeckej organizácie na ochranu spotrebiteľa – Diagnose Funkm uviedol, že je potrebné venovať väčšiu pozornosť možným negatívnym účinkom žiarenia na zvieratá i ľudí, najmä pokiaľ ide o zavedenie technológie 5G. Očakáva sa, že siete vybavené 5G, ponúknu rýchlosť stokrát vyššiu ako súčasné 4G siete, avšak na ich negatívne dopady poukazujú mnohí svetoví environmentálni aktivisti.

Zdroj: phys.org

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Banáš prehovoril: ,, Ak Váš hlavný hygienik s očividnou nadváhou presviedča ľudí o zdraví, ťažko mu niekto uverí.”

0

K aktuálnej situácií sa okrem odborníkov a vlády vyjadrujú aj známe osobnosti. V posledných dňoch verejnosťou zarezonovala najmä reakcia Jozefa Banáša, slovenského diplomata, scenáristu a otca jednej z najtalentovanejších slovenských moderátoriek – Adely Vinczeovej.

Ten sa ohľadom nových opatrení a celkového dopadu koronavírusu

na Slovenku vyjadril veľmi kriticky. Kritiku namieril najmä na premiére Igora Matoviča.

Jozef Banáš svoj príspevok začal slovami o získaní dôvery Slovákov: „To sa dá dvomi spôsobmi – ísť osobným príkladom a vysvetľovať. Odpovedať na otázky.

Osobný príklad spočíva v skromnosti, pokore a slušnosti. O to viac, keď je zrejmé, že Vaša politická sila je v skutočnosti podstatne nižšia ako si myslíte, pretože väčšina hlasov OĽaNO nebola z presvedčenia, ale zo zúfalstva.” Podľa diplomata by sa mala vláda snažiť vyhýbať chybám, no tej aktuálnej vláde sa to nedarí: ,,Vrieskaním a nadávaním iba ľudí nase*iete (citoval som Vás) a budú sa správať presne opačne ako chcete.” 

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

Kritikou nešetril ani na osobu hlavného hygienika SR: „Prepáčte, nechcem byť osobný, ale ak Váš hlavný hygienik s očividnou nadváhou presviedča ľudí o zdraví, ťažko mu niekto uverí.” Banáš sa vyjadril aj ku kauze posledných dní, kedy sa výživový poradca, Igor Bukovský, vyjadril o budovaní prirodzenej imunity: ,,

Namiesto toho, aby ste povzbudili MUDr. Bukovského v jeho úsilí posilňovať prirodzenú imunitu, nazvete ho bláznom a osočíte jedného z mála slovenských lekárov, ktorí sa zaujímajú v prvom rade o zdravie človeka a až potom o jeho choroby….

Ale ešte som od Vás a od Vašich odborníkov, na rozdiel od Bukovského (okamžite by som ho povolal do krízového štábu), nepočul, aby ste ľudí vyzvali k tomu zásadnému opatreniu – k zdravému životnému spôsobu, k posilňovaniu svojej imunity! Toto je základné opatrenie, ktoré by ste mali ľuďom poradiť.”

Podľa Banáša by mala vláda zdôrazňovať aj čísla úmrtí na ostatné choroby: ,,Ak nás budete presviedčať, že vo svete umrelo na Covid 988.000 ľudí za sedem mesiacov, tak Vám odkazujem, aby ste si ťukli do gúglu, kde nájdete informáciu, že za ten istý čas umrelo vo svete 20,580 miliónov ľudí na iné diagnózy.

Predstavte si, že by hlásateľka televízie povedala: Dnes umrel na Slovensku na Covid jeden človek, na ostatné diagnózy umrelo 145 ľudí. V tej chvíli je po strachu!”

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

V liste premiérovi, okrem vyššie spomenutej kritiky, stáli aj tieto slová: ,,Na Slovensku je k dnešnému dňu 8.048 pozitívnych prípadov, z nich sa 4036 uzdravilo. Ako sa títo ľudia uzdravili?

Nepočul som, že by boli dajaké lieky na kovid, takže sa zrejme vyliečili na základe prirodzenej imunity. V tom prípade by som očakával, že Vy a lekári budú ľudí vyzývať k tomu, aby sa správali zodpovedne.“ 

Svoj otvorený list, venovaný premiérovi zakončil slovami, že psou povinnosťou vlády je to, aby sa starali o to, aby boli ľudia zdraví a nie vystrašení. Premiéra taktiež vyzval: ,,Keď máte Boha pri sebe, presvedčte nás a budeme vás rešpektovať!“

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

Zdroj: Facebook/Jozef Banáš

Zdroj: hitky.sk

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Zlatica Puškárová prehovorila za všetkých Slovákov. Vláda vraj mení nariadenia zo dňa na deň

Premiér Igor Matovič je od začiatku svojho pôsobenia v neľahkej situácii. Na svoje kreslo predsedu vlády SR nastúpil na začiatku prvej vlny koronavírusu. Len pred párd ňami oznámil, že Slovensko sa aktuálne pasuje s druhou vlnou. Práve kvôli novým opatreniam, ktoré prijal krízový štáb, bol premiér hosťom v Mimoriadnej relácii TV Markíza. Reláciu moderovala ostrieľaná moderátorka – Zlatica Puškárová, ktorá sa počas relácie odhodlala prerušiť Matoviča aby mu venovala pravdivé a úprimné slová.

Igor Matovič bol do relácie pozvaný na to,

aby Slovákom vysvetlil podrobnosti ohľadom prijatých opatrení, zavedených v boji proti druhej, omnoho náročnejšej vlne koronavírusu na Slovensku. Nariadenia vstúpili do platnosti 1. októbra 2020.

Matovič však nemal dostatok času na prípavu aj z toho dôvodu, že prijaté opatrenia sa menili zo dňa na deň. Na mnoho otázok, ktoré dostal od moderátorky, jej odpovedal len tak, aby sa radšej obrátila na jeho kolegov – odborníkov. Matovič svoju dostatočnú nepripravenosť odôvodnil:

,,Priznám sa, nemal som dnes veľmi čas, mali sme dnes 50 bodov rokovania vlády, úplný rekord. Nepozeral som presne, ako Úrad verejného zdravotníctva napísal celé to opatrenie. Pán hygienik by bol asi lepší na túto otázkuPočas prvej vlny boli úplne zakázané hromadné združovania, ale nevyznám sa presne, či je hromadné podujatie to isté ako združovanie, a to by som teraz bol na tenkom ľade, takže neviem.

https://www.instagram.com/p/CFxP16zpB3H/

Puškárová na jeho slová ohľadom pripravovaných nariadení počas dušičiek reagovala: ,,No, snažíme sa, ale nie vždy je to pri vás, pán premiér, jednoduché, úprimne vám poviem. Pretože v pondelok ste hlásili niečo iné, v utorok zase niečo iné, dnes je všetko inak. Možno, keby ste sa poradili predtým, ako vystúpite pred verejnosťou aj s ľuďmi, ktorých sa to týka, športovci, cirkev….” 

Celý princíp zmeny opatrení z jedného dňa na druhý si však obhájil: ,,Keď ale hovoríte, že v pondelok niečo iné, teraz niečo iné, trošku je to zveličovanie, lebo podstata týchto opatrení je na 99 % rovnaká, detail sa mení. Chceli sme zabezpečiť spravodlivosť, keď na hokeji môže byť 50 športovcov, tak aby aj v divadle, keď tam sú dvaja herci, aby tam mohli mať 48 divákov, aby si jeden druhému nezávideli.”

https://www.instagram.com/p/CFwkbASFWkG/

zdroj:tvnoviny.sk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Aký má vplyv okolie dieťaťa na jeho budúcu osobnosť?

Prostredie dieťaťa formuje jeho osobnosť. Je preto potrebné vždy venovať pozornosť tomuto faktoru a jeho vplyvu. Ako je možné, že dieťa je vedľa svojej matky vrtošivé?

Ak spozorujete, že sa správanie vášho dieťaťa vo vašej prítomnosti výrazne zhoršuje, nemali by ste okamžite robiť paniku. Je vysoko pravdepodobné, že to nie je tým, že by vás nemalo rado, alebo že sa pri vás cíti nepríjemne. Verte tomu alebo nie, môže to byť presne naopak.

smiling woman carrying babyunsplash

Mnoho matiek v takýchto situáciách berie všetku vinu na seba. Začnú si vytvárať všetky možné komplexy o tom, že sú zlé matky. Toto je nesprávny prístup. Najmä ak viete, že robíte všetko správne. Ak svojmu dieťaťu prejavujete lásku, počúvate ho a venujete mu dostatočnú pozornosť, verte, že chyba nie je vo vás. Čo je teda vo veci?

Toto správanie je geneticky dedičné a možno to považovať za normu. Mnoho detí, keď sa pri nich objaví ich matka, sa začne správať tak, akoby boli  oveľa mladšie, než je ich skutočný vek. Začínajú mať neprimerané vrtochy, žiadajú, aby ste im pomohli aj v prípade, kedy to už dieťa dokázalo aj bez cudzej pomoci, dokonca chcú, aby ste ich vzali na ruky, hoci je všetko v poriadku. Mnoho odborníkov zaznamenáva toto správanie aj u mláďat niektorých zvierat.

woman and baby sitting on white sofaunsplash

Sú to práve najbližší ľudia, kde by sme sa mali cítiť príjemne a uvoľnene. Počas dňa sa v nás hromadí veľa negatívnych emócií a dokonca aj deti sa ich snažia zadržiavať, ak sú v spoločnosti neznámych ľudí. Pri matke sa dokážu uvoľniť, pretože ich nebude odsudzovať ani karhať. Dieťa sa jednoducho cíti  v bezpečí vedľa svojej matky.

Babičky často dovolia svojim vnúčatám viac, ako by mali, a tým podkopávajú autoritu ich rodičov.

Pre formovanie zdravej psychiky musí mať dieťa jednu autoritu. Osobu, ktorá ho bude viesť hneď v prvých rokoch, hovoriť, čo je správne a čo nie. Ak matka povie jednu vec a babka inú, potom sa dieťa len veľmi ťažko orientuje. Samozrejme, v takom prípade bude pred matkou vrtošivé.

Vynára sa otázka, čo robiť v situáciách, keď sa správanie dieťaťa vymkne spod kontroly. Po prvé, nereagujte na rozhorčenie ostatných. Po druhé, musíte dať dieťaťu čas na prispôsobenie sa a prestavenie na nové prostredie. Takýto proces je spočiatku vždy plný zmätkov. Po tretie, nezabudnite sa starať o svoje duševné zdravie, snažte sa chodiť pravidelne spať a relaxujte.

two toddler playing letter cubes

Zdroj: takposto.cc

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Posielajú jej správy s divnými požiadavkami: 193-centimetrová modelka chcela byť vždy vysoká

0

Ak sa chcete presadiť v modelingu, mnohokrát na to musíte mať aj výšku. U 32-ročnej Emerald je to však naopak. Sama meria 193 centimetrov a módnom priemysle ju odmietali hlavne kvôli tomu, že je “príliš vysoká”. Ona sa však nevzdala a pracovné príležitosti si hľadá sama a vedzte tomu, že našla dieru v trhu. Zo svojej výšky si nič nerobí aj keď na internete dostáva ohľadom svojej výšky rôzne správy.

No Title

No Description

 

Bola iná ako jej rovesníci

Keď Emerald vyrastala, vždy dúfala v to, že bude tak vysoká ako jej sestra, ktorá meria 190 centimetrov. Prestala tak piť kávu a kofeínové nápoje, ktoré údajne spomaľujú rast. Rovnako to bolo aj s fajčením čo však pre ňu nebol problém, keďže z ich rodiny nikto nefajčil. Jej sen sa tak podaril “či už je to vďaka genetike alebo vďaka mojím zásluhám, to neviem” vyjadrila sa Emerald. V deviatej triede si tak všimla, že rastie oveľa rýchlejšie ako jej rovesníci. Kvôli tomu začala namiesto opätkov nosiť topánky bez opätkov a pritom, keď sa s niekym rozprávala si radšej sadla. Spomína si aj na to, že na ročníkových fotkách sa musela vždy zohnúť (čo musí robiť aj teraz). 

No Title

No Description

 

No Title

No Description

 

No Title

No Description

 

 

Dar ale aj prekliatie

32-ročná Emerald Van Langen je z kanadského Toronta sa živí ako výživová poradkyňa a modelka. Pre dailymail.co.uk sa rozroprávala aj o tom s akými problémami týkajúcimi sa jej výšky sa stretáva. Čo sa týka oblečenia, je to teraz oveľa lepšie lebo si našla obchody a značky, ktoré predávajú dlhšie veci. “Keď som si kupovala svadobné šaty, musela mi krajčírka spustiť sukňu aby boli dlhšie,” spomína Emerald. Jednou z najhorších vecí zažila pri hľadaní vhodného bytu, majitelia tak mnohokrát klamú o výške stropov čo je pre Emerald značný problém. Ľudia na ulici na ňu pokrikujú a pýtajú sa koľko meria. Na internete tak dostáva mnoho správ, v ktorých ju neznámy ľudia žiadajú aby sa sfotila pri dverách či aby natočila nejaké šteklivé video. “Niekto mi raz napísal: “Vyštveral by som sa na teba aby som ťa mohol o*ukať,” priznáva modelka.

No Title

No Description

 

No Title

No Description

 

No Title

No Description

 

V modelingovom svete bola odpísaná

Čo sa týka jej modelingovej kariéry začala už v 16-tich rokoch, kedy chodila na špeciálne hodiny. Tam sa naučila aby chodila viac spriamene a tak pôsobila vznešenejšie. Keď však prišlo ku kastingov, paradoxne Emerald odmietli práve kvôli jej výške – bola totiž “príliš vysoká”. Spomína si aj na to, keď dostala ponuku no nakoniec zistili, že jej boky a dlhé nohy nesedia do konfekčných veľkostí zadávateľa zákazky. Po tomto zážitku tak na modeling zanevrela na pár rokov. No momentálne sa do sveta modelingu opäť dostala a páči sa jej to oveľa viac ako predtým. Jej jedinečná výška je pre ňu veľkou výhodou a to nie len v modelingu. “Mám viac miesta takže môžem viac jesť. No najdôležitejšie je to, že nepotrebujem žiadne stoličky ani rebrík,” dodala na margo svojej výšky.

No Title

No Description

 

No Title

No Description

No Title

No Description

 

Jej výška jej takpovediac spôsobila problémy aj pri hľadaní lásky, ktorú však aj našla. Priznáva, že niekedy to bolo naozaj ťažké no to ju vôbec nezastavilo. Aj keď by ste si mysleli, že práve nízky muži by sa v jej spoločnosti necítili dobre, Emerald však mala úplne iné zážitky. “Vyšší muži boli vždy nervóznejši kvôli tomu, že som vyššia než oni,” priznala. So svojim manželom, ktorý je približne o 13 centimetrov nižší, sú už spolu krásnych 11 rokov. Pred ním nemala veľa vzťahov no ak aj áno väčšinou to boli nižší muži. 

 

 

Zdroj: dailymail.co.uk

zdroj: dailymail.co.uk

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Vypočujte si duet Nely Pociskovej s jej nádhernou malou dcérkou Liankou

0

 

Nela Pocisková, talentovaná herečka a speváčka, ktorá je už pár rokov doma na materskej dovolenke, je aj napriek množstvu povinností s jej ratolesťami, aktívna na sociálnych sieťach. V roku 2016 sa jej narodil syn Hektor, ku ktorému sa o 2 roky neskôr pripojilo dievčatko, malá Lianka. Nela Pocisková tvorí už niekoľko rokov pár so 42 ročným Filipom Tůmom.  Práve Filip zverejnil video svojich dvoch krásnych dievčat, na ktorom je zachytený moment, kedy si spolu spievajú pieseň – Po nábreží koník beží. Po vypočutí ich krásneho duetu vám bude určite jasné, po kom zdedila talent malá Lianka.

Hrdá mladá mamička prezradila: ,,Nedávno sa ma pýtali, aké počúvam momentálne hity.. Veľmi ma to pobavilo. Nech sa páči, toto je jeden z nich. Nestihlo sa to zdokumentovať od začiatku, ale keby ste chceli vedieť, čo počúvam od rána do večera, tak je to toto.”

Video Unavailable

This video is unavailable.

Zdroj: hitky.sk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Hovorí sa, že cisársky rez je jednoduchá záležitosť. Mladá mamička podporila všetky ženy, ktoré čelili tomuto nepravdivému úsudku

Ženy a muži by si mali byť vedomí, že mladé mamičky si nie vždy môžu vybrať spôsob, akým budú rodiť. To isté platí aj v prípade cisárskeho rezu, ktorý si vyžaduje určité indikácie a je spojený s rôznymi rizikami.

No Title

No Description

Kedy je cisársky rez pre matky vhodnejšou alternatívou?

  1. Pôrod sa zastavil. Dokonca aj pri silných svalových kontrakciách je zatvorený kŕčok maternice rizikom spojeným so zadusením dieťaťa.
  2. Tep srdca dieťaťa. Ak sa lekár obáva o stav dieťaťa alebo ak je ohrozený jeho zdravotný stav, môže nariadiť cisársky rez.
  3. Umiestnenie plodu. Panvová alebo priečna poloha môže byť príčinou pôrodu cisárskym rezom.
  4. Nesprávna poloha placenty a pupočnej šnúry. Pupočná šnúra a placenta, umiestnené priamo v pôrodných cestách pred dieťaťom, môžu spôsobiť udusenie alebo zranenie.
  5. Omotanie pupočnej šnúry.
  6. Zdravotné problémy ženy počas prirodzeného pôrodu. Možné ochorenia srdca, obličiek, niektoré infekčné ochorenia matky.
  7. Anomálie vývoja plodu.
  8. Mechanické príčiny. Napríklad myómy alebo zlomeniny panvy s vychýlenými kosťami, jazvy na maternici po predchádzajúcom cisárskom reze s rizikom roztvorenia, úzka panva s veľkou hmotnosťou plodu môže viesť k poraneniam, vrátane hydrocefalu.

V niektorých prípadoch si samotné matky vyžiadajú cisársky rez, najmä ak sa jedná o ich prvý pôrod, alebo je nastávajúca matka znepokojená bezpečnosťou zákroku. Operatívny zákrok môže spôsobiť infekciu sliznice maternice a opakované operácie cisárskym rezom môžu spôsobiť prasknutie placenty a závažné krvácanie počas nasledujúceho pôrodu až do odstránenia maternice (hysterektómii).

Čím je cisársky rez nebezpečný pre dieťa?

  1. Problémy s dýchaním. U detí narodených plánovaným cisárskym rezom sa môže vyvinúť tachypnoe, dýchací problém, ktorý sa vyznačuje rýchlym dýchaním počas prvých niekoľkých dní po narodení.
  2. Narušenie mikroflóry plodu, pretože počas cisárskeho rezu dieťa neprechádza cez pôrodné cesty a nezískava potrebné ochranné látky, ktorú sú charakteristické pre prirodzený pôrod.
  3. Reakcia na anestéziu. Po operácii sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky akéhokoľvek druhu.

No Title

No Description

Nie všetky matky sú schopné po psychologickej stránke tolerovať cisársky rez, pretože si myslia, že ich organizmus jednoducho „zlyhal“. Jedna zo žien, ktorá si prešla podobnými skúsenosťami, prehovorila na Facebooku o tejto téme a jej slová si zaslúžia vašu pozornosť.

„Namiesto toho, aby ste menili plienky a starali sa o svoje dieťa, prvých pár dní po pôrode sa prechádzate po chodbách so sestričkou, ktorá vás drží za ruku a ťahá stojan s katétrom.

Ale viete čo?

Neprejavujem voči sebe žiadnu ľútosť.

Pretože keď sa na teba pozriem, vidím krásu.

Vidím jazvu, ktorá kričí „láska“.

Vidím bojovníčku, ktorá toho v mene lásky musela veľa prekonať.

Veď nie je materstvo práve o tom?

Prekonávanie výzvy za výzvou v mene lásky?

Pretože kto povedal, že láska je ľahká?

Láska prekonáva ťažkosti v mene lásky.

Je to na nezaplatenie.

Je to silné.

Je to odvážne.

Toto je obeť v mene lásky.

Toto je materstvo.

Takže, neváhajte ani na chvíľu.

Ste odvážne.

V niekoľkých prvých sekundách života vášho dieťaťa ste toho v mene lásky prekonali už mnoho.

Ste bojovníčka.

S krásnou jazvou!“

Messy Footprints by Kaleigh Christensen

Dear Fellow C-Section Mamas, I know. I get it. Sometimes when you think about the delivery of your child, you have all sorts of unwanted feelings fizzle up in your heart. Anxiety. Fear. Worry….

Nedovoľte, aby niekto podceňoval silu materstva, pretože najdôležitejšou vecou pre dieťa je láska a starostlivosť jeho matky.

 

zdroj:fabiosa.ru

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Freddie Mercury bol človek s veľkým srdcom. Potvrdil to aj Elton John vo svojej knihe!

Freddieho Mercuryho si všetci pamätáme ako rockovú legendu a hlavne pre jeho neuveriteľne úžasné vystúpenia s kapelou Queen. No tento výstredný spevák odišiel do speváckeho neba priskoro v roku 1991. Spevák tak dlhé roky bojoval s AIDS a osudným mu bola bronchopneumónia (zápal pľúc a priedušiek), ktorá tak skomplikovala priebeh tejto vážnej choroby.

Vo svojej knihe Love is the Cure: On Life, Loss, and the End of AIDS, si na Freddieho posledné dni zaspomínal jeho kamarát Elton John.

 

Príbeh z knihy Eltona Johna iba ukazuje to aké mal Freddie Mercury veľké srdce. Aj počas jeho posledných dní myslel viac na druhých ako sám na seba…

No Title

No Description

 

Nedal to na sebe vedieť

Freddie verejne neoznámil, že má AIDS až do dňa pred jeho smrťou v roku 1991. Aj napriek tomu, že na pódiu bol výstredný – proste delová strela ako Bowie a Jagger – no mimo pódia bol skôr veľmi tichý. No Freddie mi o tom, že má AIDS povedal deň po tom ako mu ho diagnostikovali v roku 1987. Šokovalo ma to. Videl som čo táto choroba spôsobila mnohým mojim priateľom. Presne som vedel čo to spraví s Freddiem. Vedel to aj on.

Vedel, že ho čaká smrť, bolestivá smrť. No aj napriek tomu bol Freddie nesmierne odvážny. Stále sa objavoval na verejnosti, stále vystupoval so skupinou Queen, stále vtipkoval a stále bol neuveriteľne a nesmierne štedrý človek akým vždy býval.

No Title

No Description

No Title

No Description

 

Keď sa koncom 80. rokov a začiatkom 90. rokov 20. storočia jeho stav zhoršoval, bolo to pre mňa až príliš na to aby som to zvládol. Zlomilo mi srdce vidieť toto svetlo sveta, ktoré ničí AIDS. Na konci už bolo jeho telo pokryté Kaposiho sarkómami. Bol už takmer nevidiaci. Bol tak slabý, že už nedokázal ani stáť.

No Title

No Description

 

Posledný dar

Vo všetkej úcte mal Freddie svoje posledné dni stráviť tým aby sa staral o svoje vlastné pohodlie. No on taký proste nebol. On naozaj žil pre druhých. Freddie odišiel z tohto sveta 24. novembra 1991 a týždne po jeho pohrebe som stále smútil. Na Prvý sviatok Vianočný som zistil, že mi v poslednej vôli niečo Freddie nezištne zanechal. Bol som úplne skľúčený, keď sa zrazu objavil kamarát pred mojimi dverami a podal mi niečo zabalené v látke. Otvoril som si to a bola tam maľba od jedného z mojich najobľúbenejších umelcov, bol od britského maliara Henryho Scotta Tuke. Freddie mi tam nechal aj odkaz. Ešte dávno sme si pre seba navzájom vymysleli prezývky, také naše alter egá. Ja som bol Sharon a on bol Melina. Na odkaze sa písalo “Milá Sharon, myslela som si, že sa ti to bude páčiť. Z láskou, Melina. Veselé Vianoce.”

No Title

No Description

 

Mal som 44 rokov a ovládol ma plač a plakal som ako malé dieťa. Bol to úžasný muž, ktorý umieral dôsledkom ochorenia AIDS a počas jeho posledných dní sa mu akosi podarilo nájsť úžasný vianočný darček pre mňa. Síce bol tento moment smutný no často je to ten moment, na ktorý si spomeniem keď na Freddieho spomínam, pretože to zachytáva aký mal ten muž charakter. Aj po jeho smrti mi to vždy pripomína to čo ho robilo tak výnimočným.

No Title

No Description

zdroj: boredpanda.com 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

OSN tvrdí, že svet zlyhal vo všetkých cieľoch stanovených na záchranu planéty

Organizácia Spojených národov uviedla, že svet nedokázal splniť 20 cieľov v oblasti záchrany Zeme, ktoré si stanovil pred 10 rokmi. Stodeväťdesiatšesť krajín súhlasilo s cieľmi biodiverzity v Aichi, ktoré stanovili desaťročný plán na zachovanie biodiverzity na svete, podporu udržateľnosti a ochranu ekosystémov.

Ciele boli rozdelené do piatich stratégií od A – E:

  • A – riešenie základných príčin straty biodiverzity začlenením biodiverzity do každej spoločnosti,
  • B – zníženie priamych tlakov na biodiverzitu a podporu udržateľnosti,
  • C – zlepšenie stavu biodiverzity zabezpečením ekosystémov, druhov a genetickej diverzity,
  • D – zvýšenie výhod pre biodiverzitu a ekosystémové služby,
  • E – zlepšenie implementácie prostredníctvom participatívneho plánovania, riadenia znalostí a budovania kapacít.

Climate changeZdroj: Pexels

Desať rokov od stanovenia cieľov sa dosiahlo len malé zlepšenie, pričom iba 6 z 20 cieľov bolo splnených aspoň čiastočne. Každý cieľ bol stanovený do roku 2020.

Šesť čiastočne splnených cieľov je:

prevencia inváznych druhov, ochrana chránených oblastí, prístup ku geneticky upraveným zdrojom a ich zdieľanie, stratégie a akčné plány v oblasti biodiverzity, zdieľanie informácií a mobilizácia zdrojov. Po dosiahnutí stanoveného termínu, bola vytvorená správa Globálneho výhľadu na biodiverzitu, ktorá bola uverejnená 15. septembra.

Aj keď pozitívom je, že sme určitý pokrok predsa len dosiahli, celková situácia sa žiaľ zhoršila. Jednou z osobitných obáv uvedených v správe je hrozba rozmanitosti sladkých vôd. Generálny tajomník OSN, António Guterres, v správe uviedol:

,,Počas sledovanej dekády, krajiny pracovali na riešení mnohých príčin straty biodiverzity. Toto úsilie však nebolo dostatočné na splnenie väčšiny cieľov v oblasti biodiverzity stanovených v roku 2010. Potrebné sú oveľa väčšie ambície.“

Pokračoval, že v správe navrhol nový plán s názvom Vízia biodiverzity do roku 2050 v nádeji, že sa ciele tohto plánu dosiahnu v nasledujúcich 40 rokoch.

Guterres pokračoval: ,,Keď sa dostaneme z dopadov aktuánej pandémie, máme bezprecedentnú príležitosť začleniť prechody načrtnuté v tomto výhľade, aby sme nasmerovali svet správnym smerom na ceste k dosiahnutiu vízie biodiverzity do roku 2050. 

Súčasťou tohto nového programu musí byť koordinovanejšie riešenie dvojitých globálnych výziev v oblasti zmeny podnebia a straty biodiverzity s tým, že zmena podnebia môže podkopať všetko úsilie o zachovanie a udržateľné riadenie.“

climate changeZdroj: Pexels

Inger Andersen, námestníčka generálneho tajomníka OSN a výkonná riaditeľka Programu OSN pre životné prostredie, dodala: „Vieme, čo je potrebné urobiť, aby to fungovalo a ako môžeme dosiahnuť dobré výsledky. Ak budeme stavať na tom, čo sa už dosiahlo a ak položíme biodiverzitu do centra všetkých politík a rozhodnutí, vrátane balíkov obnovy po COVID-19, môžeme zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre naše spoločnosti a planétu.“

Zdroj: unilad.co.uk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Bola jednou z najťažších žien na svete. Podarilo sa jej schudnúť viac ako 200 kil no život jej nadelil silnú ranu!

0

Ak pravidelne sledujete televíznu stanicu TLC, určite poznáte program “Môj 300-kilový život”. Tento formát je podobný Extrémnym premenám no v tejto šou nedozerá na obéznych ľudí tréner ale chirurg Dr. Nowzaradan. Ten sa najmä špecializuje na gastrický bajpas (chirurgické zmenšenie žalúdka). V dnešnom článku sa tak niečo dozviete o strastiplnej ceste za nižšou váhou Američanky Charity Pierce. Tá na začiatku vážila takmer 360 kíl no podarilo sa jej úspešne schudnúť.

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

 

Jedna rana za druhou

V šou “Môj 300-kilový život” sa objavila v roku 2015, keď vážila približne 353 kíl. Po tom čo ju Dr. Nowzaradan poslal do nemocnice, schudla pomocou reštrikčnej diéty 45 kíl. Až vtedy bola vhodnou adeptkou na gastrický bajpas.

No krátko po operácii dal Charity život tvrdú ranu. Dozvedela sa, že jej mama zomrela no kvôli vykonanej operácii sa nemohla zúčastniť jej pohrebu. Ako keby toho nebolo dosť, Charityna dcéra Charly začala rapídne priberať na váhe v dôsledku častých hospitalizácii svojej matky, s ktorými sa nevedela vyrovnať. Ďalšia rana prišla aj od Charityného snúbenca Tonyho, ktorý ju podviedol z jej sestrou Dusty. 

Charityna dcéra Charly

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

Log into Facebook

Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.

 

No aj po týchto ranách sa Charity a Charly navzájom v chudnutí podporovali a nakoniec boli obe odporučené na operáciu na odstránenie prebytočnej kože. Okrem iného počas operácie odstránili Charity aj 9-kilový nádor. Ďalším krokom vedľa bolo aj to, že sa Charity predávkovala liekmi proti bolesti a tak jej Dr. Nowzaradan oznámil, že z operáciami už skončila. Charity však bola odhodlaná a spolu z dcérou Charly tak naďalej chudli spoločne.

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

Koľko schudla?

Keď sa objavili vo voľnom pokračovaní pôvodnej šou, Charity tak dokopy schudla vyše 232 kíl a vážila okolo 120 kíl, jej dcéra Charly schudla 43 kíl a vážila 133 kíl. Dr. Nowzaradana tak požiadali o ďalšiu operáciu na odstránenie prebytočnej kože no tú im sľúbil až keď budú vážiť menej ako 90 kíl. No skôr či neskôr sa vzťah medzi Charity a Charley zmenil. C

harity mala problémy z alkoholom a jej dcéra sa od nej odsťahovala aby problémy jej matky nemali vplyv na jej cestu za nižšou váhou. Od vysielania tejto šou mala Charity množstvo zdravotných problémov.

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

 

Ako sa má teraz?

Charity v marci tohto roku na svojom Facebooku priznala, že jej diagnostikovali rakovinu obličiek a to ešte v decembri minulého roku. “Informácia pre všetkých…Počas Vianoc som zistila, že mám rakovinu obličiek. Úplne ma to položilo pretože moja mama zomrela na dôsledky rakoviny mozgu. Takže ešte od Vianoc pociťuje obrovskú úzkosť a zažívam často panické ataky. Po mnohých testov a milión návštevách u doktora zistili, že rakovina sa nachádza iba v mojej obličke. Ďalším krokom bolo tak odstránenie obličky čím skôr kým sa to môže rozšíriť do ostatných orgánov. Takže 2. marca mi obličku odstránili. Teraz sa zotavujem doma. Dúfam, že budúcnosť pre mňa chystá niečo pozitívne,” opísala svoj príbeh Charity. 

Log into Facebook

Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.

zdroj:distrctif.com

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Ako vyzerajú zvieratká pred pôrodom? Takto ste ich určite ešte nevideli

0

Tehotenstvo… nádherný čas každej bytosti. Niektoré bytosti musia vydržať omnoho dlhšie než iné.  Napríklad čierna alpská salamandra nosí svojho potomka 2 až 3 roky.

Zozbierali sme pre vás obrázky 20 zvierat tak, ako ste ich doteraz ešte nevideli. S guľatým bruškom a tesne pred pôrodom.

1. Americký jeleň sa brodí snehom s mláďaťom v brušku.

2. Nie, včera nezjedol príliš veľa červíkov.

3. Čo vy viete o postave v tvare hrušky…

4. Godzilla čoskoro príde na svet…

5. Vidíte ten ostnatý drôt? Nepribližujte sa. Som tehotná!

6. Toto mláďa bude rozhodne „pri zemi“.

7. Chlapci, počul som, že Švédi chodia tiež na materskú!

8. Malé roztomilé prasiatka…ale malými by ste ich nenazvali, keby ste boli na mojom mieste.

9. Je to moje 5. tehotenstvo. Nič ma už neprekvapí.

10. V bruchu má celú porciu “ratatouille”.

11. Za to môžu plyny!

12. Bambi? Si to ty?

13. Keď sa hrdíš svojim tehotenským bruškom…

14. Čo ak ježkove mladé už majú pichliače?

15. Keby som mohla, tak spím aj v stoji.

16. Čo čumíš? Mám iba veľa pierok. OK, tak nie…

17. Vstávaj ty lenivý drobec! Tvoj brat je čoskoro na svete.

18. Drahá, to brucho je obrovské!

19. Nakresli ma ako jedno z tvojich francúzskych dievčat…

20. Nikdy som nevidela tehotného mravca…

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Poľská cirkev na tému LGBT+: Plánujú otvoriť centrá, kde by sa terapiou navrátili k prirodzenej sexuálnej orientácii

0

Situácia v Poľsku s ohľadom na LGBT+ komunitu nie je veľmi priaznivá. Už počas predvolebných kampaní bola šírená nenávisť voči členom tejto komunity. Okrem politikov sa k tejto téme stavia negatívne aj cirkev, ktorá počas plenárneho stretnutia prišla k rôznym záverom. Stredobodom stretnutia bol 27-stranový dokument týkajúci sa práve LGBT+ komunity a ich práv.

Vyzývajú k rešpektovaniu práv komunity, ale…

“Požiadavka rešpektovania všetkých ľudí, zároveň aj ľudí, ktorí sa stotožňujú s LGBT+, je úplne správna a demokratický štát, kde vládne zákon by mal zabezpečiť, že žiadne základné práva týchto ľudí sa porušia. Akýkoľvek prejav fyzického či slovného násilia, akékoľvek formy chuligánskeho správania a agresivity voči LGBT+ komunite sú neakceptovateľné,” zaznelo na Poľskej biskupskej konferencii. No na druhej strane tento výrok nezahŕňa základné práva, ktoré sú proti prírode (napr. adopcie inak orientovanými pármi či vzťahy medzi rovnakým pohlavím).

Musia rešpektovať aj ostatných

Cirkev odsudzuje aj to ak sa niekto sám rozhodne pre zmenu pohlavia bez toho aby to zodpovedalo anatómii tela a génom. Preto veria, že by sa mali robiť rozdiely medzi biologickým rodom a “pohlavím kultúry”. Okrem iného sa dáva komunite LGBT+ povinnosť za rešpektovanie ich práv, “rešpektovať aj práva ostatných členov spoločnosti”. Jedná sa tak hlavne o ich náboženské cítenie, morálne zásady či zásady verejného poriadku. Odkazujú tak na protesty LGBT+ komunity v Poľsku, kde napríklad aj na sochu Krista zavesili dúhovú vlajku.

Facebook

No Description

 

Nie je to duševná choroba

Najkontroverznejšou časťou stretnutia je jednoznačne iniciatíva zavedenia “konverznej terapie”. Členom LGBT+ komunity by tak mali “pomôcť prinavrátiť sexuálne zdravie a prirodzenú sexuálnu orientáciu”. Tieto centrá či kliniky by im tak mali pomôcť uvedomiť si, že ich sexuálna orientácia je “symptómom ich zranenej osobnosti na mnohých úrovniach”. Neheterosexuálne orientácie už nie sú však za posledné dekády špecifikované ako duševné choroby. V roku 1990 to potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

 

Women With Arms Raised and Holding Hands

Zdroj: pexels.com

 

Vo svete odsudzovaná praktika

Tento nápad tak odsudzuje mnoho krajín, kde sú takéto praktiky dokonca zakázané. Začiatkom tohto roku zakázalo Nemecko vykonávanie “konverzných terapií” na neplnoletných a taktiež aj ich propagáciu. V Ekvádore sú “konverzné terapie” klasifikované ako forma mučenia, kde za ich praktizovanie môžete dostať až 10 rokov väzenia. V roku 2017 Anglikánska cirkev požiadala vládu aby tieto praktiky zakázalo, keďže to považujú za “teologicky neseriózne týranie”. Hovorca biskupského úradu však prizvukuje, že sa bude jednať o centrá, kde ľudia prídu dobrovoľne.

 

Man Covering Face With His Hands

Zdroj: pexels.com

 

Spôsobí im to iba psychickú a fyzickú ujmu

Na druhej strane Otec Jacek Prusak, ktorý je akademický psychológ a rekto Jezuitskej univerzity v Krakove, však rozhodnutie biskupského úradu odsudzuje. Pre TVN24 povedal: “Berú Bibliu ako knihu psychológie a ako ústavu pre všetkých Poliakov a to sa diať nemôže.” Téme “konverzných terapií” sa venuje aj Victor Madrigal-Borloz, ktorý je nezávislým expertom pre sexuálnu orientáciu a pohlavnú identitu Spojených národov. “Praktiky konverznej terapie sa spoliehajú na nepravdivé lekárske predstavy, že členovia LGBT+ komunity sú chorí a ich sexuálna orientácia alebo pohlavná identita môže a mala by byť zmenená. Spôsobujú vážnu bolesť a utrpenie čo má za následok dlhodobú psychologickú a fyzickú ujmu,” napísal na svoj Twitter.

 

zdroj: notesfrompoland.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najbohatšie 1% ľudí na svete spôsobuje až dvojnásobné emisie CO2

Zarážajúca správa odhalila, že 1% najbohatších ľudí na svete je zodpovedných za dvakrát viac znečistenia uhlíkom ako najchudobnejšia polovica svetovej populácie.

Správa sa zameriava na emisie zo spotreby z rôznych príjmových skupín v rokoch 1990 až 2015. Počas tohto kritického obdobia, ľudia zdvojnásobili množstvo oxidu uhličitého nachádzajúceho sa v zemskej atmosfére.

Najbohatších 10% predstavovalo viac ako polovicu 52% emisií,

ktoré sa časom pridali do atmosféry, pričom najbohatšie 1% bolo zodpovedných za 15%. To predstavuje viac ako celú populáciu občanov EÚ.

Zistilo sa tiež, že je to dvakrát toľko ako obyvateľov najchudobnejšej polovice 7%. V rokoch 1990 až 2015 vyhodila skupina najbohatších ľudí – 10%, jednu tretinu zostávajúceho globálneho rozpočtu na uhlík, a to 1,5 ° C, pričom najchudobnejšia polovica predstavovala iba 4%.

Rozpočet na uhlík sa vzťahuje na množstvo oxidu uhličitého, ktoré sa môže pridať do atmosféry bez toho, aby to viedlo k zvýšeniu globálnych teplôt nad hranicu 1,5 ° C, v súlade s cieľmi stanovenými vládami v Parížskej dohode.

Táto nová správa agentúry Oxfam s názvom Konfrontácia nerovnosti uhlíka vychádza z výskumu uskutočneného v Štokholmskom environmentálnom inštitúte.

Teraz vychádza v čase, keď sa svetoví lídri pripravujú na stretnutie na Valnom zhromaždení OSN s cieľom diskutovať o rôznych globálnych výzvach, ktorým v súčasnosti ľudstvo čelí.Vedúci klimatickej politiky v Oxfame Tim Gore, ktorý správu napísal uviedol:

Nadmerná spotreba bohatej menšiny podporuje klimatickú krízu, avšak za to platia chudobné komunity a mladí ľudia.

Takáto extrémna uhlíková nerovnosť je priamym dôsledkom desaťročí dlhej snahy našich vlád o hrubo nerovný a uhlíkovo intenzívny hospodársky rast.

Predpokladá sa, že uhlíkové emisie pravdepodobne zaznamenajú rýchle oživenie, akonáhle sa uľahčí blokovanie spojené s koronavírusmi, pričom náš zostávajúci uhlíkový rozpočet na 1,5 ° C by mal byť „úplne vyčerpaný“ do roku 2030, ak by takáto významná nerovnosť uhlíka zostala nekontrolovaná.

Aj keby sa všetky ostatné emisie znížili na nulu,

rovnosť preukázaná v tejto správe je taká extrémna, že skupina najbohatších 10% by mohla do roku 2033 úplne vyčerpať uhlíkový rozpočet.Gore vysvetlil:

Jednoduché reštartovanie našich zastaraných, nespravodlivých a znečisťujúcich ekonomík už nie je uskutočniteľnou možnosťou. Vlády musia využiť túto príležitosť na pretvorenie našich ekonomík a vybudovanie lepšieho zajtrajška pre nás všetkých.

Vlády musia obmedziť emisie bohatých prostredníctvom daní a zákazov luxusného uhlíka, ako sú SUV, a častých letov. Príjmy by sa mali investovať do verejných služieb a nízkouhlíkových odvetví, aby sa vytvorili pracovné miesta a pomohlo sa s ukončením chudoby.

Táto správa odhaduje, že emisie na 10 najbohatších ľudí na Zemi by museli byť do roku 2030 približne 10-krát nižšie, aby mohla byť naša planéta na ceste iba za 1,5 ° globálneho otepľovania. To by sa rovnalo zníženiu globálnych ročných emisií o jednu tretinu.

Aj keby sa emisie skupiny najbohatších 10% ľudí, na obyvateľa znížili na priemer EÚ, ročné emisie by klesli o viac ako štvrtinu.

Zdroj: www.unilad.co.uk

Zdroj foto: www.unilad.co.uk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Vedci potvrdili, že ochranné štíty na tvár sú takmer 100% neúčinné. Musíte mať nasadené aj rúško

0

Riken, japonské, vládou podporované výskumné stredisko v Kobe, uskutočnilo štúdiu o šírení koronavírusu pomocou Fugaku, najrýchlejšieho superpočítača na svete. Výsledky preukázali, že takmer 100% vzdušných kvapôčok, menších ako 5 mikrometrov, preniklo touto ochrannou pomôckou aj napriek jej vysokej kvalite.

Simulácia pomocou Fugaku, najrýchlejšieho superpočítača na svete preukázala, 100% vzdušných kvapôčok, menších ako 5 mikrometrov, preniklo touto ochrannou pomôckou aj napriek jej vysokej kvalite.

Zdroj: Florida Atlantic University

Asi polovica väčších kvapôčok s rozmermi približne 50 mikrometrov si taktiež skôr či neskôr pod štít našla cestu.

Zdroj: Florida Atlantic University

Florida Atlantic University vysvetlila výsledné čísla vizuálne, skvelým a komplexným videom.

Makoto Tsubokura, vedúci výpočtového tímu v Rikene, uviedol, že simulácia kombinovala prúdenie vzduchu s reprodukciou desiatok tisíc kvapiek rôznych veľkostí, od menej ako 1 mikrometra do niekoľkých stoviek mikrometrov. Tsubokura tak ľudí varuje o nedostatočnej ochrane pri nosení plastových tvárových štítov.
,,Podľa výsledkov simulácie je bohužiaľ účinnosť ochranných štítov na tvár pri prevencii šírenia kvapôčok z úst infikovanej osoby v porovnaní s maskami veľmi obmedzená,“ uviedol Tsubokura pre The Guardian.

Zdroj: Florida Atlantic University

Zdroj: Florida Atlantic University

Zdroj: Florida Atlantic University

,,Platí to najmä pre malé kvapôčky menšie ako 20 mikrometrov,“ uviedol Tsubokura a vysvetlil, že všetky oveľa menšie aerosólové častice unikajú cez medzeru medzi tvárou a štítom.

,,Zároveň to platí aj pre kvapky väčšie ako 50 mikrometrov.“
Výskumná spoločnosť, ktorá investovala do výskumu viac ako 1,2 miliardy dolárov, môže vykonať viac ako 415 kvadriliónov výpočtov za sekundu. Výskum taktiež potvrdil, že ochranné masky na tvár vyrobené z netkanej textílie blokujú šírenie COVID-19 oveľa účinnejšie ako tie vyrobené z bavlny a polyesteru.

Ochranné štíty na tvár sa však dajú nosiť aj bezpečne, ako ich nosí napríklad tento muž

 

Zdroj: boredpanda.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Čím častejšie bude vaše dieťa chodiť naboso, tým lepšie. Topánky robia jednu zlú vec

0

Od chvíle, kedy sa deti začínajú učiť chodiť, ich rodičia nepustia von bez toho, aby im obuli na nohy topánky. Hoci je to úplne logické a pochopiteľné, štúdia ukázala, že chôdza naboso je pre rozvoj detí skutočne dôležitá. A nielen pre deti, ale aj pre dospelých!

V prvých rokoch života dieťaťa sa naplno rozvíja  jeho zmyslový systém, čo umožňuje mozgu učiť sa, adaptovať sa a rásť. Tento systém je zabezpečený našimi piatimi zmyslami – dotykom, zrakom, sluchom, vôňou a chuťou. Avšak dotyk je trochu nedocenený.

Chiropraktik Casey Flogal, člen Medzinárodnej asociácie pediatrov, tvrdí, že dva senzorické systémy, najmä proprioceptívny a vestibulárny, sú často ignorované aj napriek tomu, že sú mimoriadne dôležité. Častejšia chôdza naboso pomáha zlepšovať vývoj týchto systémov a zlepšovať funkcie mozgu.

Propriocepcia je termín pre schopnosť porozumieť pohybu a polohe ľudského tela. Receptory v kĺboch, svaloch a iných tkanivách pracujú spoločne a vysielajú signály do mozgu. Vestibulárny systém je na druhej strane zodpovedný za zmenu rovnováhy a koordináciu v priestore. Ním sa napríklad určuje ťažisko a poloha človeka.

Aby sa tieto systémy vyvíjali čo najlepšie, je potrebné im „poskytovať“ senzorické vstupy. Inými slovami, nenechávajte deti chodiť len v topánkach, pretože chôdza naboso poskytuje senzorický vstup do týchto spomínaných systémov, vďaka čomu následne putuje do mozgu. Lekár hovorí, že nohy sú na to ideálne, pretože sú vybavené silnými neurologickými prepojeniami a množstvom senzorických buniek.

Topánky zabraňujú v rozosielaní tejto hmatovej spätnej väzby do tela.

Pretože senzory jednoducho nie sú ničím stimulované. A to všetko preto, lebo sa obávame, že si deti zrania nohy alebo sa nakazia nejakou chorobou, aj keď pravdepodobnosť je v skutočnosti dosť nízka.

Podľa lekára, schopnosť chodiť naboso, vedie k zlepšeniu neuromuskulárnej sily, a taktiež významne zlepšuje rovnováhu, koordináciu a schopnosti priestorovej orientácie. Stimulácia nôh vedie k vyššiemu rozvoju mozgového centra.

 

„Je zrejmé, že keď sa naše deti hrajú v chladných podmienkach, chceme ich chrániť a držať v teple, no ak je vonku príjemné letné počasie, mäkká tráva, piesok či kamienky, nechajme ich, aby si vyskúšali chôdzu naboso! Výsledkom je, že im poskytnete vynikajúcu platformu pre rozvoj vyššieho mozgového centra, zodpovedného za emocionálnu kontrolu, riešenie problémov, jazyk, sociálne zručnosti a sebavedomie,“ napísal lekár vo svojom článku.

Tieto dva zmyslové systémy a nové nervové spojenia sa môžu rozvíjať bez ohľadu na váš vek. Inými slovami, ak máte problémy s orientáciou a rovnováhou – občas vám môže pomôcť aj chôdza naboso.

„Kedy ste si naposledy vyzuli topánky a chodili len tak naboso po piesku, tráve alebo mláke? Urobte to spolu s vašimi deťmi! Je to úžasné – nielen že si vytvoríte bližší vzťah so Zemou, ale aj chôdza naboso vás môže vziať späť do detstva, kde môžete znovu spoznávať svet ako nové a vzrušujúce miesto … rovnako ako vaše deti.

Stručne povedané, nebojte sa vyzuť!

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Košickí hasiči potrebovali posunúť auto pod stromom. Ich nápad si získal veľa ľudí

0

Nasledujúca fotka sa objavila v skupine   Dopravný servis KE a pochádza od košického hasiča Romana.  Pravdepodobne po výdatnej búrke došlo k nalomeniu konára a musel byť bezpečne odstránený, aby sa nikomu nič nestalo. Pod stromom ale stálo auto a museli ho posunúť.

V takých situáciách ide o sekundy a hľadať majiteľa by tak nemalo zmysel. Hasiči prišli so super nápadom, ako auto bezpečne premiestniť. Šikovne ho upevnili na kolieska a odtlačili do bezpečnej vzdialenosti. Roman – hasič sa o túto fotku „záchrany malého autička“ podelil v skupine a okamžite si získala stovky lajkov od ľudí 🙂 Chválili ich za super trik aj za milé upozornenie na sociálnej sieti. Páči sa vám taký nápad?

 

A takto vyzerá zlepšovák na presun vozidiel, ak nie je v blízkosti ich majiteľ

zdroj: doprava.ke.ks

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

S ubúdajúcimi kilami rastie sebavedomie: Stano chudol podľa cieľov no trénerovi sa nepáčilo TOTO!

0

Stano Zeman, 34-ročný manažér mliekarne, vážil na začiatku premeny neuveriteľných 188 kíl. Napriek tomu, že nepociťoval žiadne zdravotné problémy, lekárka ho vyviedla z omylu a oznámila mu hneď niekoľko závažných diagnóz.

Ako sám prehlásil, že tučných ľudí nemá rád lebo vie, že takto sa iba zabíjajú. No na druhej strane nemal sám odvahu sa do šou prihlásiť a tak to za neho urobila jeho sestra. 

No Title

No Description

 

Vlk samotár

Tréner Maroš Molnár opäť pomohol ďalšiemu človeku schudnúť. Stana tak od začiatku podporoval no nepozdával sa mu jeho samotársky život.

Stano však tvrdil, že kamarátov má no od začiatku premeny sa s nimi už toľko nestretáva. Keď prišla na rad téma vzťahy, Stano sa priznal, že ženy si ho všímajú no on si ich nechce pripustiť k telu.

Keď sa mu s chudnutím darilo čím ďalej tým viac, keďže vždy schudol kilá nad rámec cieľa, pociťoval to, že by mal šancu aj na vážnejší vzťah. Sám však priznal, že popri práci a cvičení mu na to nezostáva až tak veľa času.

No Title

No Description

Zopár prešľapov

Neskôr, keď už Stano schudol značnú časť svojej váhy si Maroš začal všímať, že nevenuje cvičeniu tak ako by mal. Tréner Maroš ho tak konfrontuje s tým, že by mal viac makať a nie rozptyľovať a baliť ženy v posilňovni. Ďalšia kríza nastala počas Vianoc, keď sa Stano verejne priznal, že počas sviatkov trochu poľavil.

Maroš mu tak jeho vysoké ego skritizoval a prizvukoval, že tak ako “ľahko” schudol kilá dole, tak ľahko ich môže nabrať naspäť. Stano si tak vstúpil do svedomia a zmenil svoj prístup k celému procesu.

Neuveriteľná zmena

Keď nastal čas galavečera, na Stana okrem trénera nedočkavo čakala Stanova mama a sestra. Po príchode Stana im všetkým vybil dych a neverili vlastným očiam.

Po vážení sa zistilo, že sa schudol neuveriteľných 92 kíl! To mu otvorilo bránu k milovanému športu, lyžovaniu, z ktorého zručnosti si mohol oprášiť vďaka Marošovi ešte počas premeny. Okrem iného mu nové telo dodalo viac sebavedomia a nebráni sa vážnemu vzťahu. V závere časti tak poďakoval mame a sestre, keďže aj ony pri ňom počas celej premeny stáli a držali mu palce.

No Title

No Description

zdroj: extremnepremeny.markiza.sk.extremnepremeny.markiza.skextremnepremeny.markiza.sk 

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Verified by MonsterInsights