štvrtok, 25 júna, 2026
Úvod Blog Strana 470

Vedci potvrdili, že ochranné štíty na tvár sú takmer 100% neúčinné. Musíte mať nasadené aj rúško

0

Riken, japonské, vládou podporované výskumné stredisko v Kobe, uskutočnilo štúdiu o šírení koronavírusu pomocou Fugaku, najrýchlejšieho superpočítača na svete. Výsledky preukázali, že takmer 100% vzdušných kvapôčok, menších ako 5 mikrometrov, preniklo touto ochrannou pomôckou aj napriek jej vysokej kvalite.

Simulácia pomocou Fugaku, najrýchlejšieho superpočítača na svete preukázala, 100% vzdušných kvapôčok, menších ako 5 mikrometrov, preniklo touto ochrannou pomôckou aj napriek jej vysokej kvalite.

Zdroj: Florida Atlantic University

Asi polovica väčších kvapôčok s rozmermi približne 50 mikrometrov si taktiež skôr či neskôr pod štít našla cestu.

Zdroj: Florida Atlantic University

Florida Atlantic University vysvetlila výsledné čísla vizuálne, skvelým a komplexným videom.

Makoto Tsubokura, vedúci výpočtového tímu v Rikene, uviedol, že simulácia kombinovala prúdenie vzduchu s reprodukciou desiatok tisíc kvapiek rôznych veľkostí, od menej ako 1 mikrometra do niekoľkých stoviek mikrometrov. Tsubokura tak ľudí varuje o nedostatočnej ochrane pri nosení plastových tvárových štítov.
,,Podľa výsledkov simulácie je bohužiaľ účinnosť ochranných štítov na tvár pri prevencii šírenia kvapôčok z úst infikovanej osoby v porovnaní s maskami veľmi obmedzená,“ uviedol Tsubokura pre The Guardian.

Zdroj: Florida Atlantic University

Zdroj: Florida Atlantic University

Zdroj: Florida Atlantic University

,,Platí to najmä pre malé kvapôčky menšie ako 20 mikrometrov,“ uviedol Tsubokura a vysvetlil, že všetky oveľa menšie aerosólové častice unikajú cez medzeru medzi tvárou a štítom.

,,Zároveň to platí aj pre kvapky väčšie ako 50 mikrometrov.“
Výskumná spoločnosť, ktorá investovala do výskumu viac ako 1,2 miliardy dolárov, môže vykonať viac ako 415 kvadriliónov výpočtov za sekundu. Výskum taktiež potvrdil, že ochranné masky na tvár vyrobené z netkanej textílie blokujú šírenie COVID-19 oveľa účinnejšie ako tie vyrobené z bavlny a polyesteru.

Ochranné štíty na tvár sa však dajú nosiť aj bezpečne, ako ich nosí napríklad tento muž

 

Zdroj: boredpanda.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Čím častejšie bude vaše dieťa chodiť naboso, tým lepšie. Topánky robia jednu zlú vec

0

Od chvíle, kedy sa deti začínajú učiť chodiť, ich rodičia nepustia von bez toho, aby im obuli na nohy topánky. Hoci je to úplne logické a pochopiteľné, štúdia ukázala, že chôdza naboso je pre rozvoj detí skutočne dôležitá. A nielen pre deti, ale aj pre dospelých!

V prvých rokoch života dieťaťa sa naplno rozvíja  jeho zmyslový systém, čo umožňuje mozgu učiť sa, adaptovať sa a rásť. Tento systém je zabezpečený našimi piatimi zmyslami – dotykom, zrakom, sluchom, vôňou a chuťou. Avšak dotyk je trochu nedocenený.

Chiropraktik Casey Flogal, člen Medzinárodnej asociácie pediatrov, tvrdí, že dva senzorické systémy, najmä proprioceptívny a vestibulárny, sú často ignorované aj napriek tomu, že sú mimoriadne dôležité. Častejšia chôdza naboso pomáha zlepšovať vývoj týchto systémov a zlepšovať funkcie mozgu.

Propriocepcia je termín pre schopnosť porozumieť pohybu a polohe ľudského tela. Receptory v kĺboch, svaloch a iných tkanivách pracujú spoločne a vysielajú signály do mozgu. Vestibulárny systém je na druhej strane zodpovedný za zmenu rovnováhy a koordináciu v priestore. Ním sa napríklad určuje ťažisko a poloha človeka.

Aby sa tieto systémy vyvíjali čo najlepšie, je potrebné im „poskytovať“ senzorické vstupy. Inými slovami, nenechávajte deti chodiť len v topánkach, pretože chôdza naboso poskytuje senzorický vstup do týchto spomínaných systémov, vďaka čomu následne putuje do mozgu. Lekár hovorí, že nohy sú na to ideálne, pretože sú vybavené silnými neurologickými prepojeniami a množstvom senzorických buniek.

Topánky zabraňujú v rozosielaní tejto hmatovej spätnej väzby do tela.

Pretože senzory jednoducho nie sú ničím stimulované. A to všetko preto, lebo sa obávame, že si deti zrania nohy alebo sa nakazia nejakou chorobou, aj keď pravdepodobnosť je v skutočnosti dosť nízka.

Podľa lekára, schopnosť chodiť naboso, vedie k zlepšeniu neuromuskulárnej sily, a taktiež významne zlepšuje rovnováhu, koordináciu a schopnosti priestorovej orientácie. Stimulácia nôh vedie k vyššiemu rozvoju mozgového centra.

 

„Je zrejmé, že keď sa naše deti hrajú v chladných podmienkach, chceme ich chrániť a držať v teple, no ak je vonku príjemné letné počasie, mäkká tráva, piesok či kamienky, nechajme ich, aby si vyskúšali chôdzu naboso! Výsledkom je, že im poskytnete vynikajúcu platformu pre rozvoj vyššieho mozgového centra, zodpovedného za emocionálnu kontrolu, riešenie problémov, jazyk, sociálne zručnosti a sebavedomie,“ napísal lekár vo svojom článku.

Tieto dva zmyslové systémy a nové nervové spojenia sa môžu rozvíjať bez ohľadu na váš vek. Inými slovami, ak máte problémy s orientáciou a rovnováhou – občas vám môže pomôcť aj chôdza naboso.

„Kedy ste si naposledy vyzuli topánky a chodili len tak naboso po piesku, tráve alebo mláke? Urobte to spolu s vašimi deťmi! Je to úžasné – nielen že si vytvoríte bližší vzťah so Zemou, ale aj chôdza naboso vás môže vziať späť do detstva, kde môžete znovu spoznávať svet ako nové a vzrušujúce miesto … rovnako ako vaše deti.

Stručne povedané, nebojte sa vyzuť!

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Košickí hasiči potrebovali posunúť auto pod stromom. Ich nápad si získal veľa ľudí

0

Nasledujúca fotka sa objavila v skupine   Dopravný servis KE a pochádza od košického hasiča Romana.  Pravdepodobne po výdatnej búrke došlo k nalomeniu konára a musel byť bezpečne odstránený, aby sa nikomu nič nestalo. Pod stromom ale stálo auto a museli ho posunúť.

V takých situáciách ide o sekundy a hľadať majiteľa by tak nemalo zmysel. Hasiči prišli so super nápadom, ako auto bezpečne premiestniť. Šikovne ho upevnili na kolieska a odtlačili do bezpečnej vzdialenosti. Roman – hasič sa o túto fotku „záchrany malého autička“ podelil v skupine a okamžite si získala stovky lajkov od ľudí 🙂 Chválili ich za super trik aj za milé upozornenie na sociálnej sieti. Páči sa vám taký nápad?

 

A takto vyzerá zlepšovák na presun vozidiel, ak nie je v blízkosti ich majiteľ

zdroj: doprava.ke.ks

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

S ubúdajúcimi kilami rastie sebavedomie: Stano chudol podľa cieľov no trénerovi sa nepáčilo TOTO!

0

Stano Zeman, 34-ročný manažér mliekarne, vážil na začiatku premeny neuveriteľných 188 kíl. Napriek tomu, že nepociťoval žiadne zdravotné problémy, lekárka ho vyviedla z omylu a oznámila mu hneď niekoľko závažných diagnóz.

Ako sám prehlásil, že tučných ľudí nemá rád lebo vie, že takto sa iba zabíjajú. No na druhej strane nemal sám odvahu sa do šou prihlásiť a tak to za neho urobila jeho sestra. 

No Title

No Description

 

Vlk samotár

Tréner Maroš Molnár opäť pomohol ďalšiemu človeku schudnúť. Stana tak od začiatku podporoval no nepozdával sa mu jeho samotársky život.

Stano však tvrdil, že kamarátov má no od začiatku premeny sa s nimi už toľko nestretáva. Keď prišla na rad téma vzťahy, Stano sa priznal, že ženy si ho všímajú no on si ich nechce pripustiť k telu.

Keď sa mu s chudnutím darilo čím ďalej tým viac, keďže vždy schudol kilá nad rámec cieľa, pociťoval to, že by mal šancu aj na vážnejší vzťah. Sám však priznal, že popri práci a cvičení mu na to nezostáva až tak veľa času.

No Title

No Description

Zopár prešľapov

Neskôr, keď už Stano schudol značnú časť svojej váhy si Maroš začal všímať, že nevenuje cvičeniu tak ako by mal. Tréner Maroš ho tak konfrontuje s tým, že by mal viac makať a nie rozptyľovať a baliť ženy v posilňovni. Ďalšia kríza nastala počas Vianoc, keď sa Stano verejne priznal, že počas sviatkov trochu poľavil.

Maroš mu tak jeho vysoké ego skritizoval a prizvukoval, že tak ako “ľahko” schudol kilá dole, tak ľahko ich môže nabrať naspäť. Stano si tak vstúpil do svedomia a zmenil svoj prístup k celému procesu.

Neuveriteľná zmena

Keď nastal čas galavečera, na Stana okrem trénera nedočkavo čakala Stanova mama a sestra. Po príchode Stana im všetkým vybil dych a neverili vlastným očiam.

Po vážení sa zistilo, že sa schudol neuveriteľných 92 kíl! To mu otvorilo bránu k milovanému športu, lyžovaniu, z ktorého zručnosti si mohol oprášiť vďaka Marošovi ešte počas premeny. Okrem iného mu nové telo dodalo viac sebavedomia a nebráni sa vážnemu vzťahu. V závere časti tak poďakoval mame a sestre, keďže aj ony pri ňom počas celej premeny stáli a držali mu palce.

No Title

No Description

zdroj: extremnepremeny.markiza.sk.extremnepremeny.markiza.skextremnepremeny.markiza.sk 

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Stratený psík sa dostal k majiteľom po 4 rokoch. To čo sa však stalo nikto nečakal!

0

“Pes je najlepším priateľom človeka,” to je príslovie, s ktorým sa stotožňuje snáď každý z nás. Pes je naozaj verným spoločníkom svojho majiteľa, ktorý ho zahŕňa svojou láskou a opaterou.

No niekedy sa stane aj niečo čo si majiteľ zvieraťa ani nechce predstaviť a to, že by sa jeho miláčik niekde stratil. Veľmi zaujímavý príbeh, kde bol stratený psík hlavným aktérom, sa stal v Thajsku.

Spočiatku hladoval

Príbeh Lea začal tým, že ho jeho majitelia zabudli neďaleko čerpacej stanice. Od toho momentu ich tam verný pes čakal dlhé 4 roky! Mnoho ľudí sa mu tak snažilo pomôcť, keďže psík výrazne schudol a bol podvyživený.

Dokonca sa u neho prejavilo aj kožné ochorenie. Ujať sa ho snažila aj 45-ročná Saowalak, ktorá ho prikrmovala. Lea si dokonca vzala aj domov no on stále utiekol na to isté miesto. Svoj boj preto vzdala a Leovi nosila jedlo na miesto, kde čakal na návrat svojich majiteľov.

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

 

Pomocou sociálnych sietí sa našli majitelia

Zodpovednosť do svojich rúk vzal aj Anuchit Uncharoen, ktorý sa prostredníctvom sociálnych sietí snažil vypátrať psíkových majiteľov. Pridal aj zopár fotiek a spomenul aj to, že Leo na svojich majiteľov čaká už dlhé 4 roky.

Jeho príspevok zdieľalo nespočetné množstvo ľudí a tak sa podarilo nájsť aj majiteľov.

Tí Anuchitovi prezradili, že “Leo” vyzerá ako ich psík BonBon, ktorého stratili pred štyrmi rokmi. Rodina sa psíka snažila hľadať no neúspešne a tak po dlhých rokoch mysleli už na to najhoršie.

 

Zdroj: dogthailand.net

 

Zdroj: dogthailand.net

Nepohol sa z miesta

Keď sa majitelia so strateným BonBonom stretli ani jedna strana neskrývala radosť. No to čo mnoho ľudí prekvapilo bol fakt, že s nimi psík odmietal odísť. Zdalo sa tak, že si zvykol na Saowalak, ktorá ho chodila tie dlhé roky prikrmovať.

Preto sa rodina rozhodla BonBona nechať v jej starostlivosti.

Vzájomne sa tak dohodli, že jej pomôžu s financiami na žrádlo a poplatkami za veterinára. Mnoho ľudí tak bolo prekvapených až zmätených prečo pes nechcel odísť so svojimi majiteľmi. No na druhej strane boli nadšení, že si psík našiel nový domov.

Ac | Facebook

No Description

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

zdroj: boredpabda.com 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Od 1. októbra bude na Slovensku opäť platiť núdzový stav. Jeho trvanie však záleží od nás všetkých!

0

Zajtrajším dňom (1. 10.) bude opäť na celom Slovensku platiť núdzový stav. S týmto vyhlásením mnohí ľudia počítali už od pondelka, keď sa o jeho opätovnom zavedení zmienil sám premiér Igor Matovič. O schválení núdzového stavu informoval premiér ako inak prostredníctvom svojho Facebooku. Ako dlho potrvá núdzový stav v druhej vlne je tak podľa jeho slov v našich rukách.

Na ako dlho?

Podľa informácii podaných Matovičom by tak núdzový stav mal trvať zatiaľ 45 dní. “Uvidíme, ako sa nám prejavia cestovačky cez Dušičky a následne sa rozhodneme, či pokračujeme, alebo sa budeme môcť vrátiť do normálu … t.j. máme to spoločne vo vlastných rukách,” oznámil Matovič. Zo zákona môže však núdzový trvať nanajvýš 90 dní.

V prvej vlne tak núdzový stav platil od 16. marca do 14. júna čo predstavuje presne 90 dní (3 mesiace). Nie je však jasné akých rezortov sa tentokrát núdzový stav dotkne. V prvej vlne sa jednalo o rezorty  zdravotníctva a sociálnych služieb.

Igor Matovic

NÚDZOVÝ STAV SCHVÁLENÝ … zatiaľ na 45 dní od 1. októbra, t.j. uvidíme, ako sa nám prejavia cestovačky cez Dušičky a následne sa rozhodneme, či pokračujeme, alebo sa budeme môcť vrátiť do normálu…

Vysvetlenie pojmu “núdzový stav” podľa Ústavného zákona č. 227/2002 Z. z.

(1) Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.

(2)  Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.

(3) V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu:

a) obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,

b) uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,

c) obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,

d) obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie,

e) obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,

f) obmedziť doručovanie poštových zásielok,

g) obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,

h) obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,

i) obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,

j) zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,

k) zakázať uplatňovanie práva na štrajk,

l) vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.

 

(4) V čase núdzového stavu môže prezident na návrh vlády

a) nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom, vojakom v zálohe povolaným na pravidelné cvičenie alebo na plnenie úloh ozbrojených síl a vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy,

b) povolať na výkon mimoriadnej služby vojakov v zálohe.

(Zdroj: zakonypreludi.sk)

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Vedcom sa podarilo zistiť, ako zastaviť starnutie. Budeme žiť večne?

0

Príbehy elixíru mladosti zamestnávajú mysle ľudí už po stáročia. V dobe vedy sme konečne prišli na to, že starnutie je determinované našimi génmi a jediné, čo môžeme urobiť je prijať, že starneme a skôr či neskôr sa to prejaví. Austrálsky vedec David Sinclair sa však domnieva, že starnutie je choroba a že sa dá skutočne liečiť.

Uznávaný austrálsky vedec David Sinclair čoskoro dosiahne 50 rokov. Je workoholik, málo cvičí a nemá ani jeden sivý vlas. Podľa mnohých genetických testov je jeho biologický vek 31 rokov !

Molekuly proti starnutiu – rozprávka alebo realita?

www.brightside.me

Jeho práca je zameraná na „anti-aging“ molekuly a tvrdí, že dokážu predĺžiť priemernú dĺžku života ľudí o 10 rokov a umožnia im dobrý zdravotný stav.

Hovorí, že jeho matke predĺžili život po tom, čo mala rakovinu pľúc len tým, že brala molekuly. Jeho 79-ročný otec, ktorý ich tiež roky berie sa venuje raftingu a turistike. Jeho manželka, kolegovia a dokonca aj jeho psy všetci tieto magické molekuly berú a tešia sa z výsledkov.

Starnutie je liečiteľné ochorenie.

Sinclair tvrdí, že starnutie je choroba, ktorá sa dá liečiť. Keďže starnutie postihuje všetkých, vláda ho neuznáva ako chorobu a v dôsledku toho neschvaľuje žiadne tabletky vyrobené na jeho liečbu. Sinclair chce, aby sa Austrália stala prvou krajinou, ktorá vyhlási, že starnutie je liečiteľný stav.

Kým sa tak nestane, farmaceutické a biotechnologické spoločnosti nemôžu vyvinúť liečbu starnutia ako choroby. Jediné, čo môžu urobiť je vyrábať zdravotnícke potreby pre choroby spojené s vekom a snažiť sa udržiavať jednotlivé orgány zdravé.

Preprogramovanie génov

Mnoho ľudí už akceptovalo, že starnutie je „programované“ našou DNA, ale Sinclair tomu neverí. Podľa neho molekuly epigenómu vysielajú do nášho genómu špeciálne chemické signály, ktoré vedú k starnutiu. V priebehu rokov došiel k záveru, že namiesto zmeny a úpravy génov môžeme spomaliť starnutie tým, že povieme génom epigenómu, čo majú robiť.

Biologický stres je tajomstvom mladosti.

Postupným starnutím sa naše gény v bunkách menia, začnú sa degenerovať a my starneme. Ak je stimulovaná špeciálna skupina proteínov nazývaná sirtuín, vypína sa niektorá skupina génov, ktoré urýchľujú proces starnutia. To spôsobuje biologický stres a núti telo investovať svoju energiu do maximalizácie vlastného zdravia.

Ako spustiť biologický stres?

Predtým nikto nevedel, že sirtuíny sa nachádzajú v cicavcoch. Neskôr boli objavené ich vlastnosti a vedci zistili, že sirtuíny je možné aktivovať konzumáciou menšieho množstva kalórií a pridaním fyzickej aktivity do vášho denného režimu. Ďalším krokom, ktorý musel zistiť bolo, ako spustiť sirtuíny a dosiahnuť namáhané telo bez aktivácie stresu a sily ľudskej vôle.

Ďalším veľkým objavom boli molekuly resveratrolu, ktoré sa nachádzajú v hroznovej šupke a malých dávkach červeného vína. Zistil, že veľké množstvo resveratrolu aktivuje sirtuíny u laboratórnych myší.

Rozhodujúca molekula

Nezostal len pri tom a pokračoval vo výskume. Ďalšou oblasťou jeho výskumu je štúdium oxidovaného nikotínamidu adeníndinukleotidu (NAD +). David nazýva tieto molekuly „prameňom mladosti“. NAD + reguluje takmer každý dôležitý proces v našom tele, jeho hladiny však s pribúdajúcim vekom klesajú. David tvrdí, že obnovenie hladín NAD + v našom tele má pozitívny vplyv na naše vnútorné orgány, ako sú pečeň, srdce, reprodukčné orgány, obličky, svaly, mozog a dokonca aj na nervový systém.

Úspešné experimenty

Pokusy na myšiach preukázali, že podaním zosilňovačov NAD + môžu vedci dosiahnuť, aby bola stará myš rovnako aktívna ako mladá. Okrem toho môžu mladé myši po konzumácii rovnakých molekúl zosilnieť.

Stále veľa práce.

www.brightside.me

Hlavným cieľom jeho experimentu je predĺžiť zdravie starnúcich ľudí. Netreba dodávať, že veľa ľudí v Austrálii už dokázalo, že Sinclairove molekuly fungujú. Plánuje pokračovať vo svojom veľmi sľubnom výskume a ktovie, možno sa zo Sinclaira stane vedec, ktorý zmení svet !

Čo si myslíte o tomto výskume ? Podporujete Dávidove nápady ? Myslíte si, že je potrebné umelo predlžovať život ?

Zdroj: www.brightside.me

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

„Myslela som si, že už budem navždy smutná.“ Ženy zdieľajú, aký je život po rozvode

Jedna žena zdieľala, aké to bolo, keď sa jej manžel rozhodol s ňou rozviesť. Ako musela povedať svojim deťom a celému svetu, že sa rozvádzajú. Bol to pocit devastácie. Ale čas plynul a ona sa dozvedela veľa zaujímavých vecí o sebe a svojom živote.

1. Váš život sa po rozvode uľahčí.

Áno, môžu nastať chvíle, keď budete vydesení a cítiť sa beznádejne. Jedna blogerka zdieľa, že zo všetkého čo počula, to vyzeralo, že tento smútok bude trvať naveky. Ale nakoniec to tak nebolo. Naopak, „je to nová kapitola, ktorá ma napĺňa nádejou, radosťou a obrovskou vďačnosťou.“

Konečne mohla byť sama sebou a pochopiť, čo vlastne od života chce.

Rozvod je v podstate nová kapitola a z vás sa krok za krokom stane úplne iný človek. Stratíte samého seba, aby ste sa našli a neskôr pochopili, že vaše manželstvo bolo toxické. Zistila, že upratovanie môže trvať iba hodinu alebo dokonca aj menej a mala viac času na koníčky, na relaxáciu alebo na niečo, čo ju napĺňalo.

2. Chápete, že život sa vašim deťom zlepší.

Blogerka hovorí, že pred rozvodom sa neustále obávala a premýšľala, či by sa jej deti obišli aj bez toho, aby bola stále v ich blízkosti. Ukázalo sa však, že tieto obavy boli neopodstatnené. Teraz bola schopná sledovať, ako samy rastú a silnejú. Stali sa oveľa odvážnejšími a prevzali zodpovednosť.

3. Chápete, že plač nie je slabosť.

Ďalšia žena sa podelila o svoj príbeh s tým, že boli Vianoce a s deťmi zdobili vianočný stromček. Plakala so všetkými svojimi deťmi. Potom sa skupinovo objali, porozprávali o svojich skutočných pocitoch a stanovili nové tradície.

Plač vás nerobí slabým. Je to normálne. Musíte prijať samého seba, čo znamená, že musíte prijať svoje emócie. Je v poriadku, keď deti pochopia, že ich matka nie je robot.

4. Vinu budete vidieť ako najťažšiu vec, ktorej sa nebudete vedieť zbaviť.

Pre túto blogerku bolo najťažšie prijať, že život už nebude taký, ako si vysnívala. Že sa neuskutočnia spoločné plány a spoločne nezostarnú. Pocit viny ostával aj tak.

Táto blogerka odporúča, aby ste si to prestali vyčítať, pretože to z vás iba vysáva energiu. Ženy sú schopné všetkého a zvládnu všetko. Stačí pustiť minulosť.

5. Nemali by ste sa uspokojiť s dokonalým vzťahom vo vašej hlave.

Ešte jedna žena sa priznala, že po rozvode a po určitom čase na terapii si uvedomila, že jej manželstvo nie je niečo, čo by ona i jej bývalý manžel chceli. Iba sa dohodli na určitom pláne kúpiť dom, zosobášiť sa a mať deti. Robila to, čo mala robiť.

Práca na „ideálnom“ vzťahu ju prinútila zabudnúť na to, čo chcela vlastne dosiahnuť. „Usporiadanie bolo pre naše manželstvo toxické.“

6. Nemali by ste čakať na lepšie časy.

Čakanie a nádej sú skvelé veci, ale nestačia. Nestrácajte čas v živote, len sa zbavte zlého. Toto dievča odporúča neodkladať problémy, pretože jej trvalo 2 roky po rozvode, kým začala niečo robiť. Teraz všetko chápe a želá si, aby to urobila už skôr.

7. Mali by ste si zvoliť samotu, ale nie osamelosť.

Užívanie si vlastnej spoločnosti je dôležité. Áno, je ťažké prispôsobiť sa novému životu po dlhšom živote s iným človekom, ale na osamelosť existuje dobrý liek, ktorý sa nazýva samota.

Táto blogerka hovorí, že riešením pre ňu nebolo skákanie do iného vzťahu, ale začala na sebe pracovať a analyzovať, prečo sa bez inej osoby cíti osamelá. Spokojnosť so sebou je obrovská a pozitívna zmena.

Čo je podľa vás dobré urobiť, aby ste sa po rozvode cítili lepšie ? Veríte tomu, že sa dajú toxické manželstvá napraviť ?

Zdroj:wattpad.com
Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Slovenský herec Milan Kňažko má koronavírus. COVID nepraje ani tým, ktorí o COVID-19 šíria bludy!

0

Milan Kňažko, úspešný slovenský herec a politik, zverejnil informáciu, podľa ktorej je nakazený koronavírusom. Známy slovenský herec tvrdí, že situáciu by nikto nemal zľahčovať. Zdravotný stav Milana Kňažka je aktuálne natoľko vážny, že bol hospitalizovaný v nemocnici. Informáciu zverejnil sám na svojom oficiálnom facebookovom profile.

Milan Kažko na svojom facebookovom profile napísal: „Za posledných pár týždňov som hral niekoľko predstavení. My bez rúšok, diváci s rúškami, tak stanovili predpisy. Som COVID pozitív, šiesty deň. Stav sa zhoršil a som v nemocnici. Vyzývam všetkých, aby nezľahčovali situáciu a rešpektovali nariadenia vlády a zdravotníkov.“ 

Herec okrem toho dodal, že nenosenie rúšok je prejavom bezohľadnosti voči ohrozenej skupine ľudí a nie prejavom vlastnej slobody.

Kňažko fanúšikov vyzval, aby neverili lacným exhibicionistom a taktiež podotkol, že COVID nie je ľahká chrípka. Dodal: ,,Prežil som desiatky chrípkových ochorení , ale COVID neprajem dokonca ani tým, ktorí tieto bludy šíria.“

Milan Kňažko

Za posledných pár týždňov som hral niekoľko predstavení. My bez rúšok, diváci s rúškami, tak stanovili predpisy. Som Covid pozitív, šiesty deň. Stav sa zhoršil a som v nemocnici. Vyzývam všetkých…

zdroj: facebook Milana Kňažka

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Od akých priateľov by ste sa mali držať čo najďalej?

Mnoho ľudí je názoru, že ich blízki sú najlepší ľudia na planéte. V skutočnosti to však zriedka zodpovedá objektívnej realite.

Možno si to ani nevšimnete, ale často sú to ľudia z vášho okolia, ktorí na vás majú negatívny dopad a prinášajú nezhody do životov.

Je ťažké tomu uveriť a ešte ťažšie prijať skutočnosť, že starí priatelia (a možno aj členovia rodiny) nám môžu zničiť život. Nemusia to robiť úmyselne, jednoducho sú zvyknutí správať sa určitým spôsobom, bez toho, aby si všimli, ako deštruktívne to vplýva na ich okolie.

three women sitting wooden bench by the tulip flower fieldunsplash

V každom prípade, schopnosť identifikovať energetických upírov a rozhodnúť sa, s ktorými ľuďmi by ste nemali pokračovať v komunikácii, nie je na škodu.

Prečítajte si zoznam najbežnejších spôsobov správania toxických priateľov, s ktorými by sa mal každý oboznámiť. Ste pripravení zistiť, či sa medzi nimi nachádzajú aj vaši blízki?

NEGATÍVNY VPLYV

1. Existujú vo vašom prostredí ľudia, ktorí majú vo svojom vlastnom živote neporiadok? Robia niečo, aby zmenili túto situáciu? Ak nie, potom ste možno mali šancu nadviazať vzťah s takouto kategóriou ľudí, ktorá sa nazýva „sťažovatelia“.

Každý z nás má samozrejme problémy a nevyhnutne ich zdieľame s rodinou a priateľmi. Väčšinou však život pokračuje ako obvykle a nám sa neudeje nič katastrofálne.

Sťažovatelia sú však schopní nafúknuť každú malú nepríjemnosť do obrovských rozmerov a robia to pravidelne.

woman in green jacketunsplash

2. Druhý typ toxického priateľa sa vyznačuje nadmernou a neopodstatnenou skepsou. Títo ľudia sa vás vždy snažia presvedčiť, že by ste nemali robiť žiadne riskantné rozhodnutia a je lepšie nechať všetko tak, ako to je.

Na jednej strane to znie dosť rozumne. Ale na druhej strane, každý vie, že na to, aby ste vo svojom živote mohli urobiť pozitívne zmeny, musíte niekedy zariskovať.

Problém takýchto „sťažovateľov“ spočíva v tom, že infikujú svojich blízkych svojimi pochybnosťami a tým ich nútia zostať na jednom mieste. Preto je nutné pochopiť, že pri takomto človeku nemôže byť reč o žiadnom osobnom rozvoji.

woman in gray long-sleeved top sitting on chair near green leafed plant during daytimeunsplash

3. Treťou kategóriou toxických ľudí sú chvastúni. Nič neodčerpáva toľko energie ako ľudia neustále vyžadujúci pozornosť a uznanie. Samozrejme, musíte svojich blízkych podporovať a radovať sa z ich spoločných úspechov, ale nie v tomto prípade.

Od takýchto ľudí nemôžete dostať spätnú väzbu a podporu. Akúkoľvek debatu obrátia na seba, len aby nepočuli o úspechoch iných ľudí.

woman standing near black wallunsplash

4. A nakoniec bojkovia. Málokto je rád v spoločnosti človeka, ktorý sa neustále trápi a bojí. Niektorým sa však môže zdať toto správanie roztomilé.

Nech je to už akokoľvek, musíte pochopiť, že komunikácia s takýmito ľuďmi vám neprinesie žiadny úžitok. Nebudete sa môcť od nich nič naučiť, ani ich len požiadať o radu.

Zdroj: takprosto.cc

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Nové opatrenia vlády: rúška v exteriéri, zatvorené reštaurácie po 22. hodine a obmedzenie svadieb

0

Epidemiologická situácia sa na Slovenku vývíja nepriaznivým smerom. Okrem vysokého čísla nakazených sa pomaly míňajú nemocničné lôžka, rovnako ako špecialisti, ktorí nakazeným pomáhajú.

Na základe aktuálneho vývoja sa po zasadnutí krízového štábu, Igor Matovič, spolu s Jánom Mikasom – hlavným hygienikom Slovenka, rozhodol zverejniť nové opatrenia vlády.

Tento týždeň má vláda rozhodnúť aj o zavedení mimoriadného stavu.

Igor Matovič po ústrednom krízovom štábe tvrdí: „Núdzový stav bude prijatý kvôli tomu, lebo nevieme, ako sa nám situácia vyvŕbi.“ Zavedenie krízového štábu však isté nie je. Jeho cieľom je prípadné uľahčenie zvládania skomplikovanej situácie. Bolo tomu tak počas prvej vlny pandémie, avšak vtedy sa núdzový stav vzťahoval na zdravotníctvo.

Prípadné zavedenie núdzového stavu bude trvať maximálne 90 dní, pričom ho štát zavedie len v prípade, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Na včerajšej tlačovej konferejncii bolo zverejnených a podrobne vysvetlených niekoľko základných zmien –  zavedených opatrení. Ústredný krízový štáb okrem iného rozhodol aj o začiatku platnosti nových opatrení.

Všetky zavedené opatrenia majú platiť od 1. okróbra 2020 až dovtedy, kedy sa situácia začne zlepšovať, teda do odvolania. Na dodržiavanie opatrení má dozerať Polícia SR. Premiér zdôraznil, že ak zavedené opatrenia nebudú postačujúce, vláda rozhodne o zatváraní škôl, obchodov či rizikových firiem.

Igor Matovič počas tlačovej konferencie prezradil: „Situácia je mimoriadne vážna, to, čo sa udeje počas najbližších dvoch týždňov nemáme.“ 

Základné zavedené opatrenia:

Oslavy

Podľa vlády by sa mali ľudia správať zodpovedne a zakázané oslavy by si nemali presúvať domov. Aj napriek tomu, že si hlavný hygienik – Ján Mikas myslí, že to niektorí budú robiť aj napriek odporúčaniam vlády, majú si to vraj rozmyslieť. Vláda si uvedomuje, že rodinné oslavy sú podujatím, ktoré žiaľ ovplyvniť nevedia. Hlavný hygienik dodal: „Nerobme hlúposti, nerobme zbytočné návštevy a zbytočné oslavy, tie oslavy nás počkajú.“

Prevádzky

Okrem reštaurácií majú obmedzené otváracie hodiny aj všetky prevádzky verejného stravovania – teda bary, krčmy, diskotéky a iné prevádzky v tejto kategórii. Premiér potvrdil, že ich otváracie hodiny sa budú môcť pohybovať len medzi 6:00 a 22:00. Ak si prevádzky zabezpečia rozvoz, alebo výdajné okienko, otvorené vraj budú môcť mať nonstop.

Obchody

V súvislosti s obchodnými prevádzkami, premiér zdôraznil, že počet nakupujúcich v prevádzkach bol limitovaný aj nákupnými košíkmi. Týmto nariadením sa má zabezpečiť, aby sa v prevádzke nepohybovali ľudia nad rámec povoleného počtu. Odmedzenie má spočívať v zavedení 10 metrov štvorcových na jedného zákazníka, pričom sa musí dodržiavať 2-metrový odstup a samozrejme aj rúško a dezinfekcia pri vstupe.

Povinné rúška

Ján Mikas potvrdil, že situácia v najbližších dňoch ukáže, či sa školy celoplošne zatvoria. Podľa neho si to aktuálna situácia nevyžaduje, avšak povinné nosenie rúšok bude platné aj v najbližších týždňoch. Okrem stredných škôl a druhého stupňa základných škôl, by si podľa odporúčania mali rúška nasadiť aj deti na prvom stupni. Deti v materských školách si zatiaľ rúško nasadiť nemusia. Okrem škôl je rúško povinné aj v exteriéri. Rúško v posilňovni sa zatiaľ len odporúča.

Hromadné podujatia

Od prvého okróbra je okrem organizácie svadieb zakázané aj organizovanie karov či krstín. Samotný obrad povolený je – nariadenia sa týka len následných osláv. Výnimku majú podujatia, pri ktorých bude zabezpečený negatívny test všetkých prítomných, ktoré nebudú staršie ako 12 hodín. Negatívny PRC test však nestačí.

Okrem toho je takéto podujatie potrebné aj vopred nahlásiť. Igor Matovič o hromadných udalostiach prezradil: Poprosil som ministerku kultúry, aby komunikovala s kultúrnou obcou. A taktiež to isté platí pri športovcoch, aby nám kultúra a šport na Slovensku nezahynuli.“ 

Konanie športových podujatí ešte jasné nie je. Je možné, že sa zrušia úplne, avšak prichádza do úvahy aj možnosť ich konania bez divákov. Výnimku majú okrem podujatí s účastníkmi s negatívnym testom aj zasadnutia verejnej moci, zasadnutia vlády a zasadnutia parlamentu.

Zatvorené hranice?

Ján Mikas v súvislosti s hroziacim zatváraním hraníc spomenul: „Zatiaľ nedochádza k zmene rizikovosti týchto krajín pre SR, takže zostávajú v rámci zoznamu medzi menej rizikovými krajinami. Je to aj z toho dôvodu, že na Slovensku sa výrazne zhoršila epidemiologická situácia.“

 Vývoj situácie na Slovenku si zatiaľ nevyžaduje zaradenia Maďarska a Rakúska do najvyššieho stupňa rizikových krajín. Hlavný hygienik SR tvrdí, že tieto krajiny majú aktuálne veľmi podobný vývoj koronavírusu ako máme my.

Zdroj: aktuality.sk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Zrušiť omše kňazom môže urobiť len biskup. S cirkvou situáciu nikto nekonzultoval

0

KBS, Konferencie biskupov Slovenska, zverejnila ku včera schváleným opatreniam vlády svoje stanovisko. Podľa nej je štátom príkazané zrušenie bohoslužieb možné len s ich súhlasom. Hovorca KBS, Martin Kramar, uviedol, že kňazom môžu nariadiť zrušenie omší len biskupi a štát to bez ich súhlasu vraj urobiť nemôže.

Igor Matovič, predseda vlády, spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom včera vo večerných hodinách zverejnili najnovšie platné opatrenia, zavedené kvôli nepriaznivému vývoju koronavírusu na Slovensku. KBS v reakcii na nové opatrenia zverejnilo vyhlásenie tlačovej kancelárie KBS.

Martin Kramar okrem toho uviedol:  „Nakoľko cirkvám bolo prisľúbené, že ak dodržia sprísnené opatrenia, bude pre ne platiť tzv. semafor, navrhnutý odborníkmi.“ 

Ako však zaznelo vo včerajšej relácii TV Joj, premiér Igor Matovič nesúhlasí so zavádzaním opatrení na základe semaforov, nakoľko sa vraj neosvedčili.

Hovorca KBS taktiež potvrdil, že KBS dnes konzultuje správnosť nariadenia s vládou. Žiaden z predstaviteľov cirkví nebol na posledné zasadnutie krízového štávu prizvaný a tak sa má rozhodnutie vlády podľa nich po spoločnom rozhovore ešte objasniť. Podľa premiéra by mali omše prebiehať online, tak ako to bolo na jar.

Vláda včera rozhodla aj o zakázaní všetkých hromadných akcií okrem tých, pri ktorých organizátori zabezpečia negatívny test, nie starší ako 12 hodín, u všetkých pozvaných. Povolené sú akcie ako svadby, pohreby či krstiny bez následných osláv.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Toto je najväčšia vtáčia socha na svete. Umelec ju vytváral 10 rokov

0

Indiu by mali navštíviť všetci vášniví cestovatelia. Ide o krajinu, ktorá prekvapí každého – od mimoriadnej kuchyne až po úžasnú históriu, kultúru a posvätné chrámy.

V súčasnosti existuje o 1 dôvod navyše, aby ste sa vybrali na návštevu tejto čarovnej krajiny. Reč je o úžasnej soche orla, ktorá oprášila jeden starodávny mýtus.

Po 10 rokoch tvrdej práce, sa indický umelec Rajiv Anchal rozhodol sprístupniť svoju jedinečnú pamiatku aj širokej verejnosti.

Nachádza sa neďaleko mesta Kerala, Jatayu Earth Center sa stalo jedným z najnavštevovanejších miest pri potulkách v Indii. Socha je venovaná hinduistickému eposu Ramayana.

Epos rozpráva príbeh obrovského orla Ramayana, ktorý padol počas bitky proti Ravane, aby zachránil hinduistickú bohyňu Situ.

Orol zomrel pri ochrane ženskej cti, a práve to je to, čo táto socha symbolizuje. Muž svoje dielo venoval všetkým, ktorí mu pomohli pri financovaní tohto projektu, ale aj tým, ktorí  sa na neho prídu pozrieť. Pre tých, ktorí hľadajú náboženstvo, sa priamo za komplexom nachádza starý chrám.

V súčasnosti ide o najväčšiu vtáčiu sochou na svete.

Krása, však?

zdroj: boredpanda.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Speváčka Celeste Buckingham má kritiky za jej oblejšiu postavu dosť! Novinárom adresovala jasný odkaz

0

Všetký známe ženy slovenského soubiznisu by si od Celesne, mladej a krásnej speváčky, mali brať príklad. Jej pozitívne vyjadrenia ohľadom lásky k svojmu telu inšpirujú množstvo mladých dievčať a žien. Celeste tvrdí, že aj s pár kilami navyše sa dá žiť spokojne a byť so svojím telom vyrovnaná.

Aj ked‘ jej pár kíl navyše média považujú za problém, ona ich tak neberie, pretože už od mladého veku bojuje s problémami s jedlom a s postavou. V priebehu začiatku jej kariéry, počas jej tínedžerského veku, to všetko začalo. Najprv bojovala s anorexiou a neskôr s kilami navyše, ktoré sa objavili aj v tomto období.

https://www.instagram.com/p/BxSqbAFFvYg/

O dohadoch ohľadom údajného tehotenstva sa speváčka vyjadrila takto: „Toto brucho nie je tehotné, je to z jedla, z únavy a zároveň zo spokojného života.“povedala Celeste Buckingham pre TV JOJ.

Speváčka tvrdí, že na svojej postave začala makať, pretože ju čajakú letné koncerty a potrebuje lepšiu kondičku. Nechudne preto, pretože by jej jej postava vadila, chce sa zbaviť kíl kvôli kondičke.

,,Bojím sa, že schudnem, mňa už baví byť väčšia.“

Jej slová by sa mali stať inšpiráciou pre všetky ženy, ktoré by mali prestať riešiť postavu iných a byť sklamané z tej svojej. V živote predsa nejde o kilá, ale o to, či sme spokojné.

zdroj:  celbuckingham  /  TV JOJ.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Rusko schválilo prvú vakcínu no stále sa čaká na posledné výsledky klinických testov. Putin dal zaočkovať aj vlastnú dcéru!

0

Od začiatku prepuknutia pandémie sa mnoho vedcov snažilo vyvinúť liek ale aj vakcínu proti koronavírusu. Po mnohých mesiacoch sme sa tak dočkali a prvá vakcína už prešla dvomi z troch úrovní testovania. Ešte 11. augusta 2020 sa Rusko stalo prvou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti koronavírusu.

Jej schválenie nebolo oznámené nikým iným ako samotným prezidentom Vladimirom Putinom. Ten mal podľa informácii dať zaočkovať aj vlastnú dcéru.

No Title

No Description

 

Prvé výsledky sú zverejnené

“Viem, že vakcína funguje celkom efektívne, pomáha vyvinúť silnú imunitu a prešla všetkými potrebnými testami,” vyhlásil Putin. Napriek jeho prehláseniu, skeptici po celom svete sa zhodujú v tom, že “vypustenie” vakcíny nastalo priskoro. V čase, keď bola vakcína schválená, prvé dve úrovne testovania boli uzavreté no tretia, posledná však ešte nezačala. No medzitým Lancet ohlásil výsledky z prvej úrovne testovania. Podľa ich štúdie tak pri všetkých 76 účastníkov sa podnietila silná odozva imunitného systému.

 

Svetoví vedci sú skeptickí

Vakcínu tak pomenovali veľmi príznačne, Sputnik V. Okrem účastníkov klinickej štúdie, dostala vakcínu aj Putinova dcéra. “Cíti sa dobre a koncentrácia protilátok je vysoká,” potvrdil Putin. Mnohí odborníci sú však zhrození, že sa vakcína schválila tak rýchlo bez všetkých potrebných náležitostí. No ruskí vedci založili oficiálnu stránku, kde sa nachádzajú pravdivé a aktuálne informácie, ktoré vyvrátia všetky dezinformácie, ktoré kolujú vo svetových médiách.

No Title

No Description

 

Neuponáhľali sa?

Vakcínu financuje Ruský investičný fond (RDIF), ktorému šéfuje Kirill Dmitriev. Sám potvrdil, že Rusko dostalo medzinárodné požiadavky až na 1 miliardu dávok ich vakcíny. Peter Openshaw, profesor experimentálnej medicíny na londýnskej univerzite, tvrdí, že krajiny, ktoré prejavili záujem pravdepodobne nezačnú vakcíny hromadne podávať ľuďom až kým nebude isté, že je vakcína bezpečná a efektívna. “Existuje veľké riziko, že dôvera vkladaná vakcínam sa stratí po tom čo u vakcíny, ktorá je schválená sa preukáže jej škodlivosť,” kritizuje Openshaw.

zdroj: .thelancet.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Neuveriteľné, že sa hladné ľadové medvede musia živiť plastovými vrecami.

0

Srdcervúce fotografie zobrazujú okamih, keď sa dve mláďatá ľadového medveďa hrajú s igelitovou taškou, ktorú našli v snehu a nakoniec z nej zjedli „poriadny kus“.Znepokojujúce obrázky, ktoré zachytil vodca arktickej výpravy Jens Wikström zo švédskeho Gothenbergu, poukazujú na rastúci problém znečistenia plastmi a ich dôsledky pre zvieratá vo voľnej prírode.

Ľadové medvede sa s plastom pohrávali asi 15 minút. Wikström s hrôzou sledoval čo sa deje a hnevalo ho, že s tým, aby nebezpečný plast neskončil v bruchu zvierať nemohol urobiť nič.Tridsaťročný vodca arktickej výpravy vyfotografoval cicavce v Lifdefjordene na nórskom Svalbarde z bezpečnej vzdialenosti. Popisujúc tento pohľad, tiež podotkol, „čo sa deje v reálnom čase s našim ekosystémom, keď sa nestaráme o našu planétu. Skončí to v bruchu týchto zvierat,“ dodal Wikström.

Wikström vysvetlil:

Na týchto odľahlých ostrovoch v Arktíde som videl mladé zvedavé medvede a arktické líšky, ktoré požierali plastové produkty, ktoré sú často vynášané na breh prúdmi z Arktického oceánu severovýchodne od Svalbardu alebo prúdom Golfského prúdu, ktorý vychádza z Európy.

Nie je žiadnym tajomstvom, že naša planéta je znečistená. Len dúfam, že si to ľudia dobre rozmyslia, než nechajú igelitové vrecká alebo ohorky z cigariet na zemi. Nikdy neviete, kde to skončí.Týka sa to tiež toho, že mikroplasty ovplyvňujú potravinový reťazec rýb a tuleňov, takže plasty sa už dostávajú do stravy ľadových medveďov. Keď sa dostane do stravy, môže to mať vplyv aj na mlieko matky. Populačné prieskumy v roku 2017 naznačili, že v pobrežných oblastiach okolo Svalbardu sa pohybovalo iba 250 medveďov. Aj napriek problémom so znečistením a zmenou podnebia sa ľadové medvede na Svalbarde s danou situáciou vyrovnávajú celkom dobre.

Vďaka svojej závislosti od morského ľadu sú však veľmi citlivé na meniace sa podnebie. Niektoré projekcie naznačujú, že by mohla byť Arktída takmer bez ľadu pred rokom 2050. Ešte nikdy nebolo dôležitejšie podniknúť kroky na zníženie emisií skleníkových plynov.

Zdroj: www.unilad.co.uk

Zdroj foto: wikstrom_photography/JensWikstrom

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Nechali by ste sa pochovať do ekologickej rakvy? Možno už čoskoro sa z toho stane novodobý trend!

0

Holandský startup Loop získal prvenstvo vo svete vďaka pohrebným rakvám, ktoré sú vystlané machom  a bola vyrobená, či lepšie povedané vypestovaná z mycélia, hubových koreňov, ktoré tvoria rozsiahlu podzemnú sieť, potrebnú pre zdravie ekosystémov na celom svete.

Cieľom tejto firmy je umožniť ľuďom obohatiť pôdu do ktorej sú pochovaní namiesto kontaminácie syntetickými a kovovými materiálmi z bežných rakiev.

Dutch Startup Creates 'Living Coffin' That's Grown, Not BuiltLoop

Tento materiál umožňuje ľuďom pomáhať prírode aj v prípade, že ich duša už opustila tento svet. Pochovávanie týmto spôsobom pôdu obohatí a neznečistí. Autorom tohto skvelého nápadu je Bob Hendrikx, zakladateľ spoločnosti Loop a fanúšik mycélia.

Mycélium je v podstate živý organizmus, ktorý má schopnosť neutralizovať všetky druhy toxických látok súčasne s poskytovaním výživy všetkému, čo rastie nad zemou.

Hendrikx ho označuje za recyklátora prírody: „Neustále hľadá odpadové materiály, ktoré by sa dali premeniť na živiny vhodné pre naše životné prostredie,“ vysvetľuje Hendrikx v tlačovej správe.

„To isté platí pre toxické látky, vrátane ropy, plastov a kovov. Napríklad, mycélium sa používalo v Černobyle, v Rotterdame sa používa na čistenie pôdy a niektorí poľnohospodári ho tiež používajú na to, aby bola pôda opäť zdravá.“

Holandský startup tak vytvára „živú rakvu“, ktorá je je na rozdiel od tej klasickej pestovaná.

Dutch Startup Creates 'Living Coffin' That's Grown, Not BuiltLoop

Vďaka nemu sa ľudské telo rozloží za zlomok času,

ktorý by dosiahol v tradičnej drevenej rakve. Na obyčajnej rakve sa nachádzajú lakované a kovové časti, ako aj syntetické oblečenie, tým pádom môže rozklad trvať pokojne aj viac ako desať rokov. Firma dúfa, že rakva z mycélia umožní, aby tento proces prebehol prirodzene v rozmedzí dvoch až troch rokov.

Výroba prírodnej rakvy trvá niekoľko týždňov:

mycélium sa pestuje v tvare rakvy a potom sa prirodzene vysuší, aby sa zastavil jeho rast. Hneď ako sa rakva zakope do zeme, je vystavená podzemnej vode, čo jej umožňuje opäť rásť a zahájiť proces kompostovania.

Ako informuje Dutch News, rakva už bola začlenená do ponúk dvoch holandských pohrebných spoločností a len nedávno do nej pochovali prvého človeka: „po mesiacoch vývoja to bol skutočne pôsobivý okamih, kedy sme mohli vidieť, ako niekto odchádza na druhý svet týmto mimoriadnym spôsobom,“ vysvetľuje Hendrikx.

A čo vy? Nechali by ste sa pochovať do takejto rakvy?

 

Zdroj: interestingengineering.com

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Bukovský žiada od Matoviča ospravedlnenie: “Podniknem všetky právne kroky, ktoré mi umožňuje právny systém SR”

0

Určite Vám v posledných dňoch neušlo expresívne vystupovanie premiéra Igora Matoviča. Ostro tak reagoval či už prostredníctvom sociálnych sietí či médií na ľudí, ktorí nedodržiavajú a ignorujú opatrenia zavedené v boji proti koronavírusu. Trápia ho tak zvýšené počty nakazených, ktoré majú na svedomí nezodpovední občania.

Na tlačovej konferencii si taktiež nedával servítku pred ústa a verejne tak urazil aj Dr. Igor Bukovského za jeho názory. Ten na svoju reakciu dlho čakať nedal a dokonca chce na premiéra podať aj trestné oznámenie!

Vraj si nezaslúži svoj titul

„Nastal čas pán doktor Bukovský – blázon, z tohto miesta poviem – aby ste prestali šíriť tieto konšpiračné bludy. Máte titul a prečítajte si Hippokratovu prísahu, vy idete proti tomu, čo ste sľúbili, nie ste hodný svojho titulu,“ vyhlásil premiér Matovič počas piatkovej tlačovky Pandemickej komisie.

Tento ostrý útok nenechal Dr. Igora Bukovského chladným a deň na to poslal premiérovi odkaz prostredníctvom Facebook-u a neskôr aj dlhého videa. Sám Bukovský označil premiérov “výstup” za hysterický, nedôstojný a nekonštruktívny.

No Title

No Description

 

Dr. Bukovský sa odvoláva na dokument Pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík, ktorého zásady mal premiér svojim vyjadrením porušiť.

Preto chcel aj pozdvihnúť fakt, že občania majú právo na komplexné informácie a kladenia otázok vzhľadom na COVID-19. Apeluje tak na svoj vlastný príspevok do diskusie na tému koronavírusu, ktorý bol možno prameňom Matovičovho vyjadrenia. 

Zabrdol do citlivej témy

Bukovský tak upozorňoval na zredukovanie rizikových zdravotných faktorov ako je napríklad obezita či hypertenzia. Prizvukoval aj zvýšenie príjmu vitamínov na podporu imunity, napr. vitamín D, zinok či selén. “Zabrdol” aj do otázky nejasností v štatistike spojené s pozitívnymi prípadmi a úmrtiami na COVID-19 alebo s COVID-19.

Poukázal aj na potrebu ochrany psychického zdravia občanov, keďže tieto časy podporujú depresiu, úzkosti či panické poruchy. Dlhodobý stres je tak zabijakom zdravej a fungujúcej imunity.

Podá na neho žalobu?

“Predseda vlády Igor Matovič si dovoľuje očierňovať a spoločensky dehonestovať tých, ktorí v rámci demokratickej diskusie v spoločnosti vyslovujú argumentačne podložené názory a usilujú sa tak prispievať k dôkladnejšiemu spracovaniu dôležitej témy…

Kto z radových občanov Slovenskej republiky bude ďalší, koho premiér označí na tlačovke dehonestujúcim spôsobom?” konštatuje vo svojom príspevku Dr. Bukovský. Igora Matoviča tak prosí o verejné ospravedlnenie čo má dať občanom nádej na to, “že najvyšší predstavitelia štátu sú schopní rešpektovať Ústavu SR, Základné ľudské práva a slobody ako aj ľudskú dôstojnosť svojich spoluobčanov.”.

Odkazuje aj to, že voči Matovičovi podnikne všetky právne kroky aké umožňuje náš právny systém.

Dr. Igor Bukovský

Tlačová správa Bratislava 26.9.2020 IGOR BUKOVSKÝ, MUDr., PhD., Ambulancia klinickej výživy, s.r.o., Bosákova 7, Bratislava STANOVISKO K VYJADRENIU PREDSEDU VLÁDY IGORA MATOVIČA Predseda vlády…

 

K tejto téme sa vyjadril aj včera v dlhšom videu:

No Title

No Description

zdroj: Staus Igora Bukovskeho 

foto: Screenshot youtube 

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Vykúpenie z väznice Shawshank – bol odpremiérovaný pred 26 rokmi. Patrí medzi klenoty kinematografie

0

Existujú filmy, ktoré vás vtiahnu tak hlboko a tak naplno, že sa kino v danom momente jednoducho rozplynie a príbeh sa stane skutočnejším a naliehavejším. 

Existuje len málo filmov, ktoré dokážu spomínaný pocit spôsobiť lepšie ako film Vykúpenie z väznice Shawshank – intenzívne dojemný príbeh z prostredia väznice. V priebehu 142 minút sledujete uväznenie Andyho Dufresneho (Tim Robbins), bývalého bankára, ktorý bol neprávom odsúdený za vraždu svojej manželky a jej milenca.

The Shawshank Redemption Andy Dufresne and Red 2Zdroj: Columbia Pictures

Dej sa odohráva v rokoch 1946 až 1967, vo vnútri chladných a krutých múrov štátnej väznice Shawshank, na mieste korupcie a násilia, pri ktorom spočiatku hrozí, že Andyho úplne zlomí. Vtedajšia doba bola vo svete Hollywoodu dobou premien z Rity Hayworthovej na Marilyn Monroeovú a Raquel Welchovú.

Vykúpenie z väznice Shawshank je skutočne nadčasovým príbehom o triumfe ľudského ducha tvárou v tvár nepriazni osudu. Je to pripomienka, že nádherná hudba môže aj za najhorších okolností znieť krásne.

The Shawshank Redemption Andy Dufresne and Red
Zdroj: Columbia Pictures

Priateľstvo medzi Redom (Morgan Freeman) a Andym patrí medzi najväčšie stvárnenie priateľstva, ktoré dokazuje, že úcta a vzájomné porozumenie môžu byť rovnako silné ako vášnivé filmové romániky.

Red bol väzením formovaný tak dlho, že mu  systému zničil všetky očakávania a sny o slobode. Red bol spočiatku skeptický voči Andyho vzdorujúcemu pocitu nádeje.

Po svojom prepustení z väzenia sa Red snaží adaptovať až kým nastane moment, kedy sa môže zdať, že ho postretne rovnaký osud ako Brooksa – staršieho knihovníka, ktorý si nakoniec nedokázal poradiť mimo väzenského systému.

The Shawshank RedemptionZdroj: Columbia Pictures

Scéna, kde sa Red a Andy konečne opäť stretnú na pláži v Zihuatanejo, je jedným z najdojemnejších a najradostnejších okamihov v histórii kinematografie.

Napodiv, napriek kritike, film Vykúpenie z väznice Shawshank nebol obrovským komerčným hitom. Napriek počiatočnej kritike, v priebehu rokov, sa stal viac-menej všeobecne milovaným filmom, ktorý obnovuje vieru, odolnosť a schopnosť dúfať.

Zdroj: unilad.co.uk

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Švédom sa v boji s koronavírusom darí aj bez opatrení. Mali by sme si z nich brať príklad aj my?

0

Pandémiu koronavírusu zvláda každá krajina s ohľadom na vykonané opatrenia rozlične.

Niektoré krajiny nasadili prísne nariadenia no iné sa spoliehajú na kolektívnu imunitu a individuálnu zodpovednosť svojich obyvateľov. Svojský postup v boji s koronavírusom zaviedlo aj Švédsko a čísla nakazených sú momentálne nízke. Mali by sme si z ich postupu zobrať príklad aj my alebo by to nedopadlo dobre?

 

Krivka ide dole

Podľa portálu kurier.at sa začiatkom septembra za týždeň vykonalo vo Švédsku až 120 000 testov. A výsledok? Len 1,3% otestovaných bolo aj pozitívnych. V porovnaní s výsledkami v jari je to značný pokles, keďže v tom čase bolo z otestovaných ľudí až 19% pozitívnych na nový koronavírus. Švédi sa tak spoliehajú na kolektívnu imunitu podobne ako sa o to snažili vo Veľkej Británii. Veľká Británia tak kvôli rapídne zhoršujúcemu stavu v krajine od tohto plánu musela upustiť.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Najlepšia situácia v Škandinávii

Vo Švédsku sa najmä spoliehajú na individuálnu zodpovednosť obyvateľov, ktorí ovládajú pravidlá sociálneho dištancu a majú správne hygienické návyky. V krajine tak fungujú len na základe odporúčaní na rozdiel od iných krajín, kde panujú prísne pravidlá. Od začiatku koronavírusu tak Švédsko zaznamenalo niečo cez 5800 úmrtí. Toto číslo je síce vyššie ako v krajinách severnej Európy no stále nižšia ako v Taliansku, Španielsku či Veľkej Británii, kde sú nastavené protipandemické opatrenia. Navyše, spomedzi škandinávskych krajín majú tak aj najnižšiu mieru šírenia. 

 

Face Masks on Blue Background

Zdroj: pexels.com

zdroj: kurier.at

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Manželka Karla Gotta Ivana, zverejnila dojímaný trailer k filmu o maestrovom živote

0

Karel Gott, najvýznamnejší a najpopulárnejší spevák v dejinách česko-slovenskej populárnej hudby, nás opustil 1. októbra minulého roka. Tento rok sa jeho manželka Ivana rozhodla v spolupráci s viacerými umelcami dokončiť film o jeho živote, ktorý bol takmer celý vytvorený počas maestrovho posledného roku života. Pred pár dňami dokonca zverejnila dojemnú upútavku.

Vo filme budete môcť okrem spovedí ľudí zo života božského Káju uvidieť aj pár vzácnych momentov z jeho súkromia. Film by sa mal v slovenských kinách objaviť už 15. októbra.

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Verified by MonsterInsights